Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BILDIA S.R.L. SRL | 39133495 | 6810 | 62.060 (2025) |
| REAL GOOD ESTATE S.R.L. SRL | 19141027 | 6831 | 62.055 (2025) |
| JKOHN & ANNY SRL SRL | 34518687 | 4933 | 62.049 (2025) |
| WIORELA PREST SRL SRL | 17476956 | 5520 | 62.048 (2025) |
| RENOMS SRL SRL | 5476227 | 6820 | 62.029 (2025) |
| VCT AUTO SCOUT S.R.L. SRL | 39920315 | 4511 | 62.027 (2023) |
| GUZU TRANSPORT S.R.L. SRL | 51781542 | 4941 | 62.023 (2025) |
| MIHA-FLOR SRL SRL | 21385686 | 4719 | 62.016 (2025) |
| EPOPEEA EVENTS S.R.L. SRL | 43287654 | 9329 | 62.000 (2025) |
| ELECTRONICS VISION HUB S.R.L. SRL | 51489417 | 7112 | 61.997 (2025) |
| SOFY STEELL SRL SRL | 35879779 | 4933 | 61.971 (2025) |
| URO ADEMIR SRL SRL | 38112036 | 8622 | 61.948 (2025) |
| SWEET-MARY SRL SRL | 29167709 | 6110 | 61.942 (2025) |
| JUST MONIQUE SRL SRL | 24013601 | 4771 | 61.926 (2025) |
| NARATEC CONSULTANTA S.R.L. SRL | 42959110 | 7020 | 61.925 (2025) |
| ART CLUB 90 SRL SRL | 35011827 | 5630 | 61.917 (2025) |
| GIANY FASHION SRL SRL | 22429144 | 9622 | 61.915 (2025) |
| QUASAR COMPANY TRANS UNU S.R.L. SRL | 43948772 | 4932 | 61.902 (2025) |
| ASAUTOWORKS S.R.L. SRL | 49763560 | 4520 | 61.901 (2025) |
| VILA BIANCA SRL SRL | 32180155 | 5630 | 61.860 (2025) |
| ILMA BEAUTY SRL SRL | 37863990 | 4791 | 61.859 (2025) |
| PSA POMP SOLUTIONS S.R.L. SRL | 47721461 | 3312 | 61.854 (2025) |
| AKROS LIMITED S.R.L. SRL | 43727690 | 5611 | 61.798 (2025) |
| INTELECON INVEST S.R.L. SRL | 47294026 | 6120 | 61.796 (2025) |
| ALERGOTEST DOC S.R.L. SRL | 42973999 | 8622 | 61.774 (2025) |
| RELVO INSTAL S.R.L. SRL | 43548415 | 4322 | 61.759 (2025) |
| ABP MOTORSPORT & CUSTOMS S.R.L. SRL | 46089228 | 2932 | 61.756 (2025) |
| PLUS VERT S.R.L. SRL | 49946916 | 7311 | 61.737 (2025) |
| LOW RIDER TAXI S.R.L. SRL | 45263945 | 4932 | 61.737 (2025) |
| MYA & DANY TAX SRL SRL | 33921990 | 4933 | 61.730 (2025) |
| CRYSTIAN TRANS LUX SRL SRL | 29370575 | 4933 | 61.707 (2025) |
| LADY M HAIR & BEAUTY S.R.L. SRL | 39297625 | 9621 | 61.707 (2025) |
| INSOL S.C.E.E. SRL SRL | 36826411 | 4321 | 61.704 (2025) |
| MIMARC SRL SRL | 19083961 | 5630 | 61.700 (2025) |
| PLUSFONE SRL SRL | 25664217 | 9512 | 61.665 (2025) |
| PROEXDUO S.R.L. SRL | 44001628 | 4120 | 61.648 (2025) |
| ILIOS E.R. SRL SRL | 15862810 | 4933 | 61.644 (2025) |
| OPERATIV CONT IT S.R.L. SRL | 33530127 | 6920 | 61.614 (2024) |
| DANIS OVIS SRL SRL | 34496198 | 4932 | 61.612 (2025) |
| DOCTOR FRIEDL WILHELM MEDICAL SRL SRL | 37312800 | 8622 | 61.605 (2025) |
| ANDREI HAIRSTYLE S.R.L. SRL | 47761652 | 9622 | 61.585 (2025) |
| SF SECURITY SRL SRL | 34132529 | 8010 | 61.547 (2025) |
| TIRESPRO S.R.L. SRL | 51531074 | 9531 | 61.520 (2025) |
| EXPERT-CONT UCV SRL SRL | 6607894 | 6920 | 61.500 (2025) |
| ALL IN BUSINESS S.R.L. SRL | 40945437 | 4391 | 61.493 (2025) |
| PMA SERVICE SRL SRL | 35296961 | 4752 | 61.491 (2023) |
| MDIVI RIDEFLEET S.R.L. SRL | 48911855 | 4939 | 61.477 (2025) |
| TNT IMOBILIARE SRL SRL | 26208774 | 6831 | 61.454 (2025) |
| HODORCA GROUP S.R.L. SRL | 44523982 | 4941 | 61.450 (2025) |
| N.D. ŞAPE IAŞI S.R.L. SRL | 44634883 | 4120 | 61.420 (2025) |