Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 7.886 au depus bilanț pentru 2020 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 13,4 mld RON, e 0,9% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 39,4% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,2%).
Primele trei sectoare fac 21,4% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| NESE LEMN SRL SRL | 13834881 | 4613 | 600 (2024) |
| MICODADE S.R.L. SRL | 47670295 | 4791 | 597 (2023) |
| ASICON VAL S.R.L. SRL | 40467324 | 6622 | 589 (2023) |
| UNU GRUP SAVOKA S.R.L. SRL | 29966145 | 7311 | 567 (2019) |
| ROBIVEX TRANS SRL SRL | 18070840 | 4932 | 541 (2025) |
| CN MAKE UP AND BEAUTY BROW S.R.L. SRL | 50120755 | 9602 | 540 (2025) |
| TRADIȚII VAIDEENE S.R.L. SRL | 41908372 | 1413 | 525 (2020) |
| AHA TOOR S.R.L. SRL | 40849120 | 7912 | 509 (2025) |
| NORDIC ROAD S.R.L. SRL | 41902477 | 4941 | 508 (2025) |
| CORTE I ESTILO S.R.L. SRL | 45937400 | 9621 | 505 (2025) |
| GREEN ENERGY FLP S.R.L. SRL | 45868980 | 3512 | 504 (2025) |
| LIVADA INSORITĂ S.R.L. SRL | 41240345 | 1032 | 500 (2025) |
| GARDENIA SRL SRL | 10389178 | 4711 | 500 (2025) |
| FLOORCON S.R.L. SRL | 49085069 | 4333 | 500 (2025) |
| TEDMAX S.R.L. SRL | 52723647 | 9699 | 500 (2025) |
| D'ARTESA ART S.R.L. SRL | 46342141 | 3109 | 500 (2024) |
| CAPRELE LOVIŞTEI S.R.L. SRL | 34651526 | 0145 | 500 (2021) |
| PEDRO PRINT S.R.L. SRL | 34145561 | 7311 | 500 (2018) |
| TAMRAS SRL SRL | 29598612 | 7111 | 500 (2025) |
| TRACTĂRI AUTO DRĂGĂȘANI S.R.L. SRL | 43679003 | 5221 | 500 (2025) |
| TOP UNIVERSAL MARKETING S.R.L. SRL | 46549717 | 7311 | 500 (2022) |
| BLUE WAVE FISHING S.R.L. SRL | 52162447 | 9319 | 500 (2025) |
| SC DUMBRA MARKET S.R.L. SRL | 30228435 | 4719 | 500 (2021) |
| VLADU ALETRANS S.R.L. SRL | 40571413 | 4941 | 498 (2025) |
| MODAMAR SRL SRL | 13724722 | 1424 | 494 (2025) |
| DENIZ BEAUTY STUDIO S.R.L. SRL | 46018200 | 9602 | 470 (2025) |
| ALEXANDRU PĂTRĂSCILĂ S.R.L. SRL | 36188739 | 4631 | 467 (2023) |
| TAVI AMERICANU S.R.L. SRL | 41921134 | 4711 | 458 (2023) |
| TUXVIL CONSTRUCT SRL SRL | 6764376 | 4100 | 450 (2020) |
| AFRUCTIDA S.R.L. SRL | 49853841 | 0125 | 450 (2025) |
| AGROFOTI S.R.L. SRL | 34040824 | 4711 | 442 (2016) |
| ALEGRA ASPECT S.R.L. SRL | 48907820 | 4782 | 440 (2024) |
| NATURE PUB S.R.L. SRL | 48077165 | 5630 | 421 (2025) |
| VLAROSI S.R.L. SRL | 39107437 | 1071 | 417 (2018) |
| EVENTS TOUR & PROJECTS CONSULTING S.R.L. SRL | 40336183 | 7912 | 411 (2025) |
| LORENA COMAL S.R.L. SRL | 2267072 | 0149 | 400 (2020) |
| UMBRELLA CORP SRL SRL | 23606929 | 7112 | 400 (2017) |
| NEXT ITCLOUDS S.R.L. SRL | 40888064 | 6201 | 390 (2023) |
| SFÂNTA SOPHYA S.R.L. SRL | 50470920 | 4778 | 376 (2024) |
| MAGIC GIFT LAB S.R.L. SRL | 49038261 | 4791 | 366 (2025) |
| ATELIER MIORITA OLTULUI S.R.L. SRL | 37892243 | 3299 | 360 (2020) |
| THE GROUP S.R.L. SRL | 31474764 | 4649 | 360 (2021) |
| LA DOMINIC FOOD S.R.L. SRL | 49119110 | 1071 | 336 (2024) |
| ATELIER CERBU S.R.L. SRL | 40408816 | 1419 | 332 (2023) |
| MIKAMAR DANIEL S.R.L. SRL | 41612813 | 9329 | 310 (2025) |
| COBEN'S S.R.L. SRL | 52569301 | 7412 | 300 (2025) |
| VILLA FEBRUARIE S.R.L. SRL | 43721736 | 8121 | 300 (2022) |
| ROMBALKAN BUSINESS S.R.L. SRL | 38125583 | 8123 | 300 (2020) |
| REZERVAT S.R.L. SRL | 43679070 | 7721 | 300 (2025) |
| CLESSIDRA SPORTS S.R.L. SRL | 35677281 | 4791 | 293 (2018) |