Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.304 firme active, dintre care 8.675 au depus bilanț pentru 2021 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 15,9 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 18,2%.
Primele trei sectoare fac 20,3% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.480 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.245 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CORNOIU MED S.R.L. SRL | 49186705 | 8622 | 125.713 (2025) |
| PITICOM SRL SRL | 17892389 | 9531 | 125.692 (2025) |
| SMĂRĂNDOIU CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47616466 | 4120 | 125.500 (2024) |
| RENMAR SRL SRL | 6028680 | 5210 | 125.388 (2025) |
| CARNECAZA S.R.L. SRL | 46549695 | 4711 | 125.327 (2025) |
| VILEDIL SRL SRL | 21241915 | 7111 | 125.300 (2025) |
| SMART CORNER SOLUTIONS S.R.L. SRL | 40336140 | 6820 | 125.181 (2025) |
| ALIN FIER S.R.L. SRL | 34953923 | 3811 | 124.990 (2025) |
| YANI ŞI BIBI S.R.L. SRL | 42215463 | 4781 | 124.912 (2025) |
| ANTOLEX EXPERT S.R.L. SRL | 32599979 | 7020 | 124.804 (2025) |
| EMPATIA MUNTENIA S.R.L. SRL | 41829740 | 4773 | 124.710 (2025) |
| SOLID DESIGN SRL SRL | 22355667 | 4712 | 124.645 (2025) |
| RAINY DAY S.R.L. SRL | 37561096 | 5911 | 124.610 (2025) |
| DIVERS PROD SRL SRL | 4608109 | 7112 | 124.559 (2025) |
| PAȚIRA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48581064 | 4120 | 124.500 (2025) |
| ALIOANA SRL SRL | 10455433 | 5630 | 124.407 (2025) |
| ECO SMART CHANGE S.R.L. SRL | 44355978 | 7112 | 124.400 (2024) |
| PROAGROTOUR SRL SRL | 22140790 | 7112 | 124.264 (2025) |
| LĂDESCU RĂZVAN S.R.L. SRL | 48059169 | 4711 | 124.203 (2025) |
| VIOLET ANDRE SRL SRL | 15840740 | 4782 | 124.152 (2025) |
| IZA FASHION LOVERS S.R.L. SRL | 48069227 | 4771 | 124.082 (2025) |
| BIRI TRANS S.R.L. SRL | 31883351 | 4712 | 123.920 (2025) |
| ALR CARWASH S.R.L. SRL | 44902420 | 9531 | 123.858 (2025) |
| FLAVOUR SEDUCTION SRL SRL | 29102572 | 9621 | 123.837 (2025) |
| HOUSE SOPHIA S.R.L. SRL | 44752471 | 5520 | 123.705 (2025) |
| IMPROFIT S.R.L. SRL | 37448292 | 4711 | 123.655 (2025) |
| MAGGIE SELECTIONS S.R.L. SRL | 39581570 | 4771 | 123.474 (2025) |
| CIPI-INFO SRL SRL | 9184403 | 4711 | 123.376 (2025) |
| TEO HR EXPERT S.R.L. SRL | 48295976 | 7499 | 123.300 (2025) |
| LUCA DINA VAL S.R.L. SRL | 48295895 | 4712 | 123.275 (2025) |
| PROLIX DENTAL S.R.L. SRL | 44072580 | 3250 | 123.275 (2025) |
| IONA TRANSPORT S.R.L. SRL | 47110310 | 4941 | 123.135 (2025) |
| SOFT SYSTEM SRL SRL | 6596507 | 1812 | 123.052 (2025) |
| RAPIDEGO S.R.L. SRL | 50572017 | 4933 | 122.926 (2025) |
| NOMAD EVENTS CONCEPT S.R.L. SRL | 33385906 | 5630 | 122.885 (2025) |
| GELTES COMPANY SRL SRL | 29077479 | 5520 | 122.863 (2025) |
| MIRU MOB FURNITURE S.R.L. SRL | 46233721 | 3109 | 122.830 (2025) |
| INVIGORATE THERAPY S.R.L. SRL | 47884426 | 8690 | 122.551 (2025) |
| CORMAD CONSULTING SRL SRL | 28538035 | 7022 | 122.496 (2025) |
| RTO PR SERVICES S.R.L. SRL | 46366574 | 7311 | 122.440 (2025) |
| ENOS MAGIC CAR RENT S.R.L. SRL | 41491843 | 7711 | 122.357 (2025) |
| TUDOROIU ANCUŢA BEAUTY S.R.L. SRL | 49375674 | 9621 | 122.336 (2025) |
| DAVANT SYSTEMS S.R.L. SRL | 43991446 | 6201 | 122.243 (2025) |
| BEVARO MARKET S.R.L. SRL | 33740846 | 4711 | 122.176 (2025) |
| SLA ISHA S.R.L. SRL | 52357163 | 4771 | 122.163 (2025) |
| FLORĂRIA IRINA S.R.L. SRL | 49205521 | 4776 | 122.130 (2025) |
| GLAMOUR AND STYLE S.R.L. SRL | 48111860 | 4712 | 122.109 (2025) |
| INTELLGROWTH CONSULTANCY S.R.L. SRL | 45855670 | 7311 | 121.930 (2025) |
| LES STORE S.R.L. SRL | 49688930 | 3109 | 121.930 (2025) |
| RANDAO S.R.L. SRL | 41121328 | 7020 | 121.900 (2025) |