Firme din Sălaj
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Sălaj are 17.013 firme active, dintre care 5.515 au depus bilanț pentru 2020 — locul 31 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 80,2 firme la 1.000 de locuitori, aproape de media națională (78,8). Cifra de afaceri cumulată, 8,0 mld RON, e 0,5% din totalul național (locul 33); firma medie facturează cu 48,6% sub media țării. Față de 2019, cifra de afaceri a scăzut cu 8,0%.
Județul e specializat în producția de tuburi (CAEN 2420): sectorul are 20,7% din cifra de afaceri locală, de 82 ori ponderea lui la nivel național. Vezi producția de tuburi în Sălaj →
Primele trei sectoare fac 32,5% din cifra de afaceri a județului. Zalau, Șimleu Silvaniei și Jibou adună 50,6% din firmele județului. 9.170 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 9.670 de persoane; 87,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 26 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Sălaj
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| AVA TRAD LINE S.R.L. SRL | 39962558 | 7430 | 4.807 (2025) |
| LUXOR AUTO GROUP S.R.L. SRL | 42823479 | 4511 | 4.769 (2025) |
| LKY PLOPIS COMPUTERS S.R.L.-D. SRL | 39234406 | 6220 | 4.720 (2025) |
| POMICOLA SĂLAJ S.R.L. SRL | 39188474 | 0125 | 4.683 (2025) |
| SEROX LIGHTING S.R.L. SRL | 44945073 | 2740 | 4.641 (2025) |
| AGRO HORTICOLA SRL SRL | 12156691 | 0125 | 4.600 (2022) |
| MLK ROAD TRANSPORT S.R.L. SRL | 43302240 | 4511 | 4.600 (2024) |
| M-MECO S.R.L. SRL | 51061916 | 4712 | 4.596 (2025) |
| BEEO PREST S.R.L. SRL | 45790350 | 0149 | 4.583 (2023) |
| FERERN IMPEX SRL SRL | 3246574 | 2051 | 4.539 (2016) |
| IUHAS MED S.R.L.-D. SRL | 40953510 | 8622 | 4.525 (2025) |
| ARTLURE S.R.L. SRL | 39692942 | 4771 | 4.509 (2024) |
| BOCUTSINTIA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47151379 | 4719 | 4.500 (2022) |
| PICOLO MARIO SRL SRL | 28230506 | 4120 | 4.500 (2025) |
| MOBILI STORE S.R.L. SRL | 40244438 | 4120 | 4.500 (2023) |
| MURESAN-COM SRL SRL | 676453 | 4711 | 4.500 (2025) |
| BODY MACHINE S.R.L. SRL | 36659984 | 9313 | 4.480 (2025) |
| TERRA GREEN SRL SRL | 23915096 | 0125 | 4.478 (2025) |
| ORYGAM ELITE S.R.L. SRL | 50241099 | 4120 | 4.440 (2025) |
| FRATII GHIDRA S.R.L. SRL | 39448434 | 9531 | 4.430 (2025) |
| AMILUDA S.R.L. SRL | 41147590 | 6311 | 4.400 (2025) |
| NIK&G TRANS SRL SRL | 23456147 | 4932 | 4.348 (2025) |
| CHILDREN'S ARMS S.R.L. SRL | 39303883 | 4771 | 4.262 (2022) |
| BISAUTO CAR S.R.L. SRL | 40649083 | 7712 | 4.250 (2023) |
| ELIMARG SRL SRL | 12450742 | 1520 | 4.200 (2024) |
| AVD TRANSAUTO S.R.L. SRL | 42513397 | 4941 | 4.184 (2025) |
| MAGIC STAMPS SRL SRL | 27253145 | 4740 | 4.180 (2025) |
| VIZIO FLOW S.R.L. SRL | 52766710 | 4791 | 4.160 (2025) |
| LECABAN S.R.L. SRL | 49466551 | 4941 | 4.160 (2025) |
| HANS & MARI MAIER SRL SRL | 32497030 | 4779 | 4.148 (2017) |
| BDAC UNIVERSE S.R.L. SRL | 41626770 | 5630 | 4.134 (2021) |
| INDICATOARE RUTIERE SRL SRL | 35202134 | 4211 | 4.132 (2025) |
| LEVIMOLA JUNIOR SRL SRL | 24949208 | 4711 | 4.132 (2025) |
| BROTHERS CONSTRUCT SRL SRL | 20824686 | 4312 | 4.118 (2023) |
| DODAS PROVISION S.R.L. SRL | 47582185 | 4690 | 4.100 (2025) |
| VINTAGE QUEEN S.R.L. SRL | 40647554 | 4771 | 4.095 (2025) |
| OVIDIU-IULIU AGRO S.R.L. SRL | 41096330 | 0147 | 4.084 (2023) |
| EDUCARITRANS S.R.L. SRL | 45480111 | 4941 | 4.071 (2025) |
| ZUMBADORLAND S.R.L. SRL | 37209139 | 7420 | 4.060 (2025) |
| LUCA VULCANIZARE S.R.L. SRL | 41134123 | 4520 | 4.005 (2021) |
| PIROS TAX CONSULT S.R.L.-D. SRL | 36794581 | 8299 | 4.000 (2025) |
| BLÂNDAȘ S.R.L. SRL | 52042432 | 1421 | 4.000 (2025) |
| VERTICAL CARPATIC S.R.L. SRL | 51589360 | 4100 | 4.000 (2025) |
| ARHISTORE S.R.L. SRL | 34920519 | 9101 | 4.000 (2024) |
| BARCĂUL-DORI SRL SRL | 31096731 | 1071 | 4.000 (2019) |
| NOJEFRUCT S.R.L. SRL | 41147638 | 1039 | 4.000 (2021) |
| GP DIRIG S.R.L. SRL | 38320371 | 7112 | 4.000 (2025) |
| GÂLGĂU VILLAGE S.R.L. SRL | 46344983 | 5520 | 4.000 (2025) |
| PRO SR ACCOUNTING SRL SRL | 34510780 | 6920 | 4.000 (2022) |
| BĂICAN LUCDOR FOREST S.R.L. SRL | 36523175 | 0220 | 4.000 (2023) |