Firme din Vaslui
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vaslui are 15.711 firme active, dintre care 6.952 au depus bilanț pentru 2023 — locul 34 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 41,9 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 11,0 mld RON, e 0,4% din totalul național (locul 39); firma medie facturează cu 53,5% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,8%.
Județul e specializat în cultivarea cerealelor (excluzând orezul) (CAEN 0111): sectorul are 14,2% din cifra de afaceri locală, de 11 ori ponderea lui la nivel național. Vezi cultivarea cerealelor (excluzând orezul) în Vaslui →
Primele trei sectoare fac 29,6% din cifra de afaceri a județului. Vaslui, Bârlad și Huși adună 56,1% din firmele județului. 9.469 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 10.094 de persoane; 90,2% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 22 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vaslui
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MIV DETAILING SERVICES S.R.L. SRL | 52304916 | 9529 | 8.765 (2025) |
| DENTAL NEST S.R.L. SRL | 45994325 | 8623 | 8.733 (2025) |
| LUTHERA LASER S.R.L. SRL | 51663296 | 9622 | 8.700 (2025) |
| LA BIBIȘOR S.R.L. SRL | 49733985 | 4712 | 8.700 (2024) |
| MARIEL BAND S.R.L. SRL | 38696580 | 9020 | 8.500 (2019) |
| DHFILMS STUDIO S.R.L. SRL | 41223212 | 5911 | 8.500 (2023) |
| CIURESCU GRUP CONSTRUCT SRL SRL | 36487129 | 4120 | 8.500 (2025) |
| ADRIGEN LOGISTIC SRL SRL | 36349045 | 4941 | 8.403 (2024) |
| LIVIU FRIGO S.R.L. SRL | 33714871 | 4941 | 8.403 (2018) |
| IMB AGRO-CENTER S.R.L. SRL | 51512749 | 0111 | 8.369 (2025) |
| PAVAJE M&M S.R.L. SRL | 50101737 | 4100 | 8.300 (2024) |
| MEMEGARAJ S.R.L. SRL | 45992588 | 4520 | 8.268 (2024) |
| EMS CONSTR AXTE S.R.L. SRL | 43396716 | 4100 | 8.265 (2025) |
| AZRA MARIA DECOR S.R.L. SRL | 49276409 | 3299 | 8.257 (2025) |
| CASA BOLEA S.R.L. SRL | 45685230 | 4711 | 8.257 (2025) |
| CIOFALCO SRL SRL | 18065940 | 4711 | 8.250 (2024) |
| TOPNETVASLUI 23 S.R.L. SRL | 33854360 | 6190 | 8.240 (2025) |
| OVALIMEX SRL SRL | 2433817 | 4711 | 8.150 (2024) |
| ELLA SHOES DESIGN S.R.L. SRL | 46130173 | 1520 | 8.128 (2024) |
| BAMCO SRL SRL | 7750859 | 1091 | 8.100 (2024) |
| TRANSPORT DELI DELIAN S.R.L. SRL | 45947242 | 4941 | 8.061 (2025) |
| MIRANO STILL SRL SRL | 19051420 | 4721 | 8.058 (2025) |
| MIH-MED CLINIC S.R.L. SRL | 47294743 | 8622 | 8.050 (2025) |
| ADE-RADU S.R.L. SRL | 46063236 | 4941 | 8.040 (2025) |
| PSIHOZECOS S.R.L. SRL | 39047262 | 8622 | 8.027 (2025) |
| PANADINO SRL SRL | 13728147 | 4932 | 8.013 (2025) |
| CERCION AV STUDIO SRL SRL | 28456326 | 9001 | 8.000 (2019) |
| ANTONIA LGA S.R.L. SRL | 48944275 | 8559 | 8.000 (2025) |
| DOI CONSTRUCT S.R.L. SRL | 51744501 | 4100 | 8.000 (2025) |
| GREEN AGNUC S.R.L. SRL | 39022640 | 0125 | 7.905 (2025) |
| REAL4MEDIA SRL SRL | 35895030 | 7311 | 7.900 (2025) |
| EMIOS S.R.L. SRL | 52117535 | 9622 | 7.895 (2025) |
| TAXIELLY MUŞAT S.R.L. SRL | 38964151 | 9020 | 7.764 (2024) |
| LIVERE S.R.L. SRL | 47581007 | 4791 | 7.744 (2025) |
| DRW DRIVE S.R.L. SRL | 53060461 | 4941 | 7.733 (2025) |
| BANILOVA PROD SRL-D SRL | 36517548 | 1061 | 7.641 (2018) |
| MATPROD G & V SRL SRL | 9363085 | 4690 | 7.626 (2025) |
| BUCATE PE ROTI S.R.L. SRL | 51878872 | 5612 | 7.623 (2025) |
| DENSER AUTO S.R.L. SRL | 42105835 | 4933 | 7.563 (2025) |
| BAX-AUTO VERASTYLES S.R.L. SRL | 41013733 | 9621 | 7.517 (2025) |
| VILLAGE MED SRL SRL | 31648690 | 7112 | 7.510 (2025) |
| AGROTEAM CONSULT SRL SRL | 18987088 | 7020 | 7.500 (2023) |
| CHIŢU CIOCA BYA S.R.L. SRL | 39907863 | 4781 | 7.474 (2025) |
| HCM CONSULTING S.R.L. SRL | 49654776 | 6201 | 7.466 (2025) |
| ANAMAYA MOMENTS S.R.L. SRL | 45956291 | 9329 | 7.450 (2025) |
| TAXI NRS S.R.L. SRL | 50228847 | 4932 | 7.445 (2025) |
| ZAGROSERV S.R.L. SRL | 10986052 | 0111 | 7.405 (2025) |
| FAUR SRL SRL | 7750921 | 5211 | 7.400 (2025) |
| JURNAL VASLUIAN S.R.L. SRL | 40990349 | 6391 | 7.350 (2024) |
| FREDDY PEPE S.R.L. SRL | 47510855 | 4711 | 7.344 (2025) |