Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 7.278 au depus bilanț pentru 2019 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 13,3 mld RON, e 0,9% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 40,4% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 15,5%.
Județul e specializat în fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare… (CAEN 2932): sectorul are 11,0% din cifra de afaceri locală, de 5,3 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare… în Vâlcea →
Primele trei sectoare fac 22,7% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| EMPOROS ELECTRIC S.R.L. SRL | 46623791 | 1610 | 293 (2025) |
| HR PROXIMA S.R.L. SRL | 52533073 | 7020 | 290 (2025) |
| MUSIC-JUNIOR S.R.L. SRL | 48414554 | 8559 | 290 (2025) |
| ADIAUTO GAS SRL SRL | 16902000 | 9531 | 283 (2025) |
| HORTUS CASIA S.R.L. SRL | 37448373 | 1414 | 279 (2025) |
| TEDESCO BEST FOREST S.R.L. SRL | 48387999 | 4613 | 276 (2024) |
| DCS BUSINESS MEDIA S.R.L. SRL | 48923876 | 4712 | 272 (2025) |
| COSTY TOBOGANE S.R.L. SRL | 48399381 | 9329 | 255 (2025) |
| FANALEX TURISM S.R.L. SRL | 37499083 | 0141 | 240 (2025) |
| MIRCOS SRL SRL | 17400737 | 4933 | 225 (2025) |
| SEMNAL SRL SRL | 7059579 | 9521 | 220 (2020) |
| EDENA UNIK S.R.L. SRL | 41590014 | 4791 | 220 (2020) |
| DUMAROMA S.R.L. SRL | 48327024 | 4791 | 212 (2024) |
| MURA ART S.R.L. SRL | 39485017 | 9621 | 210 (2025) |
| FALUK COM IMPEX SRL SRL | 8625900 | 4771 | 209 (2024) |
| DEBEKA ESTATE S.R.L. SRL | 43351099 | 8130 | 200 (2024) |
| DAY BY DAY INSTALL ADGUB S.R.L. SRL | 46680347 | 4322 | 200 (2023) |
| RO-CAN SRL SRL | 8178616 | 4619 | 200 (2025) |
| NEOPHOENIX DENTAL S.R.L. SRL | 52073617 | 8623 | 200 (2025) |
| RADURO TRAVEL HOREZU S.R.L. SRL | 39016827 | 7911 | 200 (2025) |
| MENTALS SPACE S.R.L. SRL | 52153929 | 8699 | 200 (2025) |
| ZAMURA FOOD S.R.L. SRL | 48050569 | 5610 | 188 (2024) |
| BOGDIMEX ONLINE HOLDING S.R.L. SRL | 46390254 | 4791 | 185 (2023) |
| AZAKY WAY S.R.L. SRL | 30978720 | 5510 | 168 (2021) |
| DAN'S TRADING DISTRIBUTION SRL SRL | 8435256 | 4643 | 168 (2023) |
| I R COM SRL SRL | 6355363 | 5610 | 168 (2024) |
| JAS LOGISTIK S.R.L. SRL | 38395315 | 4941 | 168 (2024) |
| CORADIMAR SRL SRL | 16803464 | 4520 | 165 (2019) |
| PANGEACOM SRL SRL | 16709123 | 6201 | 165 (2025) |
| MAIORE S.R.L. SRL | 38764757 | 4719 | 162 (2020) |
| MANGAZ S.R.L. SRL | 39556649 | 4730 | 161 (2025) |
| PROSETUP EVENT S.R.L. SRL | 40129226 | 9002 | 160 (2023) |
| CEI TREI BUCĂTARI S.R.L. SRL | 41158769 | 5610 | 160 (2021) |
| DACA PHOTO S.R.L. SRL | 40829475 | 7420 | 153 (2023) |
| LAZAR VALENTIN MEDIA S.R.L. SRL | 48132260 | 7420 | 152 (2025) |
| MIDARISU FAST S.R.L. SRL | 42833340 | 4941 | 151 (2025) |
| MISS BLUE FASHION S.R.L. SRL | 41135250 | 1413 | 137 (2025) |
| COTA CONSTRUCT SRL SRL | 17685405 | 7112 | 126 (2024) |
| CĂPĂTAN BROTHER`S S.R.L. SRL | 43644927 | 4941 | 125 (2025) |
| GORANU SRL SRL | 1468671 | 2030 | 125 (2018) |
| HERMES PROJECT S.R.L. SRL | 36765403 | 7022 | 114 (2022) |
| ALIEN STORE S.R.L. SRL | 46446207 | 4791 | 102 (2024) |
| ZALESIS S.R.L. SRL | 32946903 | 5611 | 100 (2024) |
| GANEA SABINA S.R.L. SRL | 44469778 | 5610 | 94 (2024) |
| HĂINUŢA S.R.L. SRL | 37072340 | 4779 | 90 (2025) |
| VICTORYBURGER S.R.L. SRL | 42104260 | 5610 | 84 (2023) |
| TRENULETUL SRL SRL | 15303177 | 4724 | 77 (2025) |
| CEYLONELEVEN S.R.L. SRL | 50439690 | 7311 | 67 (2025) |
| AFRODITI COSMETICS S.R.L. SRL | 40174197 | 4645 | 61 (2024) |
| VIS FRUMOS SRL-D SRL | 37948662 | 5520 | 60 (2020) |