Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 13.281 au depus bilanț pentru 2018 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 23,9 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 37,2% sub media țării. Față de 2017, cifra de afaceri a crescut cu 13,4%.
Primele trei sectoare fac 20,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TINERET 2000 SRL SRL | 5317450 | 4721 | 35.800 (2025) |
| AIO SERVICES SOLUTIONS S.R.L. SRL | 47172673 | 9522 | 35.800 (2025) |
| OUTPUTENERGY S.R.L. SRL | 40793550 | 7112 | 35.800 (2025) |
| MENOMAX S.R.L. SRL | 40171212 | 4322 | 35.800 (2025) |
| PETRIOMAR SHOP SRL SRL | 28101110 | 4711 | 35.792 (2025) |
| SOLOTRADING S.R.L. SRL | 49855338 | 7490 | 35.786 (2024) |
| SEV EXPERT SRL SRL | 35655496 | 6920 | 35.750 (2025) |
| ART COMPANY HOLDING S.R.L. SRL | 46307675 | 7420 | 35.750 (2023) |
| EDANION SRL SRL | 37362980 | 4933 | 35.721 (2025) |
| MĂDĂLINA IMAGISTICĂ S.R.L. SRL | 51288316 | 8622 | 35.700 (2025) |
| ARCHWIZ S.R.L. SRL | 47054112 | 7410 | 35.683 (2025) |
| BE EVOLUTION S.R.L. SRL | 50521374 | 9531 | 35.673 (2025) |
| ATELIERUL DE MUZICĂ S.R.L. SRL | 40758072 | 8552 | 35.650 (2025) |
| CABINET EXPERTIZĂ HDC SRL SRL | 24772431 | 6920 | 35.650 (2025) |
| SINERGIS CONSULTANCY S.R.L. SRL | 53165646 | 7020 | 35.623 (2025) |
| ANNYTUDE MAKE-UP SRL SRL | 38447899 | 9602 | 35.619 (2025) |
| ŢOPI ŢOP SINEGA S.R.L. SRL | 48328887 | 4711 | 35.616 (2025) |
| CSC CARE MANAGEMENT S.R.L. SRL | 46703254 | 8730 | 35.600 (2024) |
| MIDAS EXPRESS S.R.L. SRL | 52133271 | 5320 | 35.577 (2025) |
| ÎNGRIJIRI MOLDOVA S.R.L. SRL | 45818299 | 7810 | 35.570 (2025) |
| OFELIA AUTO HOLDING S.R.L. SRL | 44714583 | 4532 | 35.561 (2022) |
| CRIO ZONE S.R.L. SRL | 45390078 | 9623 | 35.527 (2025) |
| THE VIP CORNER S.R.L. SRL | 44789837 | 8559 | 35.510 (2025) |
| PREMIUM SWEET HONEY S.R.L. SRL | 43136260 | 4711 | 35.504 (2025) |
| SOFIANA PRODUCTION SRL SRL | 38310807 | 4791 | 35.500 (2025) |
| BAXTER TEHNOCONSTRUCT S.R.L. SRL | 52931109 | 4100 | 35.490 (2025) |
| DIA & GEO TRANS S.R.L. SRL | 48054633 | 4941 | 35.487 (2025) |
| RIANDI COM 2008 SRL SRL | 24535893 | 4719 | 35.487 (2025) |
| ADVENTURE SHOP S.R.L. SRL | 47797338 | 5630 | 35.485 (2024) |
| MEMINI DESIGN S.R.L. SRL | 45970962 | 7413 | 35.484 (2025) |
| CASACO TAX S.R.L. SRL | 39919078 | 4932 | 35.480 (2025) |
| OFF SHOP CONCEPT S.R.L. SRL | 51262871 | 4791 | 35.478 (2025) |
| OTO INDUSTRIES SRL SRL | 21473761 | 7112 | 35.467 (2025) |
| DACHDECKER S.R.L. SRL | 33053311 | 4120 | 35.466 (2025) |
| PNP INTERCAR SRL SRL | 36428785 | 4933 | 35.454 (2025) |
| MĂDUŢI SRL SRL | 21549363 | 4771 | 35.435 (2025) |
| PESCARISAB SRL SRL | 14692823 | 6820 | 35.430 (2025) |
| AGATA SPEED CAR S.R.L. SRL | 51639212 | 4933 | 35.428 (2025) |
| AGRO 4 FRAŢI S.R.L. SRL | 40354180 | 4621 | 35.426 (2025) |
| BIG SIZE CONSTRUCT SRL SRL | 26293834 | 0113 | 35.392 (2025) |
| BRUSH&BLOOM S.R.L. SRL | 52435504 | 9622 | 35.373 (2025) |
| GABI TEX SRL SRL | 2638456 | 4711 | 35.358 (2022) |
| NUTRIGRUP SRL SRL | 37389099 | 8622 | 35.358 (2025) |
| FINOVA EXPERT ASSIST S.R.L. SRL | 51602078 | 6920 | 35.350 (2025) |
| SURVONE SRL SRL | 36859958 | 7112 | 35.300 (2025) |
| TOMRAL COMPANY SRL SRL | 8305434 | 4762 | 35.299 (2025) |
| STORIA LAND SRL SRL | 37677504 | 6832 | 35.252 (2025) |
| SOCIAL DELIVERY S.R.L. SRL | 43493190 | 5320 | 35.250 (2025) |
| COUCHING & TRAINING PROJECT S.R.L. SRL | 43547460 | 8559 | 35.247 (2025) |
| CAFEA ESPRESSO CLUB S.R.L. SRL | 41608979 | 4617 | 35.218 (2022) |