Firme din Prahova
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Prahova are 45.435 de firme active, dintre care 18.533 au depus bilanț pentru 2020 — locul 9 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 65,4 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 44,2 mld RON, e 2,9% din totalul național (locul 7); firma medie facturează cu 15,3% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a scăzut cu 2,0%.
Județul e specializat în fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului (CAEN 1920): sectorul are 8,6% din cifra de afaceri locală, de 11 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea produselor obținute din prelucrarea țițeiului în Prahova →
Primele trei sectoare fac 18,5% din cifra de afaceri a județului. Ploiești, Câmpina și Baicoi adună 45,7% din firmele județului. 31.445 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 31.866 de persoane; 86,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 123 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Prahova
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| NECTORIA S.R.L. SRL | 46941213 | 1721 | 346.445 (2025) |
| DIAMOND NEW ERA S.R.L. SRL | 47948970 | 8299 | 346.411 (2025) |
| ASTUM PREST S.R.L. SRL | 52691260 | 4312 | 346.288 (2025) |
| REAL INSTAL RECORD S.R.L. SRL | 49441301 | 4322 | 346.273 (2025) |
| ARGONIA ART S.R.L. SRL | 49785976 | 1512 | 346.137 (2025) |
| SARINELLI SERV COM SRL SRL | 7823314 | 4711 | 346.073 (2025) |
| TENTANT SRL SRL | 10757253 | 5212 | 346.034 (2025) |
| DIMCONS CLEANER S.R.L. SRL | 41667878 | 8121 | 346.000 (2025) |
| STASEB MARKET CAFE SRL SRL | 30327307 | 4711 | 345.994 (2024) |
| ALEXIS SRL SRL | 1321688 | 4120 | 345.990 (2025) |
| ALROB-SILV SRL SRL | 16158466 | 4673 | 345.871 (2025) |
| COFISIC INC SRL SRL | 37564157 | 9630 | 345.819 (2025) |
| BODI AGROSERV S.R.L. SRL | 44244295 | 0111 | 345.749 (2025) |
| MACU STATION S.R.L. SRL | 46816342 | 8230 | 345.733 (2025) |
| MAPLE LEAF FOOD SERVICE S.R.L. SRL | 40546690 | 8730 | 345.725 (2025) |
| IMPALA DESIGN SRL SRL | 17524107 | 3100 | 345.650 (2025) |
| NICO CLEANFIX INVEST S.R.L. SRL | 52158772 | 8122 | 345.644 (2025) |
| MANAGEMENT ADVICE SOLUTION S.R.L. SRL | 40613888 | 7020 | 345.635 (2025) |
| UBRIS FINANCE SRL SRL | 36441857 | 6810 | 345.516 (2025) |
| IT QUALITY BITSAAB SRL SRL | 38027879 | 6202 | 345.465 (2025) |
| FIRST CLASS ROOFING S.R.L. SRL | 48135924 | 4100 | 345.436 (2025) |
| TRUST MED ESTETIC S.R.L. SRL | 51889871 | 8622 | 345.435 (2025) |
| INCHARGE MANAGEMENT CONSULTING SRL SRL | 24390369 | 7020 | 345.398 (2025) |
| ZIZIK ARTISTIC AGENGY S.R.L. SRL | 50277785 | 9001 | 345.287 (2025) |
| EVANNA BUILD SERV S.R.L. SRL | 50481547 | 4752 | 345.285 (2025) |
| ANTOLEX INTERPREST SRL SRL | 30188330 | 3821 | 345.238 (2025) |
| CABINET EXPERT FINANCE SOLUTIONS NITA SRL SRL | 35291786 | 6920 | 345.199 (2025) |
| PALIMA PRINT S.R.L. SRL | 41277123 | 4762 | 345.182 (2025) |
| UROLITH MED FAM S.R.L. SRL | 39590497 | 8622 | 345.153 (2025) |
| DEZINSER DDDPAV S.R.L. SRL | 45734082 | 8123 | 345.147 (2025) |
| SEMINEE PLOIESTI S.R.L. SRL | 52262047 | 4322 | 345.119 (2025) |
| CEDAO IMPEX SRL SRL | 6850795 | 4712 | 345.048 (2025) |
| FLATAUTO TCA SRL SRL | 28357098 | 4532 | 344.994 (2025) |
| SHAY DOORS INVEST S.R.L. SRL | 27657500 | 3100 | 344.955 (2025) |
| AMA FOOD&DRINKS SHOP S.R.L. SRL | 44406575 | 4711 | 344.896 (2025) |
| MICA STEA SRL SRL | 25849410 | 4712 | 344.869 (2025) |
| PRP FESTINA SRL SRL | 38274100 | 4933 | 344.829 (2025) |
| CONTAMAR AUDIT & CONSULTING S.R.L. SRL | 39950901 | 6920 | 344.760 (2025) |
| TEATRUL ANCUŢA SRL SRL | 34171722 | 9329 | 344.715 (2025) |
| HAPPY EVENTS 4 ALL S.R.L. SRL | 44868469 | 9329 | 344.688 (2025) |
| ISAMADAR MINIMARKET S.R.L. SRL | 40079853 | 4711 | 344.643 (2025) |
| ANDDOM CARGOTRANS S.R.L. SRL | 47166736 | 4941 | 344.561 (2025) |
| URGODENT SRL SRL | 15896856 | 3250 | 344.560 (2025) |
| IAN TURKISH KEBAB S.R.L. SRL | 49707889 | 5610 | 344.367 (2025) |
| FRUIT GOLD SRL SRL | 11833430 | 4781 | 344.229 (2025) |
| TESSUTI FIORENTINI SRL SRL | 5136144 | 6820 | 344.181 (2025) |
| LARY TEAM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 34398742 | 4120 | 344.158 (2025) |
| SABITCOM CONSTRUCT - MONTAJ SRL SRL | 25872994 | 4391 | 344.149 (2025) |
| SIK AUTO ACIS SRL SRL | 37697102 | 4532 | 344.145 (2024) |
| AYAMAX MUSIC S.R.L. SRL | 49227708 | 9001 | 343.983 (2025) |