Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 15.711 au depus bilanț pentru 2019 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,5 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 40,8% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 19,3%.
Primele trei sectoare fac 19,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PATRU STELE SRL SRL | 10844716 | 4711 | 115.897 (2025) |
| OPREA GLOBAL TRANS S.R.L. SRL | 47297782 | 4933 | 115.847 (2025) |
| TAXI CODREANU SRL SRL | 15983529 | 4932 | 115.803 (2025) |
| VISION BEAUTY STUDIO S.R.L. SRL | 38852590 | 9621 | 115.789 (2025) |
| MARLUCDAV SRL SRL | 37534148 | 9602 | 115.722 (2025) |
| ADRAL PROIECT SRL SRL | 17186472 | 7112 | 115.720 (2025) |
| ROXANA ŞI CIPRIAN SRL SRL | 37024513 | 9621 | 115.693 (2025) |
| NATURA & CLEAN S.R.L. SRL | 36234223 | 4933 | 115.684 (2025) |
| LUKLAND SRL SRL | 17937995 | 6820 | 115.673 (2025) |
| REALIS EUSEBIU S.R.L. SRL | 39178292 | 6811 | 115.664 (2025) |
| FLOWER POWER GARDEN S.R.L. SRL | 51297802 | 4776 | 115.653 (2025) |
| EVAREX.RO SRL SRL | 25688836 | 7020 | 115.615 (2025) |
| PATRU LĂBUŢE S.R.L. SRL | 52130054 | 4933 | 115.544 (2025) |
| POLIMAR MIXT S.R.L. SRL | 48574008 | 4711 | 115.524 (2025) |
| CHIVA & ANA-MARIA SRL SRL | 36328794 | 4777 | 115.511 (2025) |
| LARA & PETROS S.R.L. SRL | 36407278 | 4334 | 115.499 (2025) |
| GIMIROGE S.R.L. SRL | 51810702 | 4933 | 115.398 (2025) |
| ALI PRIME CONCEPT S.R.L. SRL | 41493240 | 8299 | 115.388 (2025) |
| EDALEX SRL SRL | 36579460 | 4711 | 115.381 (2025) |
| RAZAC CONSULTING SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50535736 | 6619 | 115.365 (2025) |
| COSTY JESSICA DISTRIBUTION S.R.L. SRL | 42167269 | 4941 | 115.332 (2025) |
| NICU CONSTRUCTII S.R.L. SRL | 50614902 | 4333 | 115.316 (2024) |
| MOLDOVEANU CONTEX SRL SRL | 24881226 | 6920 | 115.300 (2025) |
| DIA TRUCKS SRL SRL | 30347479 | 4941 | 115.300 (2025) |
| MIRFLADE CONF S.R.L. SRL | 42347162 | 2511 | 115.290 (2025) |
| OPTIM ONCOLOGY S.R.L. SRL | 45567774 | 8622 | 115.224 (2025) |
| DEVROLL SOFTWARE S.R.L. SRL | 43829232 | 6201 | 115.215 (2025) |
| BMADLEN 071727 S.R.L. SRL | 39796919 | 6210 | 115.201 (2025) |
| ATELIER ALEXANDRA HUŢANU S.R.L. SRL | 44627509 | 1421 | 115.200 (2025) |
| C&D IT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49417710 | 6201 | 115.200 (2025) |
| DRINK-STAR S.R.L. SRL | 50441135 | 4725 | 115.183 (2024) |
| EVELINE INDESIGN S.R.L. SRL | 51163673 | 7414 | 115.170 (2025) |
| A. G. CONPAL SRL SRL | 4106730 | 6820 | 115.148 (2025) |
| QUANTAGE S.R.L. SRL | 46109341 | 6201 | 115.129 (2025) |
| COSTY MYRA S.R.L. SRL | 49438713 | 4933 | 115.125 (2025) |
| DOTI KUVIO S.R.L. SRL | 43077733 | 8230 | 115.080 (2025) |
| BENEFIC RPG S.R.L. SRL | 42315195 | 4932 | 115.063 (2025) |
| KOLPIR S.R.L. SRL | 45115612 | 7311 | 115.034 (2025) |
| COVATARU & CO JEPI SRL SRL | 3420750 | 1421 | 115.016 (2025) |
| 32 DE DINŢI S.R.L. SRL | 48786043 | 8623 | 115.015 (2025) |
| ANDROTRANS SRL SRL | 6856100 | 4933 | 115.014 (2025) |
| VICE CONSULTING S.R.L. SRL | 43475623 | 7020 | 115.000 (2025) |
| URBAN CONSTRUCT CARLOS S.R.L. SRL | 50261703 | 6812 | 115.000 (2025) |
| SAMA MIXT SRL SRL | 20767971 | 4642 | 114.971 (2024) |
| JIT CLEAN WASH S.R.L. SRL | 50785139 | 9531 | 114.960 (2025) |
| CREDINTA STRAMOSEASCA S.R.L. SRL | 50049159 | 7312 | 114.952 (2025) |
| CENTRUL DE MEDICINA MUNCII SRL SRL | 36974965 | 8622 | 114.938 (2025) |
| DORELLO SRL SRL | 5268650 | 1413 | 114.935 (2025) |
| BRIDAL FLOWERS S.R.L. SRL | 38922393 | 4771 | 114.895 (2025) |
| BIOCORE SRL SRL | 6790529 | 8696 | 114.883 (2025) |