Firme din Prahova
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Prahova are 45.420 de firme active, dintre care 27.796 au depus bilanț pentru 2025 — locul 9 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 65,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 72,5 mld RON, e 2,6% din totalul național (locul 8); firma medie facturează cu 20,6% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 2,8%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Ploiești, Câmpina și Baicoi adună 45,7% din firmele județului. 31.430 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 31.850 de persoane; 86,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 123 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Prahova
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FIZIO-ROBOTIC S.R.L. SRL | 40168780 | 8622 | 56.490 (2022) |
| SPIRIT SAFETY SOLUTIONS S.R.L. SRL | 47198355 | 7490 | 56.460 (2025) |
| ROA BUSINESS CARS SRL SRL | 36029725 | 4511 | 56.456 (2025) |
| AVIVA PROCONSULT S.R.L. SRL | 42164416 | 8210 | 56.415 (2024) |
| NEW TABPROCONT S.R.L. SRL | 51845379 | 6920 | 56.400 (2025) |
| ANDREEA PREDENT S.R.L. SRL | 39967741 | 8623 | 56.370 (2025) |
| LZR AMANET BIJUTERII S.R.L. SRL | 51720812 | 6492 | 56.366 (2025) |
| MARPLAN INTERTAXI SRL SRL | 36107092 | 4933 | 56.363 (2025) |
| SCRIBILA TRANS SRL SRL | 16008701 | 4933 | 56.318 (2025) |
| LAUR FRANCEZU S.R.L. SRL | 43622929 | 4933 | 56.298 (2025) |
| DNT LIGHT SPEED CARGO S.R.L. SRL | 47548884 | 4941 | 56.291 (2025) |
| HAHA DENT LAB S.R.L. SRL | 39697621 | 3250 | 56.260 (2025) |
| AGB CONNECT S.R.L. SRL | 51947050 | 8299 | 56.248 (2025) |
| RENICO INVEST SRL SRL | 22764912 | 4110 | 56.243 (2025) |
| SPY ELECTRIC CLIMA S.R.L. SRL | 50771923 | 4321 | 56.234 (2025) |
| DEVREKANI IMPORT-EXPORT SRL SRL | 13449002 | 1071 | 56.220 (2025) |
| ALFRED SUPERVISION SRL SRL | 32576819 | 7120 | 56.200 (2025) |
| VIOANDRU TAXI INTERPREST SRL SRL | 32428162 | 4933 | 56.173 (2025) |
| PETRE ALEXBODO S.R.L. SRL | 41424127 | 4520 | 56.163 (2024) |
| NEGRU REMEDIERI INSTALAȚII S.R.L. SRL | 43398202 | 4322 | 56.140 (2025) |
| FILIPEUROCARS S.R.L. SRL | 43926065 | 4781 | 56.100 (2023) |
| POPCRISTY ELECTRIC S.R.L. SRL | 39912444 | 4321 | 56.100 (2025) |
| GYM FIRST KIDS S.R.L. SRL | 48256799 | 9313 | 56.075 (2025) |
| ENTINA SRL SRL | 17821337 | 4712 | 56.066 (2025) |
| KAVICO STIL SRL SRL | 16053400 | 9604 | 56.036 (2025) |
| ADAVCONCEPT SRL SRL | 15322640 | 7112 | 56.012 (2025) |
| OBILESCU CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46240591 | 4120 | 56.000 (2024) |
| ENGINEERING ALL SERVICES S.R.L. SRL | 44174157 | 7112 | 56.000 (2024) |
| ASFALT SUD EXPERT SRL SRL | 27653389 | 4211 | 56.000 (2025) |
| MIVAL SRL SRL | 1306386 | 8210 | 55.970 (2025) |
| MARCRIS ECOPAL SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 38441616 | 1624 | 55.940 (2025) |
| FASTTRANS RO S.R.L. SRL | 39150127 | 4941 | 55.930 (2024) |
| UPETROM 1 MAI SA SA | 1350365 | 2892 | 55.911 (2025) |
| REMCHE PRO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45957300 | 4100 | 55.900 (2025) |
| DEEP DROP TATTOO AND BODY PIERCING S.R.L. SRL | 39899108 | 9699 | 55.900 (2025) |
| ADC NANOMIX S.R.L. SRL | 47853179 | 2030 | 55.900 (2025) |
| TEST TEHNO CON SRL SRL | 23071663 | 2511 | 55.900 (2025) |
| TYMTRANS SRL SRL | 18166147 | 4932 | 55.838 (2024) |
| LA GINEL DARYON SRL SRL | 32870996 | 4711 | 55.833 (2025) |
| SIMPTOM AUDIT SRL SRL | 15710200 | 6920 | 55.807 (2025) |
| ENGINEERED METALS & COMPOSITES S.R.L. SRL | 45188134 | 4399 | 55.800 (2025) |
| CAREKO SERVICES SRL SRL | 24919940 | 6820 | 55.792 (2025) |
| GERAL QUALITY SOLUTION S.R.L. SRL | 44033638 | 4399 | 55.788 (2025) |
| RAICOND METAL SRL SRL | 12347985 | 3821 | 55.783 (2025) |
| PRINTIFY S.R.L. SRL | 51444644 | 1812 | 55.706 (2025) |
| SYKLER CONSULTING S.R.L. SRL | 41672033 | 7112 | 55.700 (2025) |
| SO SMART SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51845298 | 4941 | 55.690 (2025) |
| MOULIN ROUGE SRL SRL | 16021760 | 9531 | 55.689 (2025) |
| SORALMAN SRL SRL | 16673704 | 4932 | 55.687 (2023) |
| RECARO TRANS SRL SRL | 18510339 | 4933 | 55.668 (2025) |