Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 22.331 au depus bilanț pentru 2022 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 42,1 mld RON, e 1,7% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 47,5% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 20,3%.
Primele trei sectoare fac 16,7% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BUCURII ÎN 3D S.R.L. SRL | 51193941 | 2226 | 31.313 (2025) |
| DECLIC SOFTWARE S.R.L. SRL | 41204156 | 6210 | 31.300 (2025) |
| BIO-PAN SRL SRL | 10055933 | 8622 | 31.300 (2025) |
| MATEMATICA LOREDANA S.R.L. SRL | 51513035 | 8559 | 31.288 (2025) |
| ILACOS TAXI S.R.L. SRL | 45681387 | 4933 | 31.281 (2025) |
| BRAIN PERFORMANCE IAȘI S.R.L. SRL | 52798780 | 8699 | 31.280 (2025) |
| A & M S.T.R. SRL SRL | 22198880 | 6832 | 31.274 (2024) |
| EL AMBRA SRL SRL | 5684090 | 1061 | 31.268 (2025) |
| GME BRONZ CONSTRUCT S.R.L. SRL | 40293821 | 4120 | 31.260 (2024) |
| BGP INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 50686909 | 4941 | 31.243 (2025) |
| ONE TRADE WINDS SRL SRL | 27068466 | 4763 | 31.238 (2025) |
| LITENI SRL SRL | 17805366 | 4711 | 31.228 (2024) |
| CIPOLLINO AGRO MARKET S.R.L. SRL | 42912657 | 4721 | 31.210 (2025) |
| FERRUM METAL INDUSTRY IASI S.R.L. SRL | 46221654 | 2511 | 31.200 (2025) |
| NEW CONT SRL SRL | 14961786 | 9319 | 31.198 (2025) |
| NEXAPOINT S.R.L. SRL | 52409467 | 7311 | 31.192 (2025) |
| BRYEL AUTO REPAIR S.R.L. SRL | 42140670 | 4520 | 31.171 (2025) |
| MELODYARTIZAN S.R.L. SRL | 40935131 | 8552 | 31.118 (2025) |
| DAD TRANSPORT S.R.L. SRL | 35461554 | 4120 | 31.100 (2025) |
| EDAN-COM SRL SRL | 5199070 | 4711 | 31.100 (2025) |
| AGROCULTURE SANDU SRL SRL | 28454660 | 0124 | 31.096 (2025) |
| D & K INVEST PLUS SRL SRL | 24723277 | 4725 | 31.046 (2025) |
| ARCTURUS IASI S.R.L. SRL | 43620723 | 5630 | 31.021 (2025) |
| EDY STYLE SRL SRL | 36005572 | 9531 | 31.010 (2025) |
| CMG CONSTRUCT REZIDENȚIAL S.R.L. SRL | 51543010 | 4100 | 31.000 (2025) |
| ONIX PLAN S.R.L. SRL | 52141185 | 7111 | 31.000 (2025) |
| SENTIO ADVERTISING SRL SRL | 32932479 | 7311 | 30.992 (2025) |
| ISACHI EURO TRANS S.R.L. SRL | 44943145 | 4933 | 30.964 (2025) |
| TIMO PARTS S.R.L. SRL | 50380933 | 4782 | 30.900 (2025) |
| INTER LUX RD S.R.L. SRL | 40298390 | 4933 | 30.892 (2025) |
| PRODEFENCE S.R.L. SRL | 41287321 | 6220 | 30.890 (2025) |
| EMY&STEFY S.R.L. SRL | 47857790 | 4520 | 30.890 (2025) |
| DEALCITY SRL SRL | 29881626 | 4791 | 30.887 (2025) |
| RIN CONSTRUCT IASI S.R.L. SRL | 41592996 | 4120 | 30.850 (2025) |
| ŞTIUFLIUC SRL SRL | 34446556 | 4933 | 30.838 (2025) |
| ARTIS ANA DECOR S.R.L. SRL | 46308530 | 9003 | 30.825 (2025) |
| INDECOREX S.R.L. SRL | 50222666 | 4100 | 30.810 (2025) |
| LUK 74 TRANSPORT BEST S.R.L. SRL | 42553863 | 4939 | 30.807 (2025) |
| READINESS PROBE S.R.L. SRL | 46536741 | 6201 | 30.797 (2025) |
| ANDREI STEF S.R.L. SRL | 49258356 | 4939 | 30.783 (2024) |
| FIT STRONG KINETO S.R.L. SRL | 45187520 | 7311 | 30.773 (2025) |
| ZORILOR RESIDENCE S.R.L. SRL | 39636802 | 4110 | 30.769 (2022) |
| DEZVOLTARE PERSONALĂ PRIN TEATRU - MH ACT S.R.L. SRL | 52320393 | 8552 | 30.705 (2025) |
| DERMA SPECTRUM SRL SRL | 38321652 | 8622 | 30.695 (2025) |
| TH. WOOD SIL. CON SRL SRL | 25308074 | 4332 | 30.686 (2025) |
| SAVIN TEAM S.R.L. SRL | 38458235 | 4933 | 30.675 (2025) |
| INTEGRATIVE MENTAL HEALTH S.R.L. SRL | 51809503 | 8622 | 30.649 (2025) |
| LYA'S ART S.R.L. SRL | 49997774 | 9622 | 30.644 (2025) |
| GILEVA SRL SRL | 9079297 | 4711 | 30.643 (2025) |
| AMB NAILS S.R.L. SRL | 51032988 | 9622 | 30.620 (2025) |