Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 17.311 au depus bilanț pentru 2020 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 28,8 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 40,9% sub media țării. Cifra de afaceri e practic neschimbată față de 2019 (+1,0%).
Primele trei sectoare fac 19,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| CILL ENTERPRISE INVEST S.R.L. SRL | 40163180 | 7320 | 10.185 (2021) |
| EXPORT PARTNERS S.R.L. SRL | 38892730 | 7022 | 10.177 (2025) |
| SKIN URBAN DESIGN S.R.L. SRL | 46316924 | 7111 | 10.173 (2025) |
| DLB TRADING GROUP S.R.L. SRL | 51935633 | 4712 | 10.168 (2025) |
| AMG SOLUTION VISION S.R.L. SRL | 46968944 | 7022 | 10.162 (2025) |
| MOZAIC GLASSART S.R.L. SRL | 50871906 | 2312 | 10.160 (2025) |
| CIAN CONSULT S.R.L. SRL | 46576053 | 7022 | 10.152 (2025) |
| IONAORIUNDE S.R.L. SRL | 52160314 | 5630 | 10.150 (2025) |
| EOX SERVICII S.R.L. SRL | 49456892 | 4520 | 10.150 (2025) |
| HIGH SKY DEVELOPMENT S.R.L. SRL | 49502174 | 6310 | 10.145 (2025) |
| NEXT GROUP SRL SRL | 14200335 | 4782 | 10.142 (2024) |
| VASIMONA SRL SRL | 8428844 | 4711 | 10.139 (2025) |
| PI TAC SRL SRL | 1975925 | 4791 | 10.130 (2025) |
| NAV-CMC CONSTRUCT S.R.L. SRL | 50261096 | 4333 | 10.128 (2024) |
| FLOREA TAXDRIVE S.R.L. SRL | 46325388 | 4933 | 10.119 (2025) |
| EXCLUSIVE VISION S.R.L. SRL | 33487507 | 4712 | 10.112 (2025) |
| MÂINI FERMECATE SRL SRL | 28241378 | 9622 | 10.105 (2025) |
| VIEW ACCESS SECURITY S.R.L. SRL | 47234776 | 8009 | 10.100 (2025) |
| AGENT ESTATE HUB S.R.L. SRL | 47308083 | 6831 | 10.083 (2025) |
| D.E.A.A. PRODUCT SRL SRL | 6550127 | 1414 | 10.068 (2025) |
| SGDESIGN S.R.L. SRL | 51619339 | 7412 | 10.055 (2025) |
| SKINBIOTIQUE S.R.L. SRL | 50468467 | 9623 | 10.052 (2025) |
| DESIDERIA VYS S.R.L. SRL | 50001975 | 4791 | 10.051 (2024) |
| ZINART NAILS S.R.L. SRL | 43359327 | 9602 | 10.040 (2025) |
| FCC TURBO SRL SRL | 31619849 | 4520 | 10.028 (2023) |
| MAYLEIS COMPANY SRL SRL | 28338789 | 4932 | 10.017 (2021) |
| EDUCONSULT-TRANS-LG SRL SRL | 35828643 | 7430 | 10.011 (2025) |
| UNPROFESSIONALDESIGN S.R.L. SRL | 50892119 | 4791 | 10.004 (2025) |
| ART EBENIST S.R.L. SRL | 37846115 | 3100 | 10.001 (2025) |
| GENTLEMEN PARTNER BESPOKE S.R.L. SRL | 44935304 | 7410 | 10.000 (2025) |
| ADIMET SA SA | 1977241 | 4682 | 10.000 (2025) |
| ZONRECO S.R.L. SRL | 42184871 | 6210 | 10.000 (2025) |
| PREZZO & SAPORI GIUSTO S.R.L. SRL | 47937474 | 5610 | 10.000 (2024) |
| SOUTH MUSIC S.R.L. SRL | 51419225 | 9020 | 10.000 (2025) |
| CANTORES MEDIA SRL SRL | 28923642 | 9003 | 10.000 (2025) |
| GENESIS SRL SRL | 8651853 | 7111 | 10.000 (2025) |
| LUNATIQUE S.R.L. SRL | 38669186 | 7311 | 10.000 (2024) |
| ALTIB CONSTRUCT CONCEPT S.R.L. SRL | 48624386 | 4120 | 10.000 (2025) |
| ATELIER VASILE JUVERDEANU S.R.L. SRL | 42227662 | 1623 | 10.000 (2023) |
| PROIECT DESIGN CONSULT SRL SRL | 37593896 | 4120 | 10.000 (2025) |
| DELFLAV ROTRANS S.R.L. SRL | 42710607 | 4939 | 10.000 (2025) |
| CAMIR TEAM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 44646640 | 4120 | 10.000 (2024) |
| GRAPHIC TECH S.R.L. SRL | 39255409 | 9531 | 10.000 (2025) |
| EYE HEALTH S.R.L. SRL | 52275012 | 8622 | 10.000 (2025) |
| STUDIO ONE ELENA IONESCU S.R.L. SRL | 51000358 | 7413 | 10.000 (2024) |
| HERION SRL SRL | 2000830 | 5540 | 10.000 (2025) |
| VIKRAM TAXI S.R.L. SRL | 50871930 | 4932 | 9.973 (2025) |
| ZIMTES SRL SRL | 5885469 | 4639 | 9.970 (2024) |
| GABIALOELENA SRL SRL | 19726218 | 4619 | 9.956 (2025) |
| BEC BEAUTY S.R.L. SRL | 47419928 | 9622 | 9.955 (2025) |