Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 24.968 au depus bilanț pentru 2023 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 47,3 mld RON, e 1,9% din totalul național (locul 15); firma medie facturează cu 44,2% sub media țării. Față de 2022, cifra de afaceri a crescut cu 12,6%.
Primele trei sectoare fac 16,9% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| SERVIFAST S.R.L. SRL | 51680742 | 8110 | 51.550 (2025) |
| ALMA ERP SERVICES S.R.L. SRL | 41013261 | 6209 | 51.545 (2025) |
| MIMIANA TEAM 2022 S.R.L. SRL | 45916017 | 4711 | 51.534 (2024) |
| LA LICUTA S.R.L. SRL | 43392188 | 4711 | 51.522 (2025) |
| NEPEK SOLUTIONS S.R.L. SRL | 46537569 | 6201 | 51.492 (2025) |
| JULY'S COFFEE S.R.L. SRL | 52034359 | 5630 | 51.490 (2025) |
| FOTO PROMPT S.R.L. SRL | 29167903 | 7420 | 51.465 (2025) |
| LADY LEYA S.R.L. SRL | 40096536 | 7022 | 51.431 (2025) |
| CONSTRUCŢII-ŞERBAN CONSTANTIN SRL SRL | 36304019 | 4120 | 51.400 (2016) |
| AGNIS PLUS S.R.L. SRL | 50485271 | 8210 | 51.400 (2025) |
| TRAWSER SRL SRL | 32304679 | 4933 | 51.398 (2025) |
| BUJORMED S.R.L. SRL | 48369925 | 8622 | 51.393 (2025) |
| ENAMAR SRL SRL | 7192442 | 4719 | 51.391 (2025) |
| 7 IAȘU S.R.L. SRL | 49240723 | 1611 | 51.379 (2025) |
| FROM CONSULTING SRL SRL | 38584284 | 7490 | 51.370 (2025) |
| STEMFULL S.R.L. SRL | 48190619 | 4619 | 51.359 (2025) |
| MASTER UTILAJE GRELE S.R.L. SRL | 46246250 | 3312 | 51.354 (2024) |
| CARMEN MARIAN HTRC SRL SRL | 34878074 | 9130 | 51.350 (2020) |
| DANI TRANS TAXI S.R.L. SRL | 49444529 | 4933 | 51.347 (2025) |
| SORIN BOAZU SRL SRL | 12790760 | 6820 | 51.306 (2019) |
| CONT-ADMYN-AM S.R.L. SRL | 38685580 | 8121 | 51.300 (2025) |
| MEMORIES CORNER S.R.L. SRL | 46704462 | 7420 | 51.261 (2025) |
| CENTRO SRL SRL | 12790990 | 7020 | 51.260 (2025) |
| GLADIOLA SRL SRL | 8481392 | 4712 | 51.254 (2025) |
| DR IVAȘCU IOANA - MEDIC GERIATRIE - GERONTOLOGIE S.R.L. SRL | 51901240 | 8622 | 51.240 (2025) |
| PROTECT MANAGER SRL SRL | 1961385 | 8299 | 51.235 (2025) |
| MATTERIA 7 S.R.L. SRL | 51664763 | 7111 | 51.197 (2025) |
| INSTALATII RAPIDE GAZ S.R.L. SRL | 51337257 | 4322 | 51.190 (2025) |
| PROFESSIONAL HOME PROJECT S.R.L. SRL | 43342384 | 7112 | 51.110 (2025) |
| AGRO-REAL CONCEPT SRL SRL | 38054202 | 0111 | 51.105 (2025) |
| TRUSTBUILD CONSTRUCT S.R.L. SRL | 53032763 | 4100 | 51.100 (2025) |
| STORIT S.R.L. SRL | 48609548 | 4712 | 51.068 (2023) |
| BACKEREI FOOD S.R.L. SRL | 38877250 | 5611 | 51.052 (2025) |
| ZEN GLOW IASI S.R.L. SRL | 49572820 | 9623 | 51.038 (2025) |
| CULTPUNCT S.R.L. SRL | 50989600 | 9621 | 51.031 (2025) |
| C&S YELLOW EVENTS S.R.L. SRL | 46363160 | 9329 | 51.030 (2023) |
| EMANUEL'S SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50998102 | 4322 | 51.017 (2025) |
| IUL TRANSPORT SRL SRL | 17713688 | 4933 | 51.009 (2025) |
| WPM INVESTMENT S.R.L. SRL | 48979915 | 4677 | 51.005 (2025) |
| TĂRÂMUL DE NICĂIERI S.R.L. SRL | 52929710 | 6210 | 50.985 (2025) |
| FOXIFY S.R.L. SRL | 49732866 | 7311 | 50.983 (2025) |
| COLECTĂRI METAL S.R.L. SRL | 49538216 | 3811 | 50.966 (2024) |
| IUTARTSY DESIGN S.R.L. SRL | 45939649 | 7410 | 50.953 (2025) |
| MYRIAMUSE S.R.L. SRL | 50965997 | 9602 | 50.911 (2025) |
| FILMED SRL SRL | 16333435 | 8622 | 50.900 (2025) |
| PRIMUSSAHLEAN S.R.L. SRL | 47637930 | 4939 | 50.900 (2024) |
| VITAM S.R.L. SRL | 49083319 | 4100 | 50.900 (2025) |
| ITALIAN PIZZA VALEA ADANCĂ S.R.L. SRL | 51340007 | 5611 | 50.894 (2025) |
| ESENSE PROJECT SOLUTIONS S.R.L. SRL | 45473106 | 4100 | 50.885 (2025) |
| B360 S.R.L. SRL | 52007630 | 5829 | 50.867 (2025) |