Firme din Sălaj
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Sălaj are 17.013 firme active, dintre care 4.455 au depus bilanț pentru 2018 — locul 31 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 80,2 firme la 1.000 de locuitori, aproape de media națională (78,8). Cifra de afaceri cumulată, 7,7 mld RON, e 0,6% din totalul național (locul 31); firma medie facturează cu 39,3% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 12,4%.
Județul e specializat în producția de tuburi (CAEN 2420): sectorul are 28,2% din cifra de afaceri locală, de 112 ori ponderea lui la nivel național. Vezi producția de tuburi în Sălaj →
Primele trei sectoare fac 37,9% din cifra de afaceri a județului. Zalau, Șimleu Silvaniei și Jibou adună 50,6% din firmele județului. 9.170 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 9.670 de persoane; 87,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 26 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Sălaj
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| V.X.E CONCEPT S.R.L. SRL | 52991267 | 4712 | 1.702 (2025) |
| DARY & SEBY POP S.R.L. SRL | 47228367 | 4100 | 1.700 (2025) |
| ROBINSTAL EXCAVARI S.R.L. SRL | 43771238 | 4322 | 1.700 (2025) |
| BADACIAN COM SNC SNC | 7462023 | 4772 | 1.670 (2025) |
| BAO HEI S.R.L. SRL | 38678958 | 4322 | 1.650 (2025) |
| PARNORIUS S.R.L. SRL | 41553229 | 4520 | 1.649 (2022) |
| OLAN OVIDIU - FLORIN S.R.L. SRL | 41449164 | 4322 | 1.640 (2025) |
| ADAL FAROBO S.R.L. SRL | 35466918 | 4120 | 1.605 (2023) |
| DRONEXPERT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50981968 | 8122 | 1.600 (2025) |
| GELAREX SRL SRL | 10149949 | 4751 | 1.597 (2024) |
| SORIUS GROUP S.R.L. SRL | 52553178 | 8230 | 1.550 (2025) |
| RMITREA STUDIO S.R.L. SRL | 41288955 | 7420 | 1.528 (2025) |
| AGRI BARCAUL S.R.L. SRL | 36563382 | 0113 | 1.500 (2022) |
| NASTYRAC S.R.L. SRL | 46500187 | 2562 | 1.500 (2025) |
| IMPRESSA CONSULTING S.R.L. SRL | 44884570 | 7022 | 1.500 (2022) |
| AGROSERV TURISM MONTAN S.R.L. SRL | 36461757 | 0150 | 1.500 (2023) |
| FARAGĂU G.M CLEAN S.R.L. SRL | 37336264 | 9601 | 1.500 (2021) |
| FWOOD-DESIGN S.R.L. SRL | 42394385 | 1623 | 1.500 (2025) |
| FANY PAPER SRL SRL | 30397779 | 1722 | 1.500 (2024) |
| CORHAN MARI CAR S.R.L. SRL | 40980698 | 7711 | 1.488 (2024) |
| CURRANT AGROFARM SRL SRL | 31321752 | 0125 | 1.466 (2017) |
| ZHERO COCKTAIL BAR S.R.L. SRL | 48188309 | 5630 | 1.450 (2023) |
| NELANDA SRL SRL | 18316473 | 4312 | 1.441 (2017) |
| LIFE XDX MONEY S.R.L. SRL | 40054875 | 4520 | 1.430 (2025) |
| DINAMIC CONSTRUCT SRL SRL | 23164622 | 4120 | 1.410 (2025) |
| ALIANT CONTAB S.R.L. SRL | 42093153 | 6920 | 1.400 (2025) |
| ITPHOTOSOLUTION S.R.L. SRL | 39421889 | 6201 | 1.383 (2020) |
| LA-CAROSSA AUTO SRL SRL | 17310243 | 4520 | 1.380 (2018) |
| COSTIN SEM S.R.L. SRL | 40863639 | 4332 | 1.350 (2025) |
| SERGIO CHEŞ S.R.L. SRL | 44283537 | 4110 | 1.345 (2023) |
| CRONOS IMPEX SRL SRL | 3988522 | 3312 | 1.329 (2025) |
| SOIGNE S.R.L. SRL | 37327436 | 4120 | 1.318 (2025) |
| ANTONIA HER S.R.L. SRL | 43689562 | 4221 | 1.305 (2025) |
| BENK ALFA PROD S.R.L. SRL | 40029197 | 2561 | 1.300 (2024) |
| ZOOTEHNIA GABION SRL SRL | 34405793 | 0142 | 1.300 (2024) |
| CALDE DECOR S.R.L. SRL | 46154709 | 4322 | 1.300 (2025) |
| BRIGHT CELL ENERGY S.R.L. SRL | 45395270 | 3512 | 1.300 (2024) |
| SWEET SHOP-ENY S.R.L. SRL | 40791630 | 1071 | 1.267 (2023) |
| DEAC ENERGY SRL SRL | 30823378 | 3511 | 1.260 (2025) |
| GREEN LOOK S.R.L. SRL | 44562558 | 4791 | 1.235 (2022) |
| TACTICAL PAINTBALL S.R.L. SRL | 44790173 | 9329 | 1.206 (2025) |
| ADSVITSE SRL SRL | 34739688 | 0150 | 1.200 (2025) |
| ANGEL ZONE SRL SRL | 30079929 | 5520 | 1.200 (2025) |
| MUSTE COMPANY S.R.L. SRL | 51406438 | 9329 | 1.200 (2025) |
| MOBILA SIMEX SRL SRL | 16677226 | 4759 | 1.200 (2025) |
| PRIMAROM EXIM SRL SRL | 10034019 | 4671 | 1.200 (2025) |
| VALMIS SRL SRL | 17675460 | 0161 | 1.200 (2024) |
| MOȘ CONSULTANȚĂ S.R.L. SRL | 44929434 | 7112 | 1.200 (2025) |
| ECO AGRIO TUR SRL SRL | 35079458 | 5510 | 1.200 (2025) |
| DN CONSTRUCTINSTAL S.R.L. SRL | 50694073 | 7112 | 1.200 (2025) |