Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 7.886 au depus bilanț pentru 2020 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 13,4 mld RON, e 0,9% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 39,4% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,2%).
Primele trei sectoare fac 21,4% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ROEXTREM STAGE S.R.L. SRL | 39683766 | 9329 | 12.605 (2025) |
| GRADACOS S.R.L. SRL | 42018534 | 1722 | 12.605 (2025) |
| VENERA SRL SRL | 14071834 | 6820 | 12.600 (2025) |
| COSMETIC-TIM SRL SRL | 9249987 | 1610 | 12.600 (2025) |
| YLO PROD S.R.L. SRL | 34423579 | 0113 | 12.600 (2025) |
| ATOM SRL SRL | 1473783 | 7112 | 12.500 (2025) |
| SRG HAIR STUDIO S.R.L. SRL | 41536074 | 9621 | 12.500 (2025) |
| UNISOFT SRL SRL | 10226618 | 4719 | 12.500 (2021) |
| STRAI WOOD S.R.L. SRL | 38324403 | 8299 | 12.500 (2025) |
| MVS DENT S.R.L. SRL | 45910901 | 8623 | 12.475 (2024) |
| BONNY TAX S.R.L. SRL | 44333104 | 4933 | 12.436 (2025) |
| BOGDAN-ALBINA SNC SNC | 2988150 | 6820 | 12.427 (2025) |
| EIDAN MEDIA S.R.L. SRL | 52534877 | 7420 | 12.418 (2025) |
| AVIAL S.R.L. SRL | 52009215 | 4791 | 12.385 (2025) |
| MARTOIU DANIELA SRL SRL | 15417090 | 3250 | 12.380 (2023) |
| DIVAN DURĂ S.R.L. SRL | 42420816 | 5630 | 12.354 (2025) |
| ROBERT DINICĂ S.R.L. SRL | 47292521 | 7420 | 12.250 (2025) |
| HAIRUM-EVENTS S.R.L. SRL | 48506399 | 9020 | 12.250 (2025) |
| BĂLOI FLORIN S.R.L. SRL | 35328176 | 4933 | 12.223 (2025) |
| COVER SRL SRL | 8070303 | 4712 | 12.205 (2025) |
| TAIJITU YIN-YANG S.R.L. SRL | 47314530 | 9609 | 12.199 (2025) |
| FUN CLASS MUSIC S.R.L. SRL | 41173181 | 8552 | 12.188 (2024) |
| ILIANA CENTRU S.R.L. SRL | 38502047 | 0113 | 12.166 (2021) |
| IACOBS LG S.R.L. SRL | 46613127 | 5611 | 12.150 (2025) |
| DEAR CONCEPT BEAUTY S.R.L. SRL | 52979514 | 4618 | 12.133 (2025) |
| HUMAN DEVELOPER S.R.L. SRL | 34488292 | 8560 | 12.125 (2023) |
| STAR OLTFANIX SRL SRL | 4247845 | 1071 | 12.120 (2025) |
| MARVIK SERV SRL SRL | 18868540 | 9522 | 12.095 (2025) |
| PACO & BUBU S.R.L. SRL | 45697561 | 5611 | 12.085 (2025) |
| INTER ARENDAS S.R.L. SRL | 31140080 | 4622 | 12.083 (2021) |
| COS TRANSPORTIFY S.R.L. SRL | 47338084 | 5320 | 12.078 (2024) |
| VIEZUINĂ SOFTWARE SRL SRL | 27599638 | 6210 | 12.062 (2025) |
| ADCARO MAG S.R.L. SRL | 40901112 | 4712 | 12.041 (2025) |
| ALBUM CONCEPT S.R.L. SRL | 40859484 | 6391 | 12.036 (2021) |
| VIC-LUC S.R.L. SRL | 49578210 | 4771 | 12.025 (2025) |
| VINATEROS S.R.L. SRL | 46772335 | 9622 | 12.016 (2025) |
| NEMA WORLD TRANS S.R.L. SRL | 47169856 | 4941 | 12.000 (2025) |
| GENERAL NAC S.R.L. SRL | 40106338 | 4719 | 12.000 (2025) |
| PAM NICO SPEED S.R.L. SRL | 42530703 | 5221 | 12.000 (2024) |
| MESTERESCU VDP S.R.L. SRL | 46275891 | 4100 | 12.000 (2025) |
| RESTADIA S.R.L. SRL | 41186092 | 9012 | 12.000 (2025) |
| LTY EVENTS S.R.L. SRL | 47059900 | 9329 | 11.975 (2025) |
| STUDMEDCLIN S.R.L. SRL | 48644847 | 7210 | 11.969 (2025) |
| OZSERV S.R.L. SRL | 37500358 | 7420 | 11.964 (2025) |
| ANGELA DRĂGUŞIN ASIG S.R.L. SRL | 30379993 | 6622 | 11.958 (2025) |
| STECO SRL SRL | 21308659 | 4778 | 11.941 (2025) |
| MITRUȚ LEMN S.R.L. SRL | 41921142 | 1610 | 11.900 (2025) |
| CRAZY HOST SRL SRL | 26911935 | 9511 | 11.894 (2025) |
| EUGEN TOOLS S.R.L. SRL | 45382776 | 4332 | 11.890 (2025) |
| POPCHIM SRL SRL | 25028104 | 4120 | 11.800 (2023) |