Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 27.295 au depus bilanț pentru 2024 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 52,3 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 14); firma medie facturează cu 41,7% sub media țării. Față de 2023, cifra de afaceri a crescut cu 10,4%.
Primele trei sectoare fac 17,2% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MARYVAS ANTREPRENOR S.R.L. SRL | 43077407 | 4712 | 23.892 (2025) |
| HORGA CLEANING S.R.L. SRL | 39361132 | 4932 | 23.887 (2025) |
| HERA GREEN FIELDS S.R.L. SRL | 38967123 | 0124 | 23.883 (2025) |
| KASIA CHIC STYLE S.R.L. SRL | 41161209 | 9621 | 23.880 (2025) |
| KEY PRO SRL SRL | 15518982 | 7112 | 23.877 (2025) |
| LUKASI SARA TAXI S.R.L. SRL | 42565698 | 4933 | 23.867 (2025) |
| EAGLEBITES S.R.L. SRL | 52867774 | 5611 | 23.857 (2025) |
| UNLIMITED BEAUTY S.R.L. SRL | 44040546 | 9622 | 23.850 (2025) |
| DUNNA RALU BEST S.R.L. SRL | 47542970 | 4933 | 23.815 (2025) |
| TEO & MC PRODUCT BETON S.R.L. SRL | 46316789 | 2363 | 23.800 (2025) |
| PIS GARDEN S.R.L. SRL | 48569117 | 8130 | 23.800 (2025) |
| J-COLORPOINT S.R.L. SRL | 43398598 | 4339 | 23.800 (2025) |
| MARIUS MSERVICE SRL SRL | 37564475 | 6209 | 23.800 (2023) |
| LUCVAS COM SRL SRL | 15485702 | 4751 | 23.779 (2025) |
| POETICA S.R.L. SRL | 49932090 | 4619 | 23.774 (2025) |
| ADRIATICA SRL SRL | 17784549 | 4939 | 23.771 (2024) |
| BUCURII DIN INIMĂ PENTRU TINE S.R.L. SRL | 46036916 | 4799 | 23.771 (2025) |
| BALCOMBE V S.R.L. SRL | 38622655 | 5520 | 23.768 (2025) |
| GEMENII AL COS SRL SRL | 17795823 | 4719 | 23.759 (2025) |
| WAN ACTIVE SRL SRL | 15146471 | 7733 | 23.750 (2025) |
| BIC-SEVA S.R.L. SRL | 49607006 | 2511 | 23.750 (2025) |
| SMASH VALEA LUPULUI S.R.L. SRL | 49805445 | 9311 | 23.725 (2025) |
| APISVET MIROSLAVA SRL SRL | 34767530 | 7500 | 23.687 (2025) |
| COFFEETALES S.R.L. SRL | 40568965 | 5621 | 23.672 (2025) |
| GRANIT ROYAL GROUP GRG S.R.L. SRL | 47682907 | 4778 | 23.658 (2025) |
| ARAS IMPEX SERV S.R.L. SRL | 46498370 | 8299 | 23.605 (2025) |
| MEDAL IMPEX S.R.L. SRL | 50420647 | 4100 | 23.601 (2025) |
| MUZARTIS SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 50769133 | 8552 | 23.600 (2025) |
| ZEN CARE S.R.L. SRL | 45444054 | 9622 | 23.600 (2025) |
| ARHINOVA SRL SRL | 18027955 | 7111 | 23.600 (2025) |
| PARAPETRO WASH SRL SRL | 37464557 | 6622 | 23.563 (2025) |
| TREI3 SRL SRL | 34722112 | 7311 | 23.549 (2025) |
| SANDAWALL S.R.L. SRL | 44463953 | 1724 | 23.523 (2025) |
| ATELIER OVIDIU S.R.L. SRL | 41938276 | 4791 | 23.508 (2025) |
| NABAC OMNISOLUTIONS S.R.L. SRL | 47075786 | 7022 | 23.470 (2024) |
| PALAGHIA TAXI S.R.L. SRL | 42565680 | 4933 | 23.467 (2024) |
| PROGRESSIO SOCIAL S.R.L. SRL | 52131106 | 8559 | 23.467 (2025) |
| BLACK POINT PHOTOGRAPHY S.R.L. SRL | 36620887 | 7420 | 23.465 (2025) |
| TODY - LOGISTIC S.R.L. SRL | 50940283 | 7732 | 23.430 (2025) |
| CONVAS TRANSCOM S.R.L. SRL | 47691212 | 4771 | 23.405 (2023) |
| SALON DOM'N S.R.L. SRL | 51428592 | 9621 | 23.390 (2025) |
| VISVAS SRL SRL | 35813057 | 4933 | 23.383 (2025) |
| CRIDAV SRL SRL | 16147777 | 7112 | 23.346 (2025) |
| B.I. ANDRU SRL SRL | 9261298 | 3109 | 23.339 (2025) |
| MORE GLOW S.R.L. SRL | 36273567 | 9622 | 23.337 (2025) |
| ALBACHIARA S.R.L. SRL | 51489468 | 4711 | 23.336 (2025) |
| GABY & NAD TRANS S.R.L. SRL | 45257439 | 4933 | 23.335 (2025) |
| ARCU SRL SRL | 3418998 | 8130 | 23.311 (2025) |
| ELMY HOME BUSINESS S.R.L. SRL | 43206722 | 4791 | 23.300 (2025) |
| WERK STUDIO S.R.L. SRL | 45534696 | 7413 | 23.280 (2025) |