Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.304 firme active, dintre care 8.675 au depus bilanț pentru 2021 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 15,9 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 18,2%.
Primele trei sectoare fac 20,3% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.480 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.245 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GERMES TRUCK S.R.L. SRL | 31063181 | 8299 | 75.802 (2025) |
| RIVES CONT S.R.L. SRL | 42116532 | 6920 | 75.790 (2025) |
| TERRAIN S.R.L. SRL | 37654713 | 7112 | 75.750 (2025) |
| CRYSTAL SIGMA S.R.L. SRL | 45823651 | 4322 | 75.700 (2025) |
| IULI SI ANDREI SRL SRL | 15593003 | 4933 | 75.677 (2023) |
| SPALATORIA BUBBLES S.R.L. SRL | 52071713 | 9610 | 75.670 (2025) |
| RUBIN OLĂNEŞTI HOTELS SRL SRL | 29062362 | 4100 | 75.626 (2025) |
| ERKMARIA S.R.L. SRL | 46927014 | 4711 | 75.626 (2025) |
| HOLLY PAN-NIC S.R.L. SRL | 39628443 | 5630 | 75.593 (2025) |
| NCS EXPRESS DELIVERY SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50657202 | 5229 | 75.568 (2025) |
| BRUXELLES SRL SRL | 2618483 | 4711 | 75.540 (2025) |
| HIGHWAY EXPEDIŢII S.R.L. SRL | 33811513 | 7020 | 75.500 (2025) |
| DOUBLED LOGISTICS S.R.L. SRL | 39517356 | 4941 | 75.490 (2025) |
| GEO ȘI VIO MINCĂ S.R.L. SRL | 49393336 | 4100 | 75.450 (2025) |
| COSMIN-M SRL SRL | 2537753 | 4719 | 75.405 (2025) |
| SIRENA SRL SRL | 2548353 | 4719 | 75.376 (2025) |
| ALINA BĂRĂNGUŢĂ DENT S.R.L. SRL | 35151685 | 8623 | 75.271 (2025) |
| BACKEND SOFT S.R.L. SRL | 46791647 | 6201 | 75.109 (2025) |
| BELENA BOUTIQUE24 S.R.L. SRL | 42897093 | 4771 | 75.033 (2025) |
| IACOB RIR INVEST S.R.L. SRL | 43943716 | 4120 | 75.000 (2025) |
| IORDACHE SABIN-DRAGOȘ S.R.L. SRL | 43363557 | 4120 | 75.000 (2024) |
| MPHGREEN CONS S.R.L. SRL | 47493029 | 4120 | 75.000 (2025) |
| RETIC COMPUTERS SRL SRL | 21228274 | 6201 | 74.956 (2025) |
| ROTECH SISTEM SRL SRL | 23425779 | 3320 | 74.825 (2025) |
| EDIL LUX MASTER S.R.L. SRL | 38736676 | 4100 | 74.800 (2025) |
| VLADRO CONSTRUCT SRL SRL | 16655520 | 5611 | 74.761 (2025) |
| ASIRAL CONSULT S.R.L. SRL | 36915802 | 7020 | 74.760 (2025) |
| IONI PROD SRL SRL | 15140509 | 1520 | 74.685 (2025) |
| REEBE IMPEX S.R.L. SRL | 51562623 | 8299 | 74.660 (2025) |
| ALEX NICOLAE TRANSPORT S.R.L. SRL | 44880551 | 4941 | 74.650 (2025) |
| CB-CREATION S.R.L. SRL | 51594587 | 3299 | 74.615 (2025) |
| INSTALATORUL ALEX S.R.L. SRL | 37396282 | 4752 | 74.526 (2025) |
| STX NE INDUSTRIES S.R.L. SRL | 38898740 | 7022 | 74.445 (2025) |
| NETCONSTRUCT CAS S.R.L. SRL | 42254268 | 7112 | 74.400 (2025) |
| ONILARI TRAVEL S.R.L. SRL | 38211536 | 7912 | 74.355 (2022) |
| EDY PROTEAM S.R.L. SRL | 36814670 | 4511 | 74.350 (2025) |
| BALANTA SRL SRL | 4065711 | 4649 | 74.205 (2025) |
| ROXIMPEX TRANS SRL SRL | 22325100 | 4941 | 74.174 (2025) |
| QUESTBAC EDUCATION S.R.L. SRL | 43293745 | 8569 | 74.128 (2025) |
| MAREVA HOUSE S.R.L. SRL | 47822008 | 5520 | 74.114 (2025) |
| MOTORS SRL SRL | 1486520 | 9531 | 73.992 (2025) |
| AXA SRL SRL | 5189653 | 4333 | 73.970 (2025) |
| BAYCAR TRANSEXIM SRL SRL | 8823851 | 4771 | 73.970 (2025) |
| SORINA STUDIO EVENTS S.R.L. SRL | 41099077 | 7420 | 73.920 (2025) |
| MDN UTILAJE S.R.L. SRL | 48150185 | 4120 | 73.900 (2024) |
| RAȚ INTERN TRANS S.R.L. SRL | 50812500 | 4941 | 73.873 (2025) |
| PAULA SMILES S.R.L. SRL | 51739513 | 8623 | 73.851 (2025) |
| BIDENTIX SMILE S.R.L. SRL | 47788429 | 8623 | 73.840 (2025) |
| ATMAN COMP SRL SRL | 17034679 | 5590 | 73.817 (2025) |
| PAVIPROF CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45547785 | 2361 | 73.754 (2025) |