Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.304 firme active, dintre care 7.891 au depus bilanț pentru 2020 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 13,5 mld RON, e 0,9% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 39,4% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,2%).
Primele trei sectoare fac 21,4% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.480 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.245 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ELCOS PREST SRL SRL | 18379030 | 1812 | 57.165 (2025) |
| PROINVEST SRL SRL | 10258474 | 7112 | 57.153 (2025) |
| PRIMASOFT SRL SRL | 13894638 | 6202 | 57.150 (2023) |
| DASIMO DELUXE S.R.L. SRL | 48693920 | 8230 | 57.137 (2025) |
| GCD ELECTRIC SYSTEMS S.R.L. SRL | 51470490 | 4321 | 57.088 (2025) |
| TOFAVON SRL SRL | 16979550 | 8299 | 57.084 (2025) |
| STEDANLUC S.R.L. SRL | 43747850 | 4933 | 57.047 (2025) |
| GANDART MEDIA DESIGN S.R.L. SRL | 37731620 | 9002 | 57.000 (2024) |
| AGRICOLA LUNGEŞTI S.R.L. SRL | 36915810 | 0142 | 57.000 (2025) |
| SAFETRANS HMI S.R.L. SRL | 37448322 | 4933 | 56.942 (2025) |
| CVT JAPEN S.R.L. SRL | 48042965 | 8121 | 56.939 (2025) |
| PROSPERA GLOBAL S.R.L. SRL | 52544307 | 8559 | 56.905 (2025) |
| DELSTAR COM SRL SRL | 15275158 | 4771 | 56.834 (2025) |
| NOUS SRL SRL | 4066393 | 9510 | 56.751 (2025) |
| DURLA TRANSPORT JUNIOR S.R.L. SRL | 46937794 | 4941 | 56.714 (2024) |
| SHEBA PRINT S.R.L. SRL | 40702519 | 1812 | 56.704 (2025) |
| COSMIN ABC S.R.L. SRL | 49427765 | 9621 | 56.620 (2025) |
| MANIU SRL SRL | 1484944 | 4712 | 56.595 (2025) |
| SEBATOM2021 S.R.L. SRL | 44453283 | 4120 | 56.584 (2024) |
| DACIAN SOLID CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45893207 | 4120 | 56.529 (2025) |
| N&D EDUCATION S.R.L. SRL | 52009266 | 8559 | 56.506 (2025) |
| PROCONSALTO SRL SRL | 15962640 | 7112 | 56.496 (2025) |
| SEBARTH CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45241599 | 4120 | 56.468 (2025) |
| RAVASWELLNESSCLINIQUE S.R.L. SRL | 51436242 | 8622 | 56.448 (2025) |
| INARCHPLUS S.R.L. SRL | 48714764 | 7111 | 56.442 (2025) |
| LAZARIS PAN SRL SRL | 25514414 | 1071 | 56.432 (2022) |
| CLAREXIM SRL SRL | 18694193 | 4619 | 56.422 (2025) |
| TIM DENT SMILE S.R.L. SRL | 47035714 | 8623 | 56.354 (2025) |
| BURIDAVA TOUR S.R.L. SRL | 38403108 | 5520 | 56.306 (2025) |
| BELAUTO S.R.L. SRL | 52979530 | 4782 | 56.300 (2025) |
| COZIA ATV RENTAL S.R.L. SRL | 43293680 | 7721 | 56.250 (2025) |
| PARATICOS SRL SRL | 16256642 | 6820 | 56.218 (2025) |
| DEMOCONS JUST S.R.L. SRL | 32632595 | 7020 | 56.200 (2025) |
| ROAN MIXT S.R.L. SRL | 38523490 | 9602 | 56.158 (2023) |
| ANGAFLOR SRL SRL | 13736980 | 9525 | 56.153 (2025) |
| IVY CAPITAL S.R.L. SRL | 51841598 | 7020 | 56.092 (2025) |
| CARLA SI EMY SRL SRL | 6051356 | 4711 | 56.000 (2025) |
| HAPPINESS STORE S.R.L. SRL | 33176080 | 5520 | 55.925 (2025) |
| BOGDAN MSR S.R.L. SRL | 38559833 | 9522 | 55.925 (2025) |
| TOYA CREATIVE S.R.L. SRL | 41716059 | 4791 | 55.882 (2025) |
| ACT DENTAL S.R.L. SRL | 34896569 | 8623 | 55.857 (2025) |
| ZXB TRANS S.R.L. SRL | 52389564 | 4941 | 55.793 (2025) |
| OLTCOMPLEX CONSULTING S.R.L. SRL | 47365208 | 7112 | 55.779 (2025) |
| CONTA DIVERS S.R.L. SRL | 35810220 | 4321 | 55.685 (2025) |
| IGF-ELEKTROTEHNIC S.R.L. SRL | 47125922 | 4321 | 55.645 (2025) |
| XIMI IMPEX S.R.L. SRL | 32879340 | 4933 | 55.499 (2025) |
| PÎRCIOAGĂ CONSULTING S.R.L. SRL | 35924730 | 6619 | 55.428 (2019) |
| TONINIC SRL SRL | 15830568 | 9522 | 55.408 (2025) |
| MANAGEMENT IMOSTEANU S.R.L. SRL | 47457557 | 7022 | 55.402 (2025) |
| AGROCOM PAN S.R.L. SRL | 37924671 | 1071 | 55.396 (2025) |