Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.309 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| PAX IT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42407787 | 6201 | 108.583 (2025) |
| DENTED HUB S.R.L. SRL | 50025010 | 8623 | 108.578 (2025) |
| JUST KIDS EVENTS S.R.L. SRL | 41796686 | 9329 | 108.571 (2025) |
| LIFE A NEW CENTRU CLINIC S.R.L. SRL | 47998668 | 9622 | 108.542 (2025) |
| HOUSE ARCHITECTS S.R.L. SRL | 42971475 | 7112 | 108.500 (2025) |
| ORIGINAL ROMANIAN HONEY S.R.L. SRL | 38901951 | 0113 | 108.468 (2025) |
| THETADOR SRL SRL | 33961243 | 7020 | 108.440 (2025) |
| STREAMLINE HR S.R.L. SRL | 47886869 | 7820 | 108.400 (2025) |
| ETHERARTE S.R.L. SRL | 52165990 | 4335 | 108.362 (2025) |
| EXPERT CONT MIHAELA ISTRATE S.R.L. SRL | 38866650 | 6920 | 108.350 (2025) |
| POSHBREAD S.R.L. SRL | 46498362 | 1071 | 108.321 (2024) |
| BYP ŞTEFY S.R.L. SRL | 49626296 | 4711 | 108.316 (2025) |
| DAO VISION S.R.L. SRL | 32272267 | 4779 | 108.300 (2024) |
| DMR CAR MODE S.R.L. SRL | 40248987 | 4520 | 108.268 (2025) |
| CONTABELLA S.R.L. SRL | 42790940 | 6920 | 108.268 (2025) |
| THEODOSIE SAFYRI SRL SRL | 34119538 | 4932 | 108.262 (2024) |
| OVIAL IMPEX SRL SRL | 25231469 | 4941 | 108.257 (2025) |
| BUCOVAT BILDEX BUILD S.R.L. SRL | 41968021 | 4100 | 108.244 (2024) |
| MTM ROYAL MTM S.R.L. SRL | 45423957 | 4399 | 108.220 (2025) |
| ALEXANDRU TRANS PREST S.R.L. SRL | 48005231 | 5320 | 108.212 (2024) |
| SENIOR SWIM SRL SRL | 37327550 | 8551 | 108.150 (2025) |
| ALEXMINIMARKET 2014 SRL SRL | 32662405 | 4711 | 108.144 (2025) |
| SANUS LALIMED S.R.L. SRL | 40721340 | 8622 | 108.080 (2025) |
| COR G. ELECTROCASNIC SRL SRL | 36684333 | 4754 | 108.061 (2025) |
| MCN DIGITAL S.R.L. SRL | 49599744 | 6210 | 108.058 (2025) |
| ANDGEPRIB S.R.L. SRL | 47121017 | 8230 | 108.053 (2025) |
| L'AMOUR D'UNE FEMME S.R.L. SRL | 39414377 | 9622 | 108.025 (2025) |
| IASI LUX OPT S.R.L. SRL | 42046054 | 4933 | 108.001 (2024) |
| DLY SELEZIONE PERSONALE S.R.L. SRL | 46428901 | 7820 | 108.000 (2025) |
| TAGAL SRL SRL | 5999552 | 1071 | 108.000 (2025) |
| ANALIZĂ EXCONT HB S.R.L. SRL | 42005615 | 6920 | 108.000 (2025) |
| SEBY LIFT 2000 S.R.L. SRL | 37253967 | 4324 | 107.933 (2025) |
| TAINA VIE S.R.L. SRL | 41766324 | 0148 | 107.907 (2025) |
| SERVINSTAL PRO IAȘI S.R.L. SRL | 52156984 | 4322 | 107.845 (2025) |
| RAZ TNS TRUCK S.R.L. SRL | 43232764 | 4941 | 107.812 (2025) |
| CHARLES SRL SRL | 5946132 | 4711 | 107.777 (2025) |
| EDAX-EVENT SRL SRL | 17253482 | 4711 | 107.760 (2023) |
| GIANI & LUCIAN S.R.L. SRL | 41661280 | 4711 | 107.753 (2022) |
| HELLO BEAUTY STUDIO S.R.L. SRL | 41027739 | 9602 | 107.746 (2025) |
| AUTEUR S.R.L. SRL | 49896443 | 7220 | 107.710 (2025) |
| BASIC OPTIK SRL SRL | 34616634 | 4778 | 107.674 (2025) |
| CEDERM S.R.L. SRL | 47772929 | 8622 | 107.653 (2025) |
| EUROMOLDIS S.R.L. SRL | 51762052 | 4791 | 107.638 (2025) |
| CAUCAZ EVENTS S.R.L. SRL | 51735368 | 9329 | 107.623 (2025) |
| VISUAL ART CLASS S.R.L. SRL | 45373050 | 5590 | 107.615 (2025) |
| GDENTIS CLINIC S.R.L. SRL | 47386553 | 8623 | 107.602 (2025) |
| CONSULTSOLID S.R.L. SRL | 48311656 | 2511 | 107.598 (2025) |
| FRESH DROP SRL SRL | 36499913 | 4761 | 107.578 (2025) |
| BEAUTY TIME SALON S.R.L. SRL | 41248721 | 9621 | 107.553 (2025) |
| RYMAMED GRUP S.R.L. SRL | 51437868 | 4939 | 107.532 (2025) |