Firme din Ploiești
Prahova
Ploiești are 17.040 de firme active, dintre care 7.257 au depus bilanț pentru 2020 — 37,5% din firmele județului Prahova. Locul 1 din 104 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 94,4 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 65,4. Cifra de afaceri cumulată, 21,3 mld RON, e 48,1% din cea a județului; firma medie facturează cu 22,9% peste media județului. Față de 2019, cifra de afaceri a scăzut cu 6,1%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 6,5%), comerț cu amănuntul nespecializat (CAEN 4712, 3,8%) și comerț cu amănuntul nespecializat (CAEN 4711, 3,4%).
Profil municipiu
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BELBALLON EVENTS S.R.L. SRL | 52363998 | 9329 | 73.332 (2025) |
| STEF F.V.S. INTERNAŢIONAL SRL SRL | 21966336 | 4941 | 73.246 (2025) |
| EBAL CENTER SRL SRL | 26964972 | 7020 | 73.222 (2025) |
| EMAR CONSTRUCT CONSULT SRL SRL | 37135538 | 7112 | 73.200 (2025) |
| ACUL FERMECAT A LUI JUPIK SRL SRL | 37988586 | 1421 | 73.030 (2025) |
| COLD CHAIN INVEST SRL SRL | 27002500 | 4110 | 72.986 (2025) |
| REFINDER OFFICE INVEST SRL SRL | 32364581 | 6831 | 72.900 (2025) |
| NEW ERA BEAUTY S.R.L. SRL | 42315500 | 9621 | 72.870 (2025) |
| ARCH-STYLE STUDIO S.R.L. SRL | 41034663 | 7111 | 72.845 (2025) |
| DANELUŞ INTERSERV SRL SRL | 36514274 | 4932 | 72.813 (2025) |
| XOXO PLOIEȘTI S.R.L. SRL | 50524788 | 4711 | 72.805 (2024) |
| COMYNA REZIDENT S.R.L. SRL | 49717718 | 4321 | 72.800 (2025) |
| PERFECT VILLA S.R.L. SRL | 49309719 | 5520 | 72.783 (2025) |
| MATH SERV INSTAL S.R.L. SRL | 40638300 | 4322 | 72.662 (2024) |
| DEHON TAB BEBE S.R.L. SRL | 46986940 | 4719 | 72.619 (2025) |
| SPARTA CONSULTING S.R.L. SRL | 43614136 | 7022 | 72.598 (2025) |
| ALPHA PART PRODCOM SRL SRL | 34723983 | 4619 | 72.564 (2025) |
| BRADO NEW CONSULT SRL SRL | 35783762 | 4618 | 72.560 (2025) |
| FREYANCE S.R.L. SRL | 50007528 | 9604 | 72.546 (2025) |
| EVENT BALLOONS S.R.L. SRL | 39956041 | 9329 | 72.458 (2025) |
| FRAMES AND TALES S.R.L. SRL | 41360783 | 7420 | 72.421 (2025) |
| SANTA ROSA IMPEX SRL SRL | 15129853 | 4712 | 72.416 (2025) |
| RADAI FORMARE RECUPERARE SRL SRL | 35238170 | 8559 | 72.400 (2025) |
| NEW PAPER PRINTING S.R.L. SRL | 39826610 | 1812 | 72.286 (2024) |
| ZATURO SRL SRL | 16131010 | 9531 | 72.273 (2025) |
| ROZTYN FGM SRL SRL | 29250854 | 4941 | 72.199 (2025) |
| SAYONARA CONS SRL SRL | 9749745 | 7112 | 72.162 (2025) |
| TOPEXPERT CURS SERVICE SRL SRL | 35096335 | 8559 | 72.110 (2025) |
| CORE DESIGN CREATIVE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42809652 | 6201 | 72.110 (2025) |
| KORASIDA - EVIA SRL SRL | 33557467 | 4933 | 72.089 (2025) |
| L'ATELIER BY MARIA S.R.L. SRL | 46107626 | 1413 | 72.020 (2025) |
| LEGART CONSULTING S.R.L. SRL | 49523320 | 7020 | 71.816 (2025) |
| MIBO GREEN RECYCLING S.R.L. SRL | 51001221 | 3811 | 71.752 (2025) |
| ELCRIS IMPEX CONSULT SRL SRL | 23687460 | 4781 | 71.714 (2025) |
| CRISDAV MARKET S.R.L. SRL | 52300418 | 4711 | 71.710 (2025) |
| SPERANŢA BRETEAN IMPORT EXPORT SRL SRL | 2698431 | 4761 | 71.631 (2025) |
| RELYANA FASHION BEAUTY SRL SRL | 36064439 | 9621 | 71.520 (2025) |
| ISSIA GREEN FACTORY SRL SRL | 33709433 | 2041 | 71.512 (2025) |
| DARIMADYNIXT TAXI SRL SRL | 29703114 | 4932 | 71.500 (2025) |
| IULIVAL ENGINEERING S.R.L. SRL | 45403348 | 3320 | 71.499 (2025) |
| BOVA DIMEAN S.R.L. SRL | 42301459 | 5630 | 71.462 (2025) |
| PALADIN STORE SRL SRL | 30878900 | 4712 | 71.378 (2023) |
| ROMRISC TOP EVALUARE SRL SRL | 34051696 | 8009 | 71.325 (2025) |
| BIADENT SIM SRL SRL | 17289370 | 4711 | 71.283 (2025) |
| RUSARA CARN IMPEX SRL SRL | 31223177 | 4711 | 71.182 (2025) |
| LESIMIRE SIVAL COLLECT SRL SRL | 37877405 | 3832 | 71.179 (2025) |
| SOFTLAND SRL SRL | 14733583 | 6310 | 71.091 (2025) |
| POLROM EXIM SRL SRL | 14223789 | 2511 | 71.088 (2025) |
| TEOSTIL SRL SRL | 15459894 | 4933 | 71.087 (2025) |
| CARGO EXPRESS PARTNER SRL SRL | 34308286 | 4941 | 71.030 (2025) |