Firme din Vrancea
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Vrancea are 18.810 firme active, dintre care 9.462 au depus bilanț pentru 2023 — locul 29 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 56,1 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 13,3 mld RON, e 0,5% din totalul național (locul 34); firma medie facturează cu 58,7% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 10,3%.
Județul e specializat în fabricarea articolelor de îmbrăcăminte (CAEN 1421): sectorul are 6,7% din cifra de afaceri locală, de 34 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea articolelor de îmbrăcăminte în Vrancea →
Primele trei sectoare fac 25,1% din cifra de afaceri a județului. Focșani, Adjud și Odobești adună 42,3% din firmele județului. 12.392 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 12.593 de persoane; 88,7% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 33 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Vrancea
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| POTLOGEA COMMERCE S.R.L. SRL | 53047896 | 4712 | 421 (2025) |
| ALECU COMMERCE S.R.L. SRL | 53061939 | 4712 | 421 (2025) |
| CHETREA COMPANY S.R.L. SRL | 53137344 | 4712 | 421 (2025) |
| TURCANU COMMERCE S.R.L. SRL | 52972621 | 4712 | 421 (2025) |
| CARABA ALEX MAR COMPANY S.R.L. SRL | 53117932 | 4712 | 421 (2025) |
| CARABA COMPANY S.R.L. SRL | 52877662 | 4712 | 420 (2025) |
| BUZOIANU COMMERCE S.R.L. SRL | 52580598 | 4712 | 420 (2025) |
| FIBER LINE SRL SRL | 16399375 | 8020 | 413 (2025) |
| NICOLE SHOP S.R.L. SRL | 44615377 | 4791 | 401 (2025) |
| POLISH EXPERT AUTO S.R.L. SRL | 52737014 | 9531 | 400 (2025) |
| MYY FOREST TRANSPORT S.R.L. SRL | 52310721 | 1611 | 400 (2025) |
| COSALANDE ALL S.R.L. SRL | 43353430 | 7020 | 400 (2025) |
| DEEAPREST S.R.L. SRL | 52317991 | 9622 | 390 (2025) |
| PAS 74 LAC SRL SRL | 35301642 | 4519 | 380 (2025) |
| TRIAD SRL SRL | 11691190 | 4711 | 371 (2025) |
| HAPPY SWEET FRUITS SRL SRL | 37360866 | 1032 | 360 (2025) |
| ANDRAMAR KATA MIXT S.R.L. SRL | 45607909 | 4711 | 350 (2025) |
| G.D. CAR SOLUTIONS SRL SRL | 33797184 | 4532 | 349 (2020) |
| DOLIMAT 2002 SRL SRL | 14806596 | 4941 | 343 (2025) |
| FASTFANE SRL SRL | 34313029 | 4933 | 319 (2025) |
| SIOSTRUCT 2006 SRL SRL | 19085458 | 4120 | 315 (2023) |
| TUDUŞTEFISH SRL SRL | 27734904 | 0322 | 313 (2025) |
| VIRNASEC S.R.L. SRL | 38689426 | 7490 | 300 (2024) |
| MOVANDA LAVANDA S.R.L. SRL | 38719349 | 2053 | 300 (2025) |
| EDILTICA SRL SRL | 22654901 | 4100 | 290 (2024) |
| CATINGEOTASTE S.R.L. SRL | 51538722 | 4711 | 286 (2025) |
| AGROLUX BINALE SRL SRL | 34808265 | 1623 | 252 (2024) |
| AUTO GERACAR SRL SRL | 38458596 | 7711 | 250 (2021) |
| VYO&VASY COMERT S.R.L. SRL | 44243311 | 1052 | 239 (2025) |
| GARANTAT AUTOPARTS S.R.L. SRL | 34975212 | 9531 | 237 (2025) |
| GRĂDIFLOR SRL SRL | 31380376 | 4719 | 234 (2025) |
| VASTEMAYA TRANS S.R.L. SRL | 49000100 | 4941 | 230 (2025) |
| VELINOR STUDIO S.R.L. SRL | 52869538 | 9621 | 226 (2025) |
| PINTILIE & COMPANY SOCIETATE IN NUME COLECTIV SNC | 3831845 | 4778 | 214 (2020) |
| PRO ING TOOLS SRL SRL | 18293531 | 4778 | 213 (2023) |
| GABADI TRANS S.R.L. SRL | 48963714 | 4941 | 200 (2023) |
| PADIV EFECT S.R.L. SRL | 44059930 | 7721 | 190 (2021) |
| EMEDI LEARN S.R.L. SRL | 39047700 | 4791 | 189 (2020) |
| CT ROD COMBUST S.R.L. SRL | 39546912 | 4781 | 180 (2021) |
| ONLY CARAVAN S.R.L. SRL | 48278770 | 4791 | 176 (2024) |
| BIAFLOR IMPEX SRL SRL | 18828333 | 4120 | 158 (2016) |
| INTERNATIONAL TRAFIC IMPORT-EXPORT SRL SRL | 4717173 | 5630 | 151 (2025) |
| FATA MODERNĂ S.R.L. SRL | 41772652 | 4791 | 139 (2024) |
| MAGAZINUL EXTRA SRL SRL | 1456030 | 4634 | 137 (2023) |
| MODINTER WEBSERVICES S.R.L. SRL | 46601610 | 6209 | 132 (2025) |
| BELLAVIO JEWEL S.R.L. SRL | 53040430 | 4777 | 130 (2025) |
| GOJIDAR PRODUCT SRL SRL | 34966699 | 4712 | 124 (2025) |
| VALYVAS CONS SRL SRL | 38197164 | 4120 | 100 (2024) |
| BACTOPCAD S.R.L. SRL | 41906070 | 7112 | 100 (2021) |
| EGLISSTOUR SRL SRL | 27204282 | 9602 | 100 (2016) |