Firme din Vaslui
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vaslui are 15.711 firme active, dintre care 3.578 au depus bilanț pentru 2016 — locul 34 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 41,9 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 4,8 mld RON, e 0,5% din totalul național (locul 40); firma medie facturează cu 52,3% sub media țării.
Județul e specializat în cultivarea cerealelor (excluzând orezul) (CAEN 0111): sectorul are 15,7% din cifra de afaceri locală, de 8,9 ori ponderea lui la nivel național. Vezi cultivarea cerealelor (excluzând orezul) în Vaslui →
Primele trei sectoare fac 34,7% din cifra de afaceri a județului. Vaslui, Bârlad și Huși adună 56,1% din firmele județului. 9.469 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 10.094 de persoane; 90,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 22 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vaslui
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ANCA BEAUTY&SHINE S.R.L. SRL | 44829389 | 9621 | 92.180 (2025) |
| MANAFU-COM SRL SRL | 15521562 | 4711 | 92.119 (2025) |
| CRÎȘMARUL S.R.L. SRL | 51014396 | 0111 | 92.066 (2025) |
| ACV HUSI S.R.L. SRL | 44074972 | 0322 | 92.036 (2025) |
| ANTO TWO-DAN S.R.L. SRL | 40638793 | 4120 | 91.950 (2025) |
| UHB CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42625773 | 4100 | 91.900 (2025) |
| SIMFABIVET SRL SRL | 32242690 | 7500 | 91.856 (2025) |
| FRIZERIA GYMI S.R.L. SRL | 46230032 | 9602 | 91.662 (2025) |
| ANTON BIANCA S.R.L. SRL | 32058930 | 4711 | 91.661 (2017) |
| DIGITAL MEDIA PRODUCTION S.R.L. SRL | 42285990 | 7420 | 91.650 (2025) |
| SHIFT MARKETING LOGIC S.R.L. SRL | 45812121 | 4791 | 91.573 (2025) |
| ANONIMUS GENERAL MEDIA S.R.L. SRL | 42668405 | 6310 | 91.530 (2025) |
| SERVPRO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45735827 | 4211 | 91.440 (2025) |
| INSTALTERM COMPREST S.R.L. SRL | 34361840 | 4712 | 91.431 (2025) |
| DAEDAUS SRL SRL | 16911539 | 4711 | 91.421 (2022) |
| ADY-SARA S.R.L. SRL | 48244956 | 4781 | 91.296 (2025) |
| TOMKLAS S.R.L. SRL | 40864669 | 4932 | 91.260 (2025) |
| MAGAZINUL LUI GHEORGHIŢĂ SRL SRL | 38248659 | 4711 | 91.241 (2025) |
| TONIROM PLAST S.R.L. SRL | 45020490 | 4332 | 91.200 (2025) |
| ELTASE SRL SRL | 3551802 | 4321 | 91.089 (2025) |
| COMPAS SRL SRL | 835192 | 4664 | 91.060 (2025) |
| EMI-GEM STAR SRL SRL | 15814163 | 4711 | 91.026 (2025) |
| VASILACHE MARIAN CONSTRUCȚII S.R.L. SRL | 41322402 | 4100 | 91.000 (2025) |
| PRODAN COM SRL SRL | 17410366 | 4711 | 90.987 (2025) |
| CLALMO S.R.L. SRL | 48143730 | 4791 | 90.916 (2025) |
| DAVERO SRL SRL | 19080132 | 9531 | 90.903 (2025) |
| LENGUSTO CATERING S.R.L. SRL | 45109718 | 5621 | 90.862 (2025) |
| RIGONI SRL SRL | 6634953 | 4712 | 90.827 (2025) |
| MARPONIC SRL SRL | 32125959 | 4711 | 90.802 (2025) |
| U-SOLUTIONS GRAM S.R.L. SRL | 47414866 | 7020 | 90.708 (2025) |
| MOLDOLAND SRL SRL | 23153186 | 4520 | 90.574 (2025) |
| ERIKA PRODERYVAL S.R.L. SRL | 44988406 | 4120 | 90.550 (2022) |
| CONTRANZIT S.R.L. SRL | 33940399 | 4941 | 90.494 (2025) |
| L TECH S.R.L. SRL | 33638235 | 3320 | 90.485 (2025) |
| ACIDUT GP S.R.L. SRL | 38902760 | 7420 | 90.400 (2022) |
| ACCORD STORE S.R.L. SRL | 40862692 | 4642 | 90.341 (2025) |
| CONSTRUCT BUZ-MAR S.R.L. SRL | 44463660 | 4100 | 90.315 (2025) |
| KANTAXI S.R.L. SRL | 50770618 | 4933 | 90.307 (2025) |
| HERMAIA QUANTUM S.R.L. SRL | 42302519 | 4781 | 90.202 (2025) |
| COPILUL CĂLĂTOR S.R.L. SRL | 34773159 | 7020 | 90.183 (2025) |
| NEWALICAT SRL SRL | 25895246 | 7430 | 90.160 (2025) |
| DENTAURA S.R.L. SRL | 45685290 | 3250 | 90.023 (2025) |
| BULGĂREASCA S.R.L. SRL | 39696693 | 4933 | 90.019 (2025) |
| TEHNICA VERDE SRL SRL | 36830897 | 8130 | 89.931 (2025) |
| FACEM COMEDIE S.R.L. SRL | 49200311 | 9020 | 89.657 (2025) |
| ADIALB.BA S.R.L.-D. SRL | 43097889 | 9621 | 89.537 (2025) |
| SALMA NAILS S.R.L. SRL | 44338098 | 9622 | 89.516 (2025) |
| STELLYS STYLE S.R.L. SRL | 40073176 | 9602 | 89.385 (2025) |
| CZMCONS S.R.L. SRL | 50621144 | 4100 | 89.155 (2025) |
| GHEORGHIU MADALIN 07 S.R.L. SRL | 44454149 | 2370 | 89.114 (2025) |