Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 5.389 au depus bilanț pentru 2016 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 8,7 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 26); firma medie facturează cu 42,3% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 20,2% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PROTERRAFLOR S.R.L. SRL | 45148709 | 9623 | 6.500 (2021) |
| CDC IMAGE S.R.L. SRL | 47389452 | 7420 | 6.500 (2024) |
| COZIA EXPLORE S.R.L. SRL | 52065703 | 7721 | 6.500 (2025) |
| FAMILINO S.R.L. SRL | 52171267 | 4791 | 6.468 (2025) |
| TAG RENTING S.R.L. SRL | 43318343 | 7711 | 6.455 (2025) |
| MECTRADE SERVICE S.R.L. SRL | 32968405 | 4120 | 6.450 (2024) |
| PROEX SRL SRL | 1470329 | 4120 | 6.449 (2025) |
| PROLEMN ART S.R.L. SRL | 37448330 | 1623 | 6.448 (2024) |
| ENACOM SRL SRL | 7164337 | 6820 | 6.441 (2025) |
| DAGELAR SRL SRL | 21028241 | 9623 | 6.431 (2024) |
| C&D PHOTO S.R.L. SRL | 40977811 | 7420 | 6.420 (2025) |
| NETIMPEX SRL SRL | 10226600 | 6110 | 6.406 (2025) |
| MUREȘAN GEOCRIS S.R.L. SRL | 44619956 | 2361 | 6.400 (2025) |
| VISTA OPTIK S.R.L. SRL | 46814287 | 8622 | 6.395 (2025) |
| KHALEESI S.R.L. SRL | 52714169 | 4933 | 6.379 (2025) |
| MGV SHOP S.R.L. SRL | 51184170 | 4712 | 6.369 (2025) |
| EDISSAN SRL SRL | 4702881 | 6201 | 6.361 (2025) |
| DANYBVD S.R.L. SRL | 46069395 | 4941 | 6.320 (2025) |
| DEDANUSIA EVENTS S.R.L. SRL | 46460600 | 7420 | 6.300 (2025) |
| DR. TEACĂ ANGELA S.R.L. SRL | 46268819 | 8621 | 6.300 (2025) |
| SUIRAM COM SRL SRL | 16166710 | 4771 | 6.285 (2025) |
| GENTLEMAN'S BARBER S.R.L. SRL | 44018069 | 9621 | 6.280 (2025) |
| STRONG & BEAUTY S.R.L. SRL | 47346478 | 4619 | 6.262 (2025) |
| ROXCONSULTING SRL SRL | 17253768 | 8559 | 6.225 (2025) |
| ROEXTREM S.R.L. SRL | 15850018 | 9329 | 6.204 (2021) |
| GNF & MLD S.R.L. SRL | 52934792 | 4711 | 6.201 (2025) |
| TECH4NRG S.R.L. SRL | 44551192 | 4619 | 6.183 (2025) |
| CATONIC S.R.L. SRL | 38125613 | 4712 | 6.163 (2019) |
| RIDAMI CONSULTING SRL SRL | 29082734 | 6619 | 6.151 (2025) |
| ANDACO PLAST S.R.L. SRL | 43766100 | 4941 | 6.136 (2025) |
| DABALLIANCE S.R.L. SRL | 39129460 | 1061 | 6.089 (2023) |
| DERIK 98 IMPEX SRL SRL | 15308042 | 4519 | 6.074 (2025) |
| CONSUMCOOP GLĂVILE SOCIETATE COOPERATIVĂ SC | 2554711 | 6820 | 6.070 (2025) |
| ABC FOOD MEDIA S.R.L. SRL | 42355858 | 7311 | 6.016 (2025) |
| STINABI S.R.L. SRL | 43305491 | 9621 | 6.015 (2025) |
| AY-ON SUN ENERGY S.R.L. SRL | 45255659 | 3512 | 6.000 (2024) |
| LA COZZETTE S.R.L. SRL | 52181392 | 5590 | 6.000 (2025) |
| DAMALICRIS TRANSPORT S.R.L. SRL | 46469669 | 4941 | 6.000 (2025) |
| ANA IVANOF DESIGN S.R.L. SRL | 43311191 | 7020 | 6.000 (2025) |
| LOVAPI S.R.L. SRL | 32528684 | 0148 | 6.000 (2020) |
| DELIAMIHAELA S.R.L. SRL | 39643249 | 9621 | 6.000 (2025) |
| BIO TO GO S.R.L. SRL | 53194331 | 4711 | 6.000 (2025) |
| L.A. PLEANTĂ MUSIC S.R.L. SRL | 41285959 | 9039 | 6.000 (2024) |
| VILLAGE CENTER LG S.R.L. SRL | 45664548 | 5611 | 5.990 (2024) |
| I & S WHEELS S.R.L. SRL | 52704637 | 4791 | 5.985 (2025) |
| AGROMEC BALCESTI SA SA | 1497103 | 0161 | 5.979 (2022) |
| DZYL INTERNATIONALE TRANSPORT S.R.L. SRL | 48252878 | 4941 | 5.971 (2025) |
| OVIDIU COM SRL SRL | 22658342 | 4322 | 5.950 (2025) |
| DIŢĂ GEOLUC SPEED S.R.L. SRL | 45540310 | 4941 | 5.938 (2022) |
| ATLANTIS INTERNATIONAL SRL SRL | 6764007 | 4321 | 5.933 (2025) |