Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.304 firme active, dintre care 8.675 au depus bilanț pentru 2021 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 15,9 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 18,2%.
Primele trei sectoare fac 20,3% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.480 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.245 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ANAVIR S.R.L. SRL | 37022822 | 4712 | 71.440 (2025) |
| TREI PUNCT ZERO BLUE S.R.L. SRL | 49605935 | 1812 | 71.433 (2025) |
| MICO MIRICA SNC SNC | 4064686 | 5630 | 71.414 (2025) |
| PADAMEN FOREST SOCIETATE CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ SRL | 29940382 | 0210 | 71.380 (2025) |
| ERID DRC S.R.L. SRL | 46699021 | 4751 | 71.354 (2025) |
| WRMNG TRANSPORT S.R.L. SRL | 45991434 | 4941 | 71.316 (2024) |
| REMCAT SPEDITION S.R.L. SRL | 40702500 | 4941 | 71.139 (2025) |
| BROMAR AUTO S.R.L. SRL | 39796420 | 4941 | 71.111 (2025) |
| CONSTRUCT PROIECT SRL SRL | 15493659 | 4100 | 71.100 (2025) |
| ARIANT FOREST S.R.L. SRL | 33089811 | 0210 | 71.070 (2025) |
| PST INVEST S.R.L. SRL | 48159443 | 5510 | 71.070 (2025) |
| ILOTPETRE S.R.L. SRL | 39887049 | 8622 | 71.050 (2025) |
| AUTOFLOW S.R.L. SRL | 51245501 | 4933 | 71.011 (2025) |
| IFN FANAX SRL SRL | 18881795 | 6492 | 71.000 (2025) |
| COSTI AUTOCLICK S.R.L. SRL | 34829578 | 8553 | 71.000 (2025) |
| DEKOART ANTIGO S.R.L. SRL | 44207270 | 4755 | 70.984 (2025) |
| GRANTIMPACT S.R.L. SRL | 37106591 | 4711 | 70.939 (2025) |
| LUCMAR FOREST S.R.L. SRL | 36104479 | 4712 | 70.835 (2025) |
| D&A MARKETING AGENCY S.R.L. SRL | 49230207 | 7311 | 70.817 (2025) |
| ALI CAR LGT S.R.L. SRL | 47292505 | 4941 | 70.804 (2025) |
| LUPU GHEORGHE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 39455342 | 4120 | 70.800 (2025) |
| PODRUM PROIECT SRL SRL | 14543384 | 7112 | 70.800 (2025) |
| ECOPRO RODEM S.R.L. SRL | 41753154 | 4100 | 70.800 (2025) |
| BSD AUTO S.R.L. SRL | 39762045 | 4781 | 70.713 (2024) |
| ROXEN COM SRL SRL | 18705870 | 9621 | 70.710 (2025) |
| LUXYMER SRL SRL | 23554145 | 4663 | 70.590 (2025) |
| AZTECII UNLIMITED S.R.L. SRL | 36297418 | 9020 | 70.581 (2025) |
| LA DAN SI PAUL SRL SRL | 6586007 | 5630 | 70.553 (2025) |
| LICOS FINISAJE S.R.L. SRL | 42215447 | 4120 | 70.500 (2023) |
| ERIC SPEED TRANSPORT S.R.L. SRL | 49647108 | 4941 | 70.498 (2024) |
| LIDER SPORT SRL SRL | 4188684 | 4763 | 70.474 (2025) |
| SANTE D' OR CENTER SOCIETATE CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ SRL | 30003696 | 8622 | 70.340 (2025) |
| SABIMPEX SRL SRL | 16791459 | 4120 | 70.331 (2017) |
| NORYTRANS SRL SRL | 17360969 | 4933 | 70.329 (2025) |
| CONSUMCOOP FRÂNCEŞTI SOCIETATE COOPERATIVĂ SC | 3291257 | 6820 | 70.282 (2025) |
| PROOLIMPIC INTERNAŢIONAL S.R.L. SRL | 37038578 | 1071 | 70.197 (2025) |
| CONSUMCOOP VOINEASA SOCIETATE COOPERATIVĂ SC | 2548434 | 6820 | 70.187 (2025) |
| ILICOM SRL SRL | 2547420 | 5630 | 70.153 (2025) |
| EUROTRANS SOLUTIONS S.R.L. SRL | 34887552 | 4941 | 70.112 (2023) |
| VENDOR SRL SRL | 13695139 | 4619 | 70.109 (2025) |
| ALINA SI DANUT SRL SRL | 6596701 | 4711 | 70.072 (2024) |
| RED BROTHERS S.R.L. SRL | 43229793 | 4511 | 70.060 (2025) |
| AD GLOBAL TRANSIT S.R.L. SRL | 52287408 | 4941 | 70.033 (2025) |
| DASILVANA S.R.L. SRL | 42584720 | 4120 | 70.000 (2024) |
| DUMCONSULTING & MANAGEMENT S.R.L. SRL | 38734586 | 7020 | 70.000 (2025) |
| MDC PREMIUM GROUP S.R.L. SRL | 50665728 | 4531 | 70.000 (2025) |
| ALY & DAVID TRAVEL S.R.L. SRL | 50803227 | 4939 | 69.970 (2025) |
| GRUP AXA SRL SRL | 14398004 | 6920 | 69.950 (2025) |
| ELISTRANS SRL SRL | 22616070 | 4933 | 69.940 (2025) |
| GNM TRANSPORT S.R.L. SRL | 44207246 | 4941 | 69.900 (2023) |