Firme din Vâlcea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vâlcea are 21.300 de firme active, dintre care 8.670 au depus bilanț pentru 2021 — locul 25 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 62,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 15,9 mld RON, e 0,8% din totalul național (locul 24); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 18,2%.
Primele trei sectoare fac 20,3% din cifra de afaceri a județului. Râmnicu Vâlcea, Dragașani și Horezu adună 49,7% din firmele județului. 13.476 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 14.241 de persoane; 89,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 50 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vâlcea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| KARASIG VÂLCEA S.R.L. SRL | 40753466 | 7711 | 7.926 (2022) |
| JAK PERFORMANCE S.R.L. SRL | 40738210 | 2932 | 7.900 (2025) |
| NOIDOI SRL SRL | 22337350 | 4616 | 7.899 (2017) |
| INSTASIN S.R.L. SRL | 40707583 | 6392 | 7.892 (2024) |
| LOOK COSMETICS S.R.L. SRL | 40336116 | 9602 | 7.890 (2025) |
| TIXAGRO N S.R.L. SRL | 45772884 | 0111 | 7.890 (2025) |
| ASTROVERT AGENCY S.R.L. SRL | 52647922 | 7311 | 7.889 (2025) |
| DARYA CATALEA S.R.L. SRL | 52497043 | 5210 | 7.874 (2025) |
| PACINO SRL SRL | 6246722 | 6832 | 7.855 (2025) |
| SEB SILVER PRO TRANS S.R.L. SRL | 53097029 | 4941 | 7.804 (2025) |
| DECONET S.R.L. SRL | 38108493 | 4619 | 7.800 (2025) |
| ALESIA SELORE S.R.L. SRL | 45730668 | 4711 | 7.782 (2025) |
| BLOCVIL PRO S.R.L. SRL | 52421584 | 6832 | 7.780 (2025) |
| DENTOF S.R.L. SRL | 47562307 | 8623 | 7.760 (2025) |
| GET SOLUTIONS S.R.L. SRL | 39808282 | 7020 | 7.750 (2025) |
| COMPANIE DE EXPORT ȘI COMERȚ S.R.L. SRL | 50029909 | 4615 | 7.743 (2025) |
| OLĂNEŞTI APARTAMENT S.R.L. SRL | 40379346 | 5520 | 7.733 (2023) |
| GUST UP MARKET S.R.L. SRL | 52863616 | 4711 | 7.717 (2025) |
| TURBINE ENGINEERING S.R.L. SRL | 28335278 | 7112 | 7.704 (2025) |
| COMPIN RO SRL SRL | 7935822 | 3100 | 7.700 (2025) |
| MR. WHIPPY S.R.L.-D. SRL | 48512854 | 1052 | 7.693 (2025) |
| GETUPEASY CONSULTING S.R.L. SRL | 38457051 | 6619 | 7.653 (2025) |
| NETLABFIVE S.R.L. SRL | 47608870 | 6210 | 7.631 (2024) |
| HOLLYCRIS S.R.L. SRL | 49657233 | 4711 | 7.631 (2025) |
| VOPSITORIE AUTO MĂDĂ ŞI BYA S.R.L. SRL | 45508050 | 4520 | 7.600 (2025) |
| MARIDEN SRL SRL | 23831351 | 4941 | 7.598 (2025) |
| SHADOW CONSTRUCT S.R.L. SRL | 43197411 | 4100 | 7.590 (2025) |
| RARCOM GARAGE S.R.L. SRL | 44009265 | 9531 | 7.570 (2024) |
| TAXI DORDI S.R.L. SRL | 35756644 | 4932 | 7.542 (2021) |
| IMO COSTEA CONCEPT S.R.L. SRL | 43961542 | 6831 | 7.540 (2025) |
| DENTAL MED MUNTEANU MĂDĂLINA S.R.L. SRL | 51235044 | 8623 | 7.535 (2025) |
| YSA ŞI RAREŞ SERV S.R.L. SRL | 37438388 | 7739 | 7.530 (2024) |
| ALIPOP INSTAL S.R.L. SRL | 49119188 | 4322 | 7.510 (2025) |
| NOAR TECHNOLOGY S.R.L. SRL | 20668609 | 6201 | 7.500 (2025) |
| COCKTAIL FACTORY VÂLCEA S.R.L. SRL | 49459872 | 5630 | 7.500 (2025) |
| EDPAT CLEANING S.R.L. SRL | 52065738 | 8121 | 7.500 (2025) |
| CRISTINA EVENIMENTE S.R.L. SRL | 37167181 | 6820 | 7.500 (2025) |
| DAVIS ANDRESSIVA S.R.L. SRL | 42231760 | 7020 | 7.500 (2023) |
| CRISTIANTION S.R.L. SRL | 51009594 | 9621 | 7.486 (2025) |
| DRAGOȘ VARIUS SALE S.R.L. SRL | 50170508 | 4712 | 7.485 (2024) |
| OMERON DISCOVERIES S.R.L. SRL | 39200063 | 7911 | 7.452 (2025) |
| AVA ACADEMY S.R.L. SRL | 38708153 | 8559 | 7.450 (2019) |
| CRYS DARYDAV S.R.L. SRL | 33682168 | 9621 | 7.450 (2025) |
| L & V SRL SRL | 6669790 | 4712 | 7.421 (2025) |
| SIMCRIN IMPEX SRL SRL | 14285102 | 4712 | 7.411 (2025) |
| CIOBOTEA TRANSPORT S.R.L. SRL | 30157873 | 4120 | 7.400 (2025) |
| ELMONT SRL SRL | 8303565 | 7112 | 7.400 (2024) |
| ANTONIO BARON BARBER S.R.L. SRL | 49518189 | 9602 | 7.391 (2025) |
| MAO CONCEPT S.R.L. SRL | 47918928 | 4791 | 7.390 (2025) |
| BOTARUCOM SRL SRL | 17419730 | 4932 | 7.377 (2023) |