Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 12.818 au depus bilanț pentru 2017 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 21,1 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 41,8% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 12,2%.
Primele trei sectoare fac 19,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CBO 40 COMPANY SRL SRL | 24948431 | 6820 | 72.660 (2025) |
| RADILIMARKET SRL SRL | 33492040 | 4711 | 72.642 (2025) |
| FIOREFARM S.R.L. SRL | 34766445 | 4773 | 72.619 (2025) |
| TOPZONE AIANA S.R.L. SRL | 50546549 | 5630 | 72.609 (2025) |
| CONIAVO SRL SRL | 35207220 | 4933 | 72.599 (2025) |
| RODAFIS SRL SRL | 8305256 | 6310 | 72.581 (2025) |
| CELLDEV SRL SRL | 38362520 | 6209 | 72.548 (2025) |
| DOMRIDER S.R.L. SRL | 51329467 | 4933 | 72.544 (2025) |
| TOTAL COMPROD S.R.L. SRL | 8743582 | 6820 | 72.515 (2025) |
| ALESIS INTERCAR SRL SRL | 36490469 | 4932 | 72.500 (2022) |
| S.V.S. PĂIUS CONSTRUCT SRL SRL | 37185935 | 4120 | 72.500 (2025) |
| DENTAL ART CREATOR S.R.L. SRL | 40668530 | 3250 | 72.488 (2025) |
| FOODY S.R.L. SRL | 52286658 | 5621 | 72.478 (2025) |
| PNP AUTO SRL SRL | 34946713 | 4933 | 72.475 (2025) |
| ERIANA SRL SRL | 1959741 | 6820 | 72.471 (2025) |
| AUDIT EXPERT TIMAR SRL SRL | 35655526 | 6920 | 72.400 (2025) |
| CODE SCRIBE S.R.L. SRL | 44640672 | 6201 | 72.377 (2024) |
| NIRVANA IMPEX SRL SRL | 8003754 | 6831 | 72.364 (2025) |
| EZEROVIA LOGISTIC SRL SRL | 38065597 | 9609 | 72.347 (2021) |
| OVICAMY-TAXI SRL SRL | 30638400 | 4932 | 72.328 (2025) |
| FV TECH SOLUTIONS S.R.L. SRL | 52352204 | 6210 | 72.325 (2025) |
| CATYAX CONSTRUCT SRL SRL | 28383909 | 2223 | 72.250 (2025) |
| SEDANGE LEO SRL SRL | 37854193 | 4932 | 72.250 (2025) |
| CONSTRUCTII MIR APC S.R.L. SRL | 46063171 | 7112 | 72.245 (2025) |
| LENUTAXI SRL SRL | 31177356 | 4933 | 72.239 (2025) |
| AGROMACO S.R.L. SRL | 43993501 | 0150 | 72.235 (2025) |
| AVANT-GARDE DENTISTRY S.R.L. SRL | 39386021 | 8623 | 72.230 (2025) |
| IMBED IT S.R.L. SRL | 39178349 | 6201 | 72.228 (2022) |
| BEST SERVICE COMP S.R.L. SRL | 39157591 | 4933 | 72.202 (2025) |
| ARHIDESIGN FURNITURE S.R.L. SRL | 46743992 | 3100 | 72.190 (2024) |
| MADERA VIVA S.R.L. SRL | 46909573 | 4120 | 72.174 (2025) |
| GRUP CONSULTANTA,CONTABILITATE,EXPERTIZA SRL SRL | 14402938 | 6920 | 72.170 (2025) |
| DINU STYLE S.R.L. SRL | 47797060 | 9621 | 72.156 (2025) |
| TENNIS-PERJU SRL SRL | 17104715 | 9319 | 72.145 (2025) |
| NATURE HEART CONECTIVITY S.R.L. SRL | 40989603 | 8559 | 72.138 (2025) |
| PROSECOM IMPEX SRL SRL | 6855938 | 4782 | 72.122 (2025) |
| VALDY'S PRODCOM SRL SRL | 5829183 | 4711 | 72.102 (2025) |
| SPATII 400 PLUS S.R.L. SRL | 44608574 | 6831 | 72.079 (2023) |
| TEO SPEED TRANS S.R.L. SRL | 49395558 | 4941 | 72.067 (2025) |
| EASTERN AUTO S.R.L. SRL | 40471040 | 4520 | 72.060 (2023) |
| MELOTHERAPY HOUSE S.R.L. SRL | 45641277 | 8552 | 72.030 (2025) |
| CARRIAGE SUPORT S.R.L. SRL | 41779081 | 5225 | 72.000 (2025) |
| SOCIETATE PROFESIONALĂ DE CONSILIERI JURIDICI JURIS-MOC-CONSULTING SRL SRL | 17458020 | 6910 | 72.000 (2025) |
| LAVENDER HOUSE GROUP S.R.L. SRL | 43218115 | 6820 | 72.000 (2025) |
| VARIAMED S.R.L. SRL | 48549560 | 7739 | 72.000 (2025) |
| VEGANIA SRL SRL | 33832982 | 4791 | 72.000 (2025) |
| TNT ELECTRONIK IAȘI S.R.L. SRL | 50371188 | 4321 | 72.000 (2025) |
| APETROAEI TRANSP S.R.L. SRL | 41290513 | 4933 | 71.954 (2025) |
| LOANTICO SRL SRL | 19231669 | 4711 | 71.938 (2025) |
| DOREMI MUSIC S.R.L. SRL | 44032373 | 8552 | 71.925 (2025) |