Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 19.404 au depus bilanț pentru 2021 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 35,0 mld RON, e 1,8% din totalul național (locul 16); firma medie facturează cu 42,8% sub media țării. Față de 2020, cifra de afaceri a crescut cu 21,4%.
Primele trei sectoare fac 17,5% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SENTINEL TECH S.R.L. SRL | 40521300 | 8009 | 83.448 (2025) |
| ALVER CENTER SRL SRL | 29784658 | 4322 | 83.439 (2025) |
| ELMHURST TRANS S.R.L. SRL | 42329964 | 4933 | 83.401 (2025) |
| LUNO TEAM SRL SRL | 30686645 | 5911 | 83.353 (2025) |
| A & SM GUARD SRL SRL | 18234764 | 4711 | 83.323 (2025) |
| CRYSTAL ASIG SRL SRL | 33397765 | 6622 | 83.300 (2021) |
| HAIRSTYLE A & V S.R.L. SRL | 43890719 | 9621 | 83.237 (2025) |
| B & C IMOBILIARE SUPPORT S.R.L. SRL | 43847379 | 6831 | 83.231 (2025) |
| VIZORIAL S.R.L. SRL | 41115598 | 8230 | 83.200 (2024) |
| BUX AUTO RULATE S.R.L. SRL | 42758389 | 4511 | 83.193 (2023) |
| THINK SMART SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46683548 | 7112 | 83.162 (2025) |
| MEGA SKY DESIGN SRL SRL | 28889370 | 4120 | 83.155 (2023) |
| INSTAL-CONSTRUCT B.B.C. SRL SRL | 32687981 | 7112 | 83.134 (2025) |
| CONT STEMAR IASI S.R.L. SRL | 32842805 | 7020 | 83.100 (2025) |
| ZRS DENT S.R.L. SRL | 48865732 | 8623 | 83.091 (2025) |
| PALCOM EQUIPE S.R.L. SRL | 38711680 | 3100 | 83.090 (2025) |
| PORUMBELUL SRL SRL | 15903376 | 5540 | 83.078 (2025) |
| AUTO ABA PARTS SRL SRL | 29588406 | 4782 | 83.078 (2025) |
| JOY FOR JOY SRL SRL | 18192545 | 4724 | 83.068 (2025) |
| RECONS SA SA | 1973568 | 4334 | 83.052 (2025) |
| GROCON-SER SRL SRL | 35001670 | 4933 | 83.031 (2025) |
| CELETERM IMPEX SRL SRL | 29114283 | 4322 | 83.028 (2025) |
| ACRL HIDRO S.R.L. SRL | 44083709 | 7112 | 83.000 (2025) |
| SUPERCRAFT DECOR S.R.L. SRL | 39769418 | 4120 | 83.000 (2025) |
| MARKET MARIA IULIA S.R.L. SRL | 25060130 | 4711 | 82.982 (2025) |
| GEO STEF SPEED SRL SRL | 34849125 | 4933 | 82.966 (2025) |
| CATY LTD TRANSPORT S.R.L. SRL | 43319802 | 4941 | 82.964 (2025) |
| RADANA MEDIA S.R.L. SRL | 46676346 | 7311 | 82.940 (2025) |
| PRAGMA TRADE INTERNAŢIONAL SRL SRL | 37053390 | 7022 | 82.915 (2025) |
| ELLH B & B SRL SRL | 37336400 | 4771 | 82.881 (2025) |
| BASM INTERIOR DESIGN S.R.L. SRL | 50287487 | 7413 | 82.876 (2025) |
| IBS UTILAJE & SERVICII S.R.L. SRL | 46285283 | 4120 | 82.848 (2025) |
| AA PETIT CLEAN S.R.L. SRL | 48881860 | 8121 | 82.840 (2025) |
| ROMAN G & V SRL SRL | 16644580 | 4711 | 82.790 (2025) |
| BMMWAKEUP S.R.L. SRL | 39229183 | 7820 | 82.750 (2025) |
| ECONUTRIVET SRL SRL | 26058871 | 7500 | 82.750 (2025) |
| OILLTEHCOMP SRL SRL | 36194420 | 4941 | 82.729 (2025) |
| TRUSTUL ASISIM S.R.L. SRL | 41976601 | 6622 | 82.724 (2025) |
| SUMAF TAXI SRL SRL | 38058492 | 4933 | 82.717 (2025) |
| DADAVIS SRL SRL | 36610921 | 4933 | 82.702 (2025) |
| URBICA AHH S.R.L. SRL | 42730132 | 6832 | 82.694 (2025) |
| BESST ACADEMY S.R.L. SRL | 41224587 | 8690 | 82.691 (2025) |
| TOP CLEVER EVENT S.R.L. SRL | 17724610 | 4711 | 82.674 (2025) |
| TUDOR MAGNUM PLUS SRL SRL | 3635415 | 4641 | 82.668 (2025) |
| PROCOS MEDICA STUDY S.R.L. SRL | 47949622 | 8559 | 82.660 (2025) |
| MAVER-TRADING SRL SRL | 3419012 | 4752 | 82.655 (2025) |
| CUPTOR DE VIS SRL SRL | 37641098 | 1071 | 82.645 (2025) |
| NAILSBYCLEMI S.R.L. SRL | 43614195 | 9622 | 82.640 (2025) |
| VIOGES COM SRL SRL | 35327103 | 4711 | 82.620 (2025) |
| CESALTO TAXI S.R.L. SRL | 41070453 | 4933 | 82.609 (2025) |