Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| KARVLAD S.R.L. SRL | 42358722 | 4933 | 47.595 (2025) |
| MIREVA GROUP S.R.L. SRL | 49964203 | 4520 | 47.577 (2025) |
| ROLINI ROL SRL SRL | 36630562 | 4933 | 47.539 (2025) |
| CREMAL SEB S.R.L. SRL | 40705698 | 4933 | 47.505 (2025) |
| RUBIO INSTAL SRL SRL | 28518100 | 4322 | 47.500 (2025) |
| UTILTECH S.R.L. SRL | 52058684 | 4312 | 47.500 (2025) |
| DERZELAS S.R.L. SRL | 38587345 | 6831 | 47.499 (2025) |
| JURNALUL DE TENIS S.R.L. SRL | 39021009 | 9621 | 47.483 (2025) |
| MICUL GRI S.R.L. SRL | 42676556 | 4933 | 47.476 (2025) |
| CLIMA SERV INSTAL SRL SRL | 30973081 | 4322 | 47.439 (2025) |
| LĂCRĂMIOARA VISION ART S.R.L. SRL | 44858058 | 8552 | 47.410 (2025) |
| RVN NEST SRL SRL | 26157255 | 4791 | 47.388 (2025) |
| ALEX NOVA TAXI S.R.L. SRL | 44559587 | 4933 | 47.383 (2025) |
| MEDFACTORY EUROPE S.R.L. SRL | 38552185 | 8623 | 47.375 (2025) |
| ELVICOR GROUP SRL SRL | 33561557 | 3320 | 47.375 (2025) |
| GLH PERSONAL S.R.L. SRL | 47656100 | 7820 | 47.361 (2023) |
| ECOMOTHESE S.R.L. SRL | 41875879 | 4791 | 47.359 (2025) |
| TRADUCERI URGENTE SRL SRL | 35777175 | 7430 | 47.353 (2025) |
| SABANGEA REAL ESTATE S.R.L. SRL | 45472046 | 6831 | 47.338 (2025) |
| NORTIA SRL SRL | 4488096 | 6820 | 47.285 (2025) |
| CXA IMPACT S.R.L. SRL | 45386115 | 6810 | 47.280 (2025) |
| SISI COFFE S.R.L. SRL | 49251773 | 5630 | 47.257 (2025) |
| DCA ENGINEERING HUB S.R.L. SRL | 46816709 | 6201 | 47.254 (2025) |
| LA NAȘA ELENA S.R.L. SRL | 52077724 | 4711 | 47.219 (2025) |
| BETON CONSTRUCT SRL SRL | 16261428 | 4711 | 47.217 (2022) |
| DRT PET CARE S.R.L. SRL | 42424362 | 4773 | 47.214 (2024) |
| ACP CONSULT S.R.L. SRL | 49315672 | 7711 | 47.199 (2025) |
| I.T.S. ANDREI INSTALAŢII S.R.L. SRL | 41534502 | 4322 | 47.192 (2020) |
| TEOPAD REAL SRL SRL | 32718018 | 4932 | 47.150 (2025) |
| PAF TAXI MEC S.R.L. SRL | 44713634 | 4932 | 47.141 (2025) |
| LOR PARCHET DESIGN S.R.L. SRL | 47904205 | 4333 | 47.115 (2025) |
| START DAS SRL SRL | 36670729 | 4932 | 47.108 (2025) |
| ELECTRO EXPRES SRL SRL | 1970960 | 4711 | 47.081 (2025) |
| SMN CREATIV STYLE S.R.L. SRL | 41078619 | 9622 | 47.068 (2025) |
| PROJECT EXXE SRL SRL | 33940160 | 6201 | 47.050 (2024) |
| LEUCE SRL SRL | 18907666 | 7112 | 47.050 (2025) |
| VALI CONCEPT TRANS SRL SRL | 37296003 | 4932 | 47.038 (2025) |
| OED S.R.L. SRL | 50518883 | 7022 | 47.010 (2025) |
| RESTAURATOR ART M S.R.L. SRL | 41154104 | 9524 | 47.000 (2025) |
| CHIRURGIE PLASTICĂ TAMAŞ SRL SRL | 37155101 | 8622 | 46.973 (2025) |
| BRO ENGINEERING CONSTRUCT S.R.L. SRL | 42295357 | 4120 | 46.972 (2021) |
| TOTI CONSULT S.R.L. SRL | 44404752 | 6619 | 46.956 (2025) |
| BOLO CONT AUDIT SRL SRL | 35558493 | 6920 | 46.950 (2025) |
| EMPOWERING PRODUCTS S.R.L. SRL | 46585167 | 6310 | 46.942 (2025) |
| DAVIDOAIA SNC SNC | 7495993 | 1061 | 46.935 (2025) |
| TOZANDO S.R.L. SRL | 51517274 | 6811 | 46.926 (2025) |
| SOFI DEG SRL SRL | 36968394 | 4933 | 46.905 (2025) |
| CLEAR MISSION CONSULTING S.R.L. SRL | 52686212 | 7020 | 46.875 (2025) |
| CONGEDI S.R.L. SRL | 47957323 | 7020 | 46.825 (2025) |
| AMBITRANS SRL SRL | 18169046 | 4933 | 46.822 (2025) |