Firme din Vaslui
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vaslui are 15.711 firme active, dintre care 4.043 au depus bilanț pentru 2018 — locul 34 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 41,9 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 5,7 mld RON, e 0,4% din totalul național (locul 37); firma medie facturează cu 50,5% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 8,1%.
Județul e specializat în cultivarea cerealelor (excluzând orezul) (CAEN 0111): sectorul are 13,8% din cifra de afaceri locală, de 8,6 ori ponderea lui la nivel național. Vezi cultivarea cerealelor (excluzând orezul) în Vaslui →
Primele trei sectoare fac 29,4% din cifra de afaceri a județului. Vaslui, Bârlad și Huși adună 56,1% din firmele județului. 9.469 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 10.094 de persoane; 90,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 22 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vaslui
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SOGOB EDIL S.R.L. SRL | 39005658 | 4100 | 11.684 (2025) |
| RALRAD MED S.R.L. SRL | 51371925 | 8622 | 11.650 (2025) |
| VASLOR S.R.L. SRL | 48834566 | 4711 | 11.495 (2023) |
| LUNA STUDIO S.R.L. SRL | 50358936 | 7420 | 11.427 (2025) |
| CI FORFIT S.R.L. SRL | 46040208 | 4727 | 11.377 (2023) |
| AGATINEI IULIAN S.R.L. SRL | 45965230 | 4941 | 11.365 (2025) |
| TERMO TEAM-FOUR S.R.L. SRL | 43663910 | 2511 | 11.350 (2025) |
| PHOENIX COMPANY SRL SRL | 14255942 | 7420 | 11.345 (2016) |
| PRUGHESU S.R.L. SRL | 39303670 | 4120 | 11.331 (2021) |
| DUVAL TAXI S.R.L. SRL | 51857365 | 4933 | 11.320 (2025) |
| FILMARMIR S.R.L. SRL | 51587253 | 9630 | 11.300 (2025) |
| C & C IZIEVENTS S.R.L. SRL | 46993123 | 9329 | 11.300 (2025) |
| TCABRIDGE CONSTRUCT S.R.L.-D. SRL | 41146683 | 4120 | 11.300 (2024) |
| MANULUS SRL SRL | 7792587 | 5221 | 11.270 (2025) |
| BLANITA PROPERTY SERVICES SRL SRL | 31130310 | 7320 | 11.268 (2025) |
| MARAGRAR S.R.L. SRL | 51014400 | 0111 | 11.255 (2025) |
| ECAPED S.R.L. SRL | 48872462 | 8622 | 11.250 (2025) |
| MITRIS SRL SRL | 13696592 | 4933 | 11.213 (2025) |
| MICU IONUȚ TRANS S.R.L. SRL | 42073466 | 4941 | 11.192 (2025) |
| AQUA VALI DRAGOŞ SRL SRL | 37074180 | 9531 | 11.111 (2025) |
| BUCUR ADRIAN SERVICE S.R.L. SRL | 43118825 | 9531 | 11.100 (2025) |
| MATTLIBRY S.R.L. SRL | 45575610 | 4762 | 11.071 (2023) |
| TECHADA SECURITY SRL SRL | 25369152 | 8020 | 11.065 (2023) |
| INTERLUDE TECH S.R.L. SRL | 46345598 | 6201 | 11.033 (2025) |
| CARUL DOMNESC S.R.L. SRL | 44896272 | 5610 | 11.004 (2022) |
| MILUCONS SRL SRL | 17531627 | 4120 | 10.904 (2025) |
| FULL VALET S.R.L. SRL | 37997320 | 4520 | 10.900 (2025) |
| CU JONY SPEED S.R.L. SRL | 48746839 | 4941 | 10.864 (2025) |
| OENOS CONSULTING S.R.L. SRL | 49864808 | 7020 | 10.822 (2025) |
| TDN LAND S.R.L. SRL | 44735098 | 7721 | 10.810 (2025) |
| ANCIENTPRO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 40020058 | 4120 | 10.800 (2025) |
| TAGE SOLUTION STUDIO S.R.L. SRL | 46173808 | 6310 | 10.692 (2025) |
| SFC TRANSEDI S.R.L. SRL | 50694324 | 4941 | 10.608 (2025) |
| JIDĂNAŞU GOLD SRL SRL | 27785533 | 9525 | 10.590 (2025) |
| NICU FANI SERVICE S.R.L. SRL | 42406714 | 9531 | 10.580 (2025) |
| MARKS FANTASY S.R.L. SRL | 34660540 | 0125 | 10.535 (2025) |
| LORA SENSES S.R.L. SRL | 40997940 | 4771 | 10.450 (2025) |
| VISIMIDA S.R.L. SRL | 36054036 | 9602 | 10.437 (2020) |
| TRANSJAR S.R.L. SRL | 52680287 | 4933 | 10.409 (2025) |
| MURES SRL SRL | 14000264 | 4711 | 10.405 (2020) |
| ADA EVENTS-BÂRLAD S.R.L. SRL | 46538467 | 7722 | 10.400 (2025) |
| GEORGE ŞI FIII-FOREST SRL SRL | 37919055 | 9319 | 10.400 (2025) |
| CRISALDIN CENTER SRL SRL | 26944550 | 2223 | 10.382 (2023) |
| EURO STRATEGII CONSULTANTA S.R.L. SRL | 51505695 | 7020 | 10.296 (2025) |
| PARAXIAL ZU SRL SRL | 36191173 | 9602 | 10.240 (2025) |
| STRUCTURAD S.R.L. SRL | 49877280 | 7112 | 10.200 (2025) |
| BEAUTY BY ROMANIȚA S.R.L. SRL | 46800796 | 9602 | 10.140 (2025) |
| BRANCO&ANDREEA S.R.L. SRL | 43706523 | 9602 | 10.122 (2024) |
| OLIDOR COMPANY SRL SRL | 23878974 | 4712 | 10.063 (2025) |
| FORMAŢIA STEJĂRELUL S.R.L. SRL | 39638960 | 9001 | 10.000 (2024) |