Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GERMANIS FORUM S.R.L. SRL | 46281583 | 8552 | 76.638 (2025) |
| STOLERU SAIYAN S.R.L. SRL | 50152536 | 9319 | 76.612 (2025) |
| THE CREATORS S.R.L. SRL | 47893599 | 5819 | 76.605 (2025) |
| LAVSCAY VLAD S.R.L. SRL | 45242713 | 8121 | 76.602 (2025) |
| AB FOTOVIZION S.R.L. SRL | 46126776 | 7420 | 76.555 (2025) |
| BEST BLUE IMOB S.R.L. SRL | 40820794 | 6831 | 76.515 (2025) |
| ILIE SYM S.R.L. SRL | 51953311 | 4941 | 76.502 (2025) |
| WAN-VIP SRL SRL | 33421537 | 4932 | 76.493 (2025) |
| COLUMBO MEDICAL S.R.L. SRL | 41843419 | 8622 | 76.475 (2025) |
| MARANTO SERVICES SRL SRL | 37641020 | 4511 | 76.456 (2025) |
| ARTAY CONCEPT S.R.L. SRL | 44242103 | 7412 | 76.445 (2025) |
| ALMADU GROUP AGA SRL SRL | 32884819 | 4932 | 76.442 (2025) |
| ATELIER PENUMBRE S.R.L. SRL | 44099446 | 9609 | 76.440 (2025) |
| LA DIMITRIU SRL SRL | 34577632 | 1061 | 76.403 (2024) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ DE CONSUM DE GRADUL 1 CONSUMCOOP BIVOLARI SC | 15524119 | 4711 | 76.400 (2025) |
| SIMI ALPIN S.R.L. SRL | 44564486 | 4100 | 76.400 (2025) |
| MULTI MARKETING AUTO S.R.L. SRL | 47104660 | 7020 | 76.386 (2025) |
| AMA BEAUTY LAB S.R.L. SRL | 49207239 | 9622 | 76.370 (2025) |
| RICHARD CONSULTING SRL SRL | 12605138 | 4639 | 76.369 (2021) |
| ATELIER LOFT SRL SRL | 36735321 | 7311 | 76.316 (2025) |
| AGAIN COMPANY SRL SRL | 30783508 | 6310 | 76.280 (2025) |
| QINETIQ HOUSE S.R.L. SRL | 43287468 | 4120 | 76.274 (2025) |
| TWISTY RESEARCH S.R.L. SRL | 49829487 | 6311 | 76.274 (2025) |
| FRUNZETE ANDREI-COSMIN S.R.L. SRL | 47650085 | 4711 | 76.273 (2025) |
| EFX TELECOM S.R.L. SRL | 45100646 | 6110 | 76.265 (2025) |
| ORIGINUM GOLD S.R.L. SRL | 34157400 | 3212 | 76.190 (2025) |
| JELLYGO S.R.L. SRL | 51717523 | 4933 | 76.182 (2025) |
| COMPUTER HOUSE DISTRIBUTION S.R.L. SRL | 34734427 | 4741 | 76.107 (2022) |
| MARLEXPANA SRL SRL | 32454862 | 4312 | 76.100 (2025) |
| THE SECRET LAND S.R.L. SRL | 42106040 | 8230 | 76.100 (2025) |
| VILCORMA COMP SRL SRL | 5605763 | 4711 | 76.082 (2023) |
| MILIMAR ŞTEF SRL SRL | 23917968 | 4712 | 76.030 (2025) |
| ASF FUTURE MANAGEMENT S.R.L. SRL | 46609380 | 5320 | 76.019 (2025) |
| GIOVANADENT SRL SRL | 37513048 | 8623 | 76.000 (2023) |
| DINAMIC LIFE CONCEPTS S.R.L. SRL | 40277974 | 9313 | 75.988 (2025) |
| EMARCO DM SRL SRL | 6500285 | 3320 | 75.975 (2025) |
| JORA C+E SRL SRL | 7699152 | 5630 | 75.955 (2025) |
| VLADONCA S.R.L. SRL | 40815844 | 4771 | 75.952 (2025) |
| NUTRIMENTOR S.R.L. SRL | 47868013 | 8699 | 75.950 (2025) |
| SANFIRO CONSTRUCT SRL SRL | 24849837 | 4334 | 75.938 (2025) |
| GARAGE PLAN S.R.L. SRL | 39871506 | 4933 | 75.916 (2025) |
| CURSURI DE DJ 1ST BIT S.R.L. SRL | 40354244 | 8559 | 75.900 (2025) |
| GROOMING CENTER SRL SRL | 27681494 | 8220 | 75.900 (2025) |
| MEDIALEX SAVIN S.R.L. SRL | 42617258 | 7420 | 75.890 (2025) |
| EXACT TERMOCONSTRUCT S.R.L. SRL | 40089318 | 4322 | 75.889 (2023) |
| SAIZU S.R.L. SRL | 46441056 | 8230 | 75.889 (2025) |
| WDA PASSENGER S.R.L. SRL | 43094203 | 4933 | 75.854 (2025) |
| WOLWORT S.R.L. SRL | 39883586 | 4711 | 75.844 (2025) |
| NOVA ORIZONT SRL SRL | 37878877 | 9630 | 75.841 (2025) |
| ZWXYXWZY SRL SRL | 38531948 | 6820 | 75.772 (2025) |