Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 11.359 au depus bilanț pentru 2016 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 18,8 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,2% sub media țării.
Primele trei sectoare fac 19,8% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| EUS SRL SRL | 1966170 | 9510 | 5.190 (2025) |
| SMEREKA RO S.R.L. SRL | 39859472 | 4689 | 5.190 (2022) |
| INGA HOME S.R.L. SRL | 43488330 | 6202 | 5.177 (2025) |
| D.G.V.COMPANY SRL SRL | 5683966 | 5520 | 5.151 (2025) |
| FRAME ALCHEMY S.R.L. SRL | 51816691 | 7420 | 5.150 (2025) |
| JOY ENTERPRISE S.R.L. SRL | 38184849 | 6202 | 5.150 (2025) |
| ALY SISTEM 95 SRL SRL | 15095513 | 9531 | 5.133 (2025) |
| AXI-VET SRL SRL | 34644685 | 7500 | 5.125 (2022) |
| CRIS DRIVE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48541140 | 4932 | 5.125 (2025) |
| 3D PREST SOLUTIONS S.R.L. SRL | 17588305 | 8110 | 5.120 (2023) |
| PICANTERIA HUB S.R.L. SRL | 49900951 | 7020 | 5.088 (2025) |
| MAVIOV SRL SRL | 1981331 | 9602 | 5.078 (2025) |
| SEB INVESTMENT HUB S.R.L. SRL | 49395531 | 6832 | 5.078 (2025) |
| SINVEST S.R.L. SRL | 51936531 | 6820 | 5.074 (2025) |
| HATURĂ CRISTIAN-IONEL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44021722 | 4100 | 5.072 (2024) |
| CODIGO S.R.L. SRL | 49407083 | 6201 | 5.056 (2025) |
| BRAND SAPIENS SRL SRL | 32508407 | 7311 | 5.051 (2025) |
| BLOOMING EVOLUTION S.R.L. SRL | 45755565 | 7022 | 5.050 (2025) |
| ROXAMAR S.R.L. SRL | 49308330 | 8622 | 5.048 (2025) |
| ZEUS TRADE SRL SRL | 12498180 | 4719 | 5.042 (2025) |
| AURORA WINERY SRL SRL | 14996946 | 0121 | 5.042 (2025) |
| RAFTUL DENTISTULUI SRL SRL | 36748283 | 8623 | 5.038 (2025) |
| ELFY DELUXE CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52034375 | 2224 | 5.012 (2025) |
| ADA NUTRIMED S.R.L. SRL | 38764897 | 8622 | 5.006 (2025) |
| EVICON EURO CONSTRUCT S.R.L. SRL | 48261965 | 4399 | 5.000 (2025) |
| SOCIAL ACTIV S.R.L. SRL | 43465450 | 6290 | 5.000 (2025) |
| FRUMOSS PROIECTARE S.R.L. SRL | 42199066 | 7112 | 5.000 (2023) |
| SILVER ELECTRIC SRL SRL | 23062126 | 4321 | 5.000 (2025) |
| MLC ELECTRONIC SYSTEMS S.R.L. SRL | 17085699 | 8020 | 5.000 (2023) |
| PRO MOBIL AUTO S.R.L. SRL | 52535910 | 7020 | 5.000 (2025) |
| HABIT DSG S.R.L. SRL | 43530914 | 8559 | 5.000 (2025) |
| CREATIVE BAR EVENTS S.R.L. SRL | 36826403 | 9329 | 5.000 (2025) |
| ALL M GROUP SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 37560449 | 5621 | 5.000 (2025) |
| SCHILD S.R.L. SRL | 43319799 | 6202 | 5.000 (2025) |
| TSOL ROMANIA S.R.L. SRL | 35762662 | 4791 | 5.000 (2023) |
| TRANS ILIE SRL SRL | 14946905 | 6024 | 5.000 (2025) |
| TAPOMET CONSTRUCT S.R.L. SRL | 47656215 | 2511 | 5.000 (2025) |
| TECHFILM SRL SRL | 22097568 | 5911 | 5.000 (2024) |
| ACTIV SPORT AGREMENT S.R.L. SRL | 42232286 | 9329 | 5.000 (2025) |
| KARL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50013708 | 4100 | 5.000 (2025) |
| DENTEO SINCE 1992 S.R.L. SRL | 52450199 | 8623 | 5.000 (2025) |
| CENTRUL DE CERCETĂRI AGRINOVA S.R.L. SRL | 50528224 | 7210 | 5.000 (2025) |
| DR. TELEMAN S.R.L. SRL | 48236767 | 8622 | 5.000 (2025) |
| SNQ.TECH S.R.L. SRL | 53048948 | 6220 | 5.000 (2025) |
| SISBIT EXPERT SRL SRL | 33102198 | 6311 | 5.000 (2025) |
| ITECH ROMANIA SRL SRL | 14431399 | 6220 | 5.000 (2025) |
| POSEIDON COMPANY SRL SRL | 25323481 | 5630 | 4.981 (2025) |
| MAVIC MED S.R.L. SRL | 38901897 | 8622 | 4.978 (2025) |
| EVERY TRANSPORT SRL SRL | 29510903 | 4941 | 4.977 (2025) |
| STP BUSINESS CONSTRUCT SRL SRL | 21034820 | 6812 | 4.977 (2024) |