Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 8.670 au depus bilanț pentru 2021 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 15,9 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 18,2%.
Primele trei sectoare fac 20,3% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ONLINE CONSULTING LAB S.R.L. SRL | 44135719 | 6210 | 10.998 (2025) |
| QTIBIA FOSS S.R.L. SRL | 35964505 | 6201 | 10.957 (2023) |
| NICKY & ANISIA TRANS S.R.L. SRL | 40159316 | 4120 | 10.912 (2025) |
| GABRIEL COMPETITION S.R.L. SRL | 46141776 | 9329 | 10.911 (2024) |
| C.C. SAND SRL SRL | 3768250 | 0161 | 10.888 (2025) |
| COMANDOR TRADING SRL SRL | 9258217 | 5630 | 10.875 (2025) |
| SIVCON CONSULTING S.R.L. SRL | 30502637 | 7112 | 10.837 (2025) |
| REMODMED S.R.L. SRL | 40702446 | 9623 | 10.819 (2025) |
| PVX COLLECTABLES S.R.L. SRL | 47351091 | 1812 | 10.787 (2025) |
| COSEDOR COM SRL SRL | 15658145 | 4619 | 10.704 (2025) |
| SZABO MOBILI S.R.L. SRL | 40840961 | 3109 | 10.700 (2025) |
| THINKPEAK S.R.L. SRL | 51021270 | 6210 | 10.700 (2025) |
| POP COMPANY SRL SRL | 2548485 | 4711 | 10.665 (2025) |
| FINSILT SERVICE SOCIETATE CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ SRL | 30066317 | 4712 | 10.657 (2025) |
| ANTIQUES MAYER S.R.L. SRL | 50515410 | 4779 | 10.640 (2025) |
| INFOPRIMA SRL SRL | 24788799 | 6311 | 10.590 (2024) |
| ALMIAL SRL SRL | 17445895 | 4933 | 10.578 (2025) |
| SMART DARIAGRO S.R.L. SRL | 41782192 | 4619 | 10.561 (2021) |
| BIM TRANSFER S.R.L. SRL | 46673897 | 1330 | 10.559 (2024) |
| CĂPŞUNARUL S.R.L. SRL | 43792567 | 0125 | 10.555 (2025) |
| SWIFT AUTO CENTER S.R.L. SRL | 48714829 | 9531 | 10.550 (2025) |
| RING FOR CREDIT S.R.L. SRL | 38138214 | 6619 | 10.550 (2024) |
| INAHOS TRANS S.R.L. SRL | 43604396 | 4941 | 10.539 (2025) |
| HAPPY PLACE EVENTS S.R.L. SRL | 41775772 | 9020 | 10.531 (2023) |
| AL-MA SRL SRL | 1466204 | 5630 | 10.528 (2019) |
| ARIAN ȘI FABIAN S.R.L. SRL | 35838264 | 3100 | 10.507 (2025) |
| STEELCO INDUSTRIAL PROJECT S.R.L. SRL | 30645963 | 2511 | 10.500 (2016) |
| LILA ECO-VILLAGE S.R.L. SRL | 51504320 | 5520 | 10.500 (2025) |
| GIUNAR IMPEX S.R.L. SRL | 37150554 | 4120 | 10.465 (2019) |
| BUSSY IMPEX SRL SRL | 5503038 | 5248 | 10.460 (2023) |
| PENTA CARRIER S.R.L. SRL | 43573486 | 4941 | 10.441 (2025) |
| TOMARO ELECTRIC SRL SRL | 24000245 | 4763 | 10.428 (2025) |
| DANIEL-IONUŢ TAXI S.R.L. SRL | 32861211 | 4933 | 10.406 (2025) |
| FSS CONCERN S.R.L. SRL | 49490908 | 9531 | 10.402 (2024) |
| PETRICA CONSTRUCT PEA S.R.L. SRL | 47393232 | 1051 | 10.387 (2025) |
| MAC SERVICII DETOP S.R.L. SRL | 44387112 | 4120 | 10.362 (2024) |
| RAMTEX PRODUCTION S.R.L. SRL | 37430511 | 1392 | 10.346 (2025) |
| EDY STELIAN S.R.L. SRL | 38746610 | 4712 | 10.319 (2025) |
| BABELON GROUP S.R.L. SRL | 42781055 | 5520 | 10.284 (2025) |
| POPAS TURISTIC DIANA S.R.L. SRL | 47752140 | 5590 | 10.224 (2025) |
| STARKNET S.R.L. SRL | 45707088 | 4712 | 10.211 (2025) |
| R.S.C. TOPOCAD SYSTEMS S.R.L. SRL | 46503043 | 7112 | 10.210 (2024) |
| ANDREW ALEXANDER S.R.L. SRL | 45801602 | 4712 | 10.185 (2023) |
| ECO METAL STAR S.R.L. SRL | 41004174 | 4677 | 10.162 (2024) |
| MIHSTYLE SRL SRL | 22712921 | 9621 | 10.130 (2025) |
| VERING DF S.R.L. SRL | 35232704 | 7112 | 10.118 (2025) |
| DYME S.R.L. SRL | 50150047 | 4771 | 10.082 (2025) |
| LOU CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45220405 | 4120 | 10.050 (2023) |
| SPT TRANS S.R.L. SRL | 33272346 | 4941 | 10.047 (2021) |
| COSMOVET S.R.L. SRL | 42909546 | 7500 | 10.046 (2024) |