Firme din Prahova
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Prahova are 45.411 firme active, dintre care 27.794 au depus bilanț pentru 2025 — locul 9 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 65,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 72,5 mld RON, e 2,6% din totalul național (locul 8); firma medie facturează cu 20,6% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 2,8%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Ploiești, Câmpina și Baicoi adună 45,7% din firmele județului. 31.430 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 31.850 de persoane; 86,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 123 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Prahova
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GEORGIAN NIȚĂ TAXI S.R.L. SRL | 42063888 | 4933 | 2.610 (2025) |
| TERASAGRO SRL SRL | 25011196 | 0150 | 2.606 (2019) |
| COSTACHE IMPEX SRL SRL | 2992410 | 9521 | 2.601 (2025) |
| AYANIS SPORTS S.R.L. SRL | 49917945 | 9329 | 2.601 (2025) |
| CLASSIC CUT & COLOR S.R.L. SRL | 41737906 | 9602 | 2.600 (2025) |
| VITANLIV FERM S.R.L. SRL | 41314566 | 3700 | 2.600 (2021) |
| RUMIBERIA INVEST SRL SRL | 21351136 | 7022 | 2.600 (2025) |
| APEX TRADING SOLUTIONS S.R.L. SRL | 45445432 | 4791 | 2.600 (2025) |
| SOARE STUDIO EVENTS S.R.L. SRL | 39918854 | 7420 | 2.600 (2024) |
| JUST 2 CUSTOM S.R.L. SRL | 47438628 | 1812 | 2.586 (2025) |
| DANYCO ZUGRAVUL ISCUSIT S.R.L. SRL | 47888665 | 4120 | 2.583 (2025) |
| GASABI COM SRL SRL | 10150650 | 5630 | 2.577 (2022) |
| METALMOND BUILDING S.R.L. SRL | 46048511 | 2550 | 2.575 (2025) |
| NEWCASTLE PRINT S.R.L. SRL | 39531806 | 7311 | 2.571 (2025) |
| COM SERVICE CROMATIC DUMITRU VIRGILIU MIHAIL SNC SNC | 2992517 | 1310 | 2.568 (2025) |
| BOGDICESCU SRL SRL | 37026077 | 4520 | 2.563 (2024) |
| CARPATI EXTREME S.R.L. SRL | 43732255 | 7721 | 2.560 (2024) |
| DETRANS SERV S.R.L. SRL | 46852655 | 4941 | 2.560 (2023) |
| BAALBECK CONSTRUCT SRL SRL | 15201932 | 4100 | 2.560 (2018) |
| GERLUK VAD COM SRL SRL | 24081800 | 4711 | 2.554 (2017) |
| ULTIMATE CONNECT S.R.L. SRL | 39027249 | 7020 | 2.553 (2025) |
| IORVAL TELEPREST SRL SRL | 27994440 | 4799 | 2.542 (2023) |
| BCM DIVERS FOOD S.R.L. SRL | 41155991 | 5629 | 2.541 (2024) |
| MARIUS 92 SRL SRL | 3194726 | 4712 | 2.540 (2025) |
| DESIGN MLN INTERNATIONAL STYLE S.R.L. SRL | 44268510 | 1413 | 2.535 (2025) |
| LMY LIMITED SERV S.R.L. SRL | 51610100 | 9531 | 2.527 (2025) |
| JUST BLVCK CORPORATION S.R.L. SRL | 47600036 | 5630 | 2.523 (2025) |
| CYBERPROJECT S.R.L. SRL | 41053584 | 7020 | 2.521 (2025) |
| DIVIN COMPLEX SRL SRL | 3998763 | 0161 | 2.520 (2025) |
| HAIRGLOW BEAUTY SALOON S.R.L. SRL | 50873397 | 9602 | 2.520 (2025) |
| TOPY DRINKS SRL SRL | 7118632 | 6820 | 2.515 (2024) |
| ANDSEM IMPORT EXPORT SRL SRL | 26504540 | 0111 | 2.509 (2025) |
| DOUBLE COS S.R.L. SRL | 52378654 | 4933 | 2.507 (2025) |
| MIRART CARACAS ATELIER SRL SRL | 33279751 | 9012 | 2.500 (2025) |
| ȘEROM ELECTROCONS 82 S.R.L. SRL | 45201691 | 4321 | 2.500 (2025) |
| MENIT COSTUMER CONSULTING S.R.L. SRL | 52610915 | 6831 | 2.500 (2025) |
| G & C ANYO S.R.L. SRL | 38970455 | 9001 | 2.500 (2024) |
| EDENART S.R.L. SRL | 52063346 | 3299 | 2.500 (2025) |
| ECOL - SISTEM SRL SRL | 16984450 | 7470 | 2.500 (2022) |
| RAFDEN TOTAL INVEST S.R.L. SRL | 42104872 | 4100 | 2.500 (2025) |
| MASIV ESTATE S.R.L. SRL | 51026935 | 6831 | 2.500 (2025) |
| NETMEDIA INTER SOLUTIONS SRL SRL | 32776680 | 6110 | 2.500 (2023) |
| UPLAN CONSULTING & ARCHITECTURE S.R.L. SRL | 43893898 | 7111 | 2.500 (2024) |
| JULIAN MUSIC SRL SRL | 37989000 | 9020 | 2.500 (2025) |
| TRIVOPACK S.R.L. SRL | 50708535 | 4664 | 2.500 (2025) |
| ROCIMA GROUP SRL SRL | 37724959 | 4120 | 2.500 (2025) |
| PLOIESTI SRL SRL | 5049005 | 1394 | 2.500 (2022) |
| LEGACY PROOF S.R.L. SRL | 46371503 | 3109 | 2.500 (2024) |
| GHINEA EVENTS S.R.L. SRL | 47267595 | 9002 | 2.500 (2025) |
| B.L.COMP.SRL SRL | 8910400 | 6201 | 2.500 (2024) |