Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 15.712 au depus bilanț pentru 2019 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,5 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 40,8% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 19,3%.
Primele trei sectoare fac 19,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| DESEVAS SRL SRL | 18972648 | 4120 | 73.612 (2024) |
| SEPROEN SRL SRL | 7192310 | 7420 | 73.607 (2025) |
| ESTETIC BEAUTY SRL SRL | 35967102 | 9699 | 73.575 (2025) |
| SKYDEV SRL SRL | 35202452 | 6210 | 73.550 (2025) |
| JOHNS PROPERTIES S.R.L. SRL | 48964965 | 4311 | 73.525 (2025) |
| BY CORBU S.R.L. SRL | 41367331 | 7420 | 73.507 (2025) |
| JVG BUILDING MANAGEMENT S.R.L. SRL | 52425110 | 7112 | 73.500 (2025) |
| GOLDPRESTING IAŞI S.R.L. SRL | 41938349 | 7490 | 73.500 (2020) |
| VOROVIR S.R.L. SRL | 35447436 | 4619 | 73.467 (2024) |
| PROVIATA CONSULTING S.R.L. SRL | 39591034 | 4618 | 73.463 (2025) |
| THALIDA SRL SRL | 1987822 | 4933 | 73.443 (2025) |
| FORAJ MEDIA GRUP S.R.L. SRL | 17249155 | 4321 | 73.404 (2025) |
| KONINVEST GRUP S.R.L. SRL | 44047757 | 7112 | 73.400 (2025) |
| COVAST SRL SRL | 34094271 | 4933 | 73.385 (2025) |
| COMMERCESTREAM INNOVATE S.R.L. SRL | 49640860 | 6203 | 73.369 (2025) |
| DENISA CIG 2008 SRL SRL | 36078841 | 4933 | 73.363 (2025) |
| EVENTS DECOR OANA S.R.L. SRL | 46237634 | 7722 | 73.271 (2025) |
| NIEL PREST SRL SRL | 30288747 | 9540 | 73.209 (2025) |
| BBO SOLUTIONS S.R.L. SRL | 48630620 | 6201 | 73.200 (2025) |
| PRO MEDIA CAMP S.R.L. SRL | 51988026 | 6310 | 73.185 (2025) |
| FIXFUL S.R.L. SRL | 42218923 | 4321 | 73.152 (2025) |
| ELITE HABITAT S.R.L. SRL | 51911324 | 4100 | 73.141 (2025) |
| FABO ART IAŞI SRL SRL | 33345421 | 4649 | 73.139 (2025) |
| LEONE FARM SRL SRL | 35470420 | 0141 | 73.126 (2025) |
| IASI REPARA S.R.L. SRL | 37798581 | 7120 | 73.080 (2025) |
| LAZAR NEW S.R.L. SRL | 46779830 | 4933 | 73.070 (2025) |
| QUALITY DRIVE S.R.L. SRL | 49764310 | 4939 | 73.004 (2024) |
| WANICA MED OPINION S.R.L. SRL | 45776800 | 8699 | 73.000 (2024) |
| NOAH VERDI CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44641163 | 4100 | 72.988 (2025) |
| MĂDĂINCA SRL SRL | 23145531 | 4771 | 72.979 (2023) |
| THERION PRESS S.R.L. SRL | 49466225 | 5812 | 72.977 (2025) |
| MARY TOUR SRL SRL | 7818369 | 4532 | 72.977 (2025) |
| BIUTIFUL S.R.L. SRL | 52093258 | 9623 | 72.973 (2025) |
| RENTAUTO RALYCARS S.R.L. SRL | 47358367 | 7711 | 72.918 (2025) |
| GIA DOMUS S.R.L. SRL | 52838884 | 4100 | 72.900 (2025) |
| ITP & RAPID SERV S.R.L. SRL | 45808295 | 9531 | 72.873 (2025) |
| LASERDERMA KLINIK SRL SRL | 37706162 | 8622 | 72.867 (2025) |
| PRIGO TEX S.R.L. SRL | 51314970 | 4771 | 72.851 (2025) |
| PROART MONTAJ S.R.L. SRL | 51446491 | 4332 | 72.848 (2025) |
| ALIGN WITH MONEY S.R.L. SRL | 46264051 | 8559 | 72.825 (2025) |
| DUAL COMP SRL SRL | 16454712 | 4617 | 72.801 (2022) |
| MONDEN UNU TAXI S.R.L. SRL | 41505957 | 4933 | 72.801 (2025) |
| REMEDY VISUALS S.R.L. SRL | 52262225 | 9039 | 72.795 (2025) |
| M&I FIBER SERVICES S.R.L. SRL | 48919972 | 4120 | 72.789 (2023) |
| AENGUS TECHNOLOGIES S.R.L. SRL | 45357748 | 6210 | 72.782 (2025) |
| CENTRUL FINANCIAR PENTRU AFACERI S.R.L. SRL | 42150887 | 7020 | 72.771 (2025) |
| VLD VYS SRL SRL | 35710825 | 4932 | 72.732 (2025) |
| ŞTIRBUTOUR SRL SRL | 33632739 | 4933 | 72.709 (2025) |
| LPU CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42645398 | 4100 | 72.700 (2025) |
| SIRIUS TAX S.R.L. SRL | 38866609 | 4933 | 72.700 (2025) |