Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.357 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,1% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| FIZIO-KINETO SRL SRL | 33350738 | 8699 | 123.015 (2025) |
| FARMVET SRL SRL | 10590430 | 7500 | 122.957 (2025) |
| CROSS TECHIT S.R.L. SRL | 33978466 | 6310 | 122.955 (2025) |
| ELECTRO NEXIS S.R.L. SRL | 51639093 | 4321 | 122.930 (2025) |
| EYECONIC S.R.L. SRL | 49883958 | 8622 | 122.893 (2025) |
| SERVICII TREI SALCÂMI SRL SRL | 36268757 | 4778 | 122.875 (2025) |
| HOM CAR LINE SRL SRL | 34228926 | 4932 | 122.848 (2025) |
| VIVADENT SRL SRL | 19156133 | 8623 | 122.799 (2025) |
| MARCO BEN COMPANY SRL SRL | 16543119 | 6110 | 122.725 (2025) |
| COMETA SRL SRL | 1953676 | 4751 | 122.723 (2025) |
| FAN-TASTIC GOLD SRL SRL | 18376548 | 6492 | 122.693 (2024) |
| BLUE ANGEL TOUR S.R.L. SRL | 47815078 | 4933 | 122.686 (2025) |
| THE TIBI CORPORATION S.R.L. SRL | 46080318 | 6831 | 122.586 (2025) |
| GAPO TRANSPORT S.R.L. SRL | 51778024 | 4941 | 122.542 (2025) |
| ALICEDANCE S.R.L. SRL | 40045974 | 8551 | 122.510 (2025) |
| LUXIM ELF S.R.L. SRL | 44944140 | 4614 | 122.489 (2025) |
| CONCEPT LUART S.R.L. SRL | 50686887 | 7810 | 122.428 (2025) |
| CHRIS MAGIC CAB S.R.L. SRL | 46460244 | 4941 | 122.389 (2025) |
| TOPCARDIOLAB S.R.L. SRL | 47963830 | 8622 | 122.297 (2025) |
| DAILYTRANSLATE SRL SRL | 35993721 | 7430 | 122.283 (2025) |
| BEN ARY LOGISTICA LTD ROMANIA SRL SRL | 16246258 | 6820 | 122.244 (2025) |
| NIS FOR LIFE SRL SRL | 35635375 | 9621 | 122.232 (2025) |
| E OPTICA NINE S.R.L. SRL | 41947436 | 4774 | 122.216 (2025) |
| TINA STYLE BEAUTY CENTER SRL SRL | 25885498 | 9621 | 122.210 (2025) |
| LA BOGDY COFFE S.R.L. SRL | 47006530 | 5630 | 122.206 (2025) |
| ZDB IMER AGRO S.R.L. SRL | 44082614 | 0142 | 122.199 (2024) |
| FRAȚII RUSU PARTENERI S.R.L. SRL | 45329853 | 4120 | 122.198 (2023) |
| FLORIN FRIG SRL SRL | 37823715 | 9522 | 122.115 (2025) |
| HOME CONCEPT ATELIER S.R.L. SRL | 52130194 | 7112 | 122.100 (2025) |
| APETROAEI PAULA S.R.L. SRL | 43926740 | 9329 | 122.085 (2025) |
| PASTORIASI SRL SRL | 36397174 | 7112 | 122.076 (2025) |
| SCAVA MP S.R.L. SRL | 45762430 | 4312 | 122.048 (2025) |
| CATTLEYA FLORAL BOUTIQUE SRL SRL | 33754353 | 8230 | 122.040 (2025) |
| MUSIC STAGE UP S.R.L. SRL | 50249653 | 8552 | 122.034 (2025) |
| EUROAQUA SYSTEM SRL SRL | 19118709 | 4322 | 122.033 (2025) |
| ALMA-STUDIO S.R.L. SRL | 51107037 | 7111 | 122.012 (2025) |
| IRIMOVICICONSTRUCT S.R.L. SRL | 41150021 | 4120 | 122.000 (2022) |
| MORARI GLOBAL S.R.L. SRL | 52425152 | 7020 | 121.992 (2025) |
| IGDSOFTWARE S.R.L. SRL | 49388135 | 6201 | 121.969 (2025) |
| EVM CONSULT S.R.L. SRL | 49677605 | 7020 | 121.938 (2025) |
| OPRICONS TAX S.R.L. SRL | 45763207 | 4933 | 121.924 (2025) |
| EFRIN UNION S.R.L. SRL | 47008671 | 7311 | 121.863 (2025) |
| RT ASIG AGENT DE ASIGURARE SRL SRL | 32309030 | 6622 | 121.832 (2025) |
| CID INTERNATIONAL SRL SRL | 13713405 | 4671 | 121.826 (2025) |
| CENTRAL REAL ESTATE CONSULTING S.R.L. SRL | 48060937 | 6831 | 121.788 (2025) |
| B2BRANDS SRL SRL | 34370083 | 6201 | 121.733 (2025) |
| AGRO-TECHNICS-EUROPE SRL SRL | 6015361 | 5540 | 121.733 (2025) |
| SANDENT SMILE SRL SRL | 17425766 | 3250 | 121.720 (2025) |
| FLI AEC S.R.L. SRL | 43528035 | 6811 | 121.700 (2025) |
| ISSA MOV SRL SRL | 37304300 | 4711 | 121.620 (2025) |