Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 15.712 au depus bilanț pentru 2019 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,5 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 40,8% sub media țării. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 19,3%.
Primele trei sectoare fac 19,1% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MOLDTEL SRL SRL | 26632060 | 6190 | 4.000 (2025) |
| MIDAS TENDERING SRL SRL | 37593888 | 7112 | 4.000 (2025) |
| SENZOFIT BEAUTY S.R.L. SRL | 46743925 | 8690 | 4.000 (2024) |
| MADEXCONT SRL SRL | 9323439 | 6920 | 4.000 (2025) |
| DESIGN BY LALLY S.R.L.-D. SRL | 41681813 | 7410 | 4.000 (2025) |
| VALERIAN MUSCLE FIT S.R.L. SRL | 46800320 | 9313 | 4.000 (2022) |
| MEDFIZDEEA SRL SRL | 36184885 | 7490 | 4.000 (2025) |
| COTNARI WINE GROUP SRL SRL | 22727000 | 0121 | 4.000 (2025) |
| CARUZ GARDEN S.R.L. SRL | 44144342 | 4312 | 4.000 (2025) |
| RO-DAM ARTES S.R.L. SRL | 46274489 | 9001 | 4.000 (2025) |
| TRADUCERI CU TÂLC SRL SRL | 34946730 | 7430 | 4.000 (2025) |
| ANTAGONIC MOLDING SRL SRL | 37486156 | 3230 | 4.000 (2025) |
| UNISOFT PLUS SRL SRL | 11430887 | 6220 | 4.000 (2025) |
| MOVECITY S.R.L. SRL | 51388013 | 4933 | 3.992 (2025) |
| HELIO TRANS DVM S.R.L. SRL | 52336942 | 4933 | 3.986 (2025) |
| EVENT STORE IAŞI SRL SRL | 34518717 | 8230 | 3.957 (2025) |
| SBD MAINTAIN & INVEST S.R.L. SRL | 37952019 | 8020 | 3.950 (2024) |
| BEST HAIZUNG S.R.L. SRL | 45416879 | 4322 | 3.950 (2025) |
| BOGDAN&FABY RAY S.R.L. SRL | 49274548 | 4933 | 3.940 (2025) |
| ROMANO & ROSACE S.R.L. SRL | 48099023 | 4778 | 3.940 (2023) |
| ALEXIMP S.R.L. SRL | 47674378 | 4719 | 3.933 (2025) |
| IRSOUND S.R.L. SRL | 48134163 | 9039 | 3.900 (2025) |
| JOY&FUN ZONE S.R.L. SRL | 46715828 | 9329 | 3.900 (2025) |
| DUO SERV LIMPIOX SRL SRL | 33340572 | 9510 | 3.873 (2025) |
| ISO QUALITY SRL SRL | 18316333 | 7490 | 3.855 (2025) |
| REBALANCE OF KINETICS S.R.L. SRL | 52222840 | 9313 | 3.855 (2025) |
| MATVIEVICI CONSTRUCT SRL SRL | 33961219 | 4100 | 3.850 (2025) |
| CICI TRANSPORT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 51664852 | 4941 | 3.850 (2025) |
| DANY MEGA CONSTRUCT SRL SRL | 36795803 | 7732 | 3.834 (2025) |
| TTS EXPERTS AUTOMOTIVE S.R.L. SRL | 43936492 | 4791 | 3.826 (2022) |
| BELIEVE IN CHILD S.R.L. SRL | 46333054 | 4641 | 3.819 (2025) |
| ZETIRA KIDS S.R.L. SRL | 44043976 | 4711 | 3.817 (2024) |
| LIFE DESIGN SERVICES S.R.L. SRL | 26921300 | 7020 | 3.815 (2025) |
| D-ALE CASEI AM S.R.L. SRL | 51153718 | 4712 | 3.813 (2025) |
| BORAN CENTER S.R.L. SRL | 46467714 | 6831 | 3.804 (2025) |
| MGS ALTERNATIVE STUDIO S.R.L. SRL | 43342929 | 7420 | 3.800 (2023) |
| CITY LIFE GLOBAL S.R.L. SRL | 42536820 | 6831 | 3.797 (2025) |
| EDITURA SPEROX S.R.L. SRL | 51296521 | 5811 | 3.794 (2025) |
| SUPERCONS SRL SRL | 17601870 | 5320 | 3.784 (2018) |
| PELERINUL SRL SRL | 5606114 | 5811 | 3.782 (2025) |
| VANITE INDUSTRY S.R.L. SRL | 46669357 | 3109 | 3.782 (2025) |
| NAILS BRAND BEAUTY S.R.L. SRL | 46255401 | 9602 | 3.761 (2024) |
| PARC SRL SRL | 1962054 | 6820 | 3.757 (2025) |
| AMPHION DESIGN S.R.L. SRL | 39621453 | 7111 | 3.750 (2025) |
| PCG UNIQUE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 49057727 | 4100 | 3.750 (2024) |
| UNIQUE EVENTS S.R.L. SRL | 47930786 | 7420 | 3.715 (2023) |
| VENDOBOX ROMANIA S.R.L. SRL | 49386797 | 7740 | 3.709 (2025) |
| LAAG INVEST S.R.L. SRL | 51437922 | 4933 | 3.706 (2025) |
| RAISE&CARE SES S.R.L. SRL | 43614160 | 8891 | 3.705 (2023) |
| C.H. AURORA IFN SRL SRL | 18747662 | 6492 | 3.700 (2023) |