Firme din Focșani
Vrancea
Focșani are 6.392 de firme active, dintre care 3.888 au depus bilanț pentru 2024 — 34,0% din firmele județului Vrancea. Locul 1 din 73 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 95,9 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 56,1. Cifra de afaceri cumulată, 6,6 mld RON, e 49,0% din cea a județului; firma medie facturează cu 24,7% peste media județului. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2023 (-0,8%).
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 7,1%), lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 3,7%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 3,3%). Localitatea are 2 localități componente, dar 99,9% din firme sunt chiar în Focșani; cea mai mare componentă, Mândrești-Munteni, are 0,1%.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DENTPIEM SRL SRL | 15096748 | 8623 | 33.854 (2023) |
| PACHETUL DE LA MAMA SRL SRL | 36702685 | 4941 | 33.770 (2025) |
| BALADA COM SRL SRL | 7156350 | 4711 | 33.698 (2025) |
| SOULTHERAPY S.R.L. SRL | 38981829 | 8690 | 33.495 (2019) |
| DIVIODENT 2008 SRL SRL | 23793436 | 8623 | 33.370 (2025) |
| TAMARIO TAXIPRIM S.R.L. SRL | 42638412 | 4932 | 33.238 (2025) |
| NEC AUTO 91 SRL SRL | 1443022 | 6820 | 33.237 (2025) |
| AFEMIS GREEN S.R.L. SRL | 41249824 | 8130 | 33.150 (2025) |
| MARIŞTEF CONSTRUCT SRL SRL | 23992781 | 4933 | 33.072 (2025) |
| ALINA STUDIO SRL SRL | 33465860 | 9602 | 32.910 (2025) |
| NEW SERVICE MICU S.R.L. SRL | 45784110 | 9512 | 32.766 (2025) |
| KATITA WORLD TAXI S.R.L. SRL | 46537410 | 4933 | 32.526 (2025) |
| RA THOTH S.R.L. SRL | 47090964 | 7021 | 32.400 (2025) |
| INTELIFLOW S.R.L. SRL | 52551606 | 6210 | 32.400 (2025) |
| BADIBEAUTY S.R.L. SRL | 51122630 | 9622 | 32.361 (2025) |
| HELLIOS BRENPRO SRL SRL | 30662220 | 3511 | 32.174 (2023) |
| LAYTON WEST S.R.L. SRL | 40362310 | 7711 | 32.097 (2025) |
| OLDNICPOTON S.R.L. SRL | 42226993 | 4933 | 32.072 (2025) |
| SILEN TRANSPORT SRL SRL | 36620348 | 4932 | 32.018 (2025) |
| ACTUAL STRUCT S.R.L. SRL | 51305719 | 7112 | 32.000 (2025) |
| STEPET & SIR SRL SRL | 38320126 | 4619 | 31.898 (2024) |
| TRANS BARI COM S.R.L. SRL | 47911849 | 4941 | 31.819 (2025) |
| EXPERTINA SRL SRL | 1447431 | 6920 | 31.800 (2025) |
| CAMPEROM START S.R.L. SRL | 43434712 | 7711 | 31.752 (2024) |
| MED ESCULAP SRL SRL | 2379360 | 8622 | 31.750 (2025) |
| MÂNZALĂ TRANSFER S.R.L. SRL | 40677768 | 4932 | 31.637 (2025) |
| ON MEDIA DESIGN SRL SRL | 13559846 | 7311 | 31.635 (2025) |
| ZACALEX S.R.L. SRL | 49466284 | 5320 | 31.624 (2024) |
| REBEL BASE VISUAL S.R.L. SRL | 42899558 | 7111 | 31.526 (2025) |
| NEXUS FINANCIAL S.R.L. SRL | 49953590 | 0111 | 31.514 (2025) |
| SANTERA SRL SRL | 14136364 | 4613 | 31.500 (2025) |
| ESME CO S.R.L. SRL | 52746357 | 8240 | 31.498 (2025) |
| RITMIC SERV SRL SRL | 1441242 | 1812 | 31.491 (2025) |
| EAN LOGISTIC MICU S.R.L. SRL | 44729940 | 4941 | 31.396 (2021) |
| BY CORY SILHAIR S.R.L. SRL | 40278287 | 9621 | 31.347 (2025) |
| B.C.S. TRANSCURIER SRL SRL | 23956240 | 5320 | 31.302 (2025) |
| RUGASILTAX SRL SRL | 31575807 | 4932 | 31.265 (2025) |
| LIVSTABYAN S.R.L. SRL | 39482061 | 4933 | 31.142 (2025) |
| ENGRAM THEORY PHOTO S.R.L. SRL | 46089260 | 7420 | 31.126 (2025) |
| GETCONSTRUCT SRL SRL | 7825048 | 4120 | 31.096 (2025) |
| EXPERTIZA & CONTABILITATE SRL SRL | 14788350 | 7412 | 31.080 (2022) |
| SEBI PRESTCOM SRL SRL | 8169294 | 4712 | 31.050 (2025) |
| FOREST VASMIT SRL SRL | 26445118 | 1611 | 31.018 (2025) |
| FURIOCRIS SRL SRL | 26674235 | 4933 | 30.990 (2025) |
| OPRIX S.R.L. SRL | 48547577 | 4511 | 30.954 (2025) |
| GEO COMPREST SRL SRL | 24303478 | 4712 | 30.852 (2025) |
| ANDRILUCI-TUC SRL SRL | 36777890 | 4932 | 30.819 (2025) |
| FILAGRO SHOP S.R.L. SRL | 49788689 | 4532 | 30.710 (2024) |
| IORMIH RAPID S.R.L. SRL | 41038797 | 4933 | 30.552 (2025) |
| OANACARLA EVENTS S.R.L. SRL | 41683113 | 7420 | 30.500 (2025) |