Firme din Iași
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Iași are 54.184 de firme active, dintre care 29.489 au depus bilanț pentru 2025 — locul 6 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 71,2 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 57,1 mld RON, e 2,0% din totalul național (locul 13); firma medie facturează cu 41,0% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 9,3%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Iași concentrează 55,9% din firmele județului; urmează Miroslava și Valea Lupului. 35.342 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 34.257 de persoane; 85,8% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 168 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Iași
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| IGNIS CANDLE S.R.L. SRL | 45835486 | 3299 | 22.136 (2025) |
| BUZDUG CONCEPT S.R.L. SRL | 46530536 | 7311 | 22.121 (2024) |
| THE COACH S.R.L. SRL | 41701198 | 9319 | 22.100 (2025) |
| MIHAELA FASHION IAŞI SRL SRL | 35379838 | 4771 | 22.089 (2025) |
| TOPIKA DESIGNS SRL SRL | 32480829 | 7320 | 22.070 (2023) |
| DANCE HOUSE S.R.L. SRL | 40698370 | 9319 | 22.070 (2025) |
| G & SYC COM SRL SRL | 15101437 | 4719 | 22.056 (2025) |
| ONEWORK INVEST S.R.L. SRL | 50520140 | 4791 | 22.033 (2025) |
| VALUL LUI TRAIAN SRL SRL | 29420452 | 4339 | 22.030 (2025) |
| TRANS TOURS EUROPE SRL SRL | 16187860 | 4939 | 22.017 (2024) |
| WIDGETIC SRL SRL | 34596049 | 6210 | 22.017 (2025) |
| CLF EXCAV S.R.L. SRL | 46256636 | 4312 | 22.000 (2023) |
| ELICOS AGRO CONSULTING S.R.L. SRL | 45386085 | 7490 | 22.000 (2025) |
| GRIG HOUSE SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42381202 | 4120 | 22.000 (2023) |
| PET SHOP MAYA S.R.L. SRL | 50874597 | 4791 | 21.998 (2025) |
| INTEXA INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 36645741 | 7022 | 21.995 (2025) |
| COMARS SERVICII S.R.L. SRL | 51281938 | 2562 | 21.985 (2025) |
| DUMIMAR VEST SRL SRL | 11116869 | 4711 | 21.963 (2025) |
| A.S.B.F. SERVCONT SRL SRL | 35719328 | 6920 | 21.950 (2025) |
| RTKAD S.R.L. SRL | 51810672 | 7112 | 21.943 (2025) |
| CREATHORIA S.R.L. SRL | 48865139 | 8559 | 21.940 (2025) |
| EVIR INVEST S.R.L. SRL | 46454412 | 4683 | 21.931 (2024) |
| GENMED S.R.L. SRL | 48005320 | 8622 | 21.930 (2025) |
| POSCOR S.R.L. SRL | 43923638 | 6210 | 21.926 (2025) |
| LAS VEGAS TAX S.R.L. SRL | 46003412 | 4933 | 21.911 (2025) |
| ARTMSK WOOD S.R.L. SRL | 46097344 | 3109 | 21.877 (2025) |
| EVEREST INSTALING 78 S.R.L. SRL | 37600241 | 4322 | 21.840 (2025) |
| SOCIETATE COOPERATIVĂ MEŞTEŞUGĂREASCĂ DE GRADUL 1 "CLASIC MOD" SC | 9131336 | 1413 | 21.840 (2025) |
| 5 KDS AUTO SERVICES S.R.L. SRL | 52545140 | 7711 | 21.836 (2025) |
| BIAND ZONE SRL SRL | 36624447 | 6201 | 21.826 (2025) |
| DSC & R S.R.L. SRL | 38488511 | 6220 | 21.812 (2023) |
| RED PENGUIN CONSULTING SRL SRL | 27451576 | 6202 | 21.796 (2025) |
| GIANNIMATILAR S.R.L. SRL | 38362482 | 4619 | 21.796 (2025) |
| FLOWERS BY DORYM S.R.L. SRL | 43749419 | 4120 | 21.796 (2022) |
| DEN SHOP S.R.L. SRL | 49199586 | 4712 | 21.787 (2025) |
| RENTAPLANNER S.R.L. SRL | 51944240 | 8230 | 21.785 (2025) |
| CABANA CU FLORI LUNCASI S.R.L. SRL | 44951369 | 4776 | 21.779 (2025) |
| ABUNDENTA 4 YOU S.R.L. SRL | 17236988 | 8559 | 21.760 (2024) |
| ROŞU TRANSPORT MARFĂ S.R.L. SRL | 47202596 | 4941 | 21.756 (2025) |
| AGROSMART PARTS S.R.L. SRL | 38926352 | 4661 | 21.748 (2025) |
| TKM EXPRESS SRL SRL | 35512739 | 8230 | 21.745 (2025) |
| OPTILIFE RE-CENTER S.R.L. SRL | 47275334 | 8559 | 21.740 (2025) |
| ANTONELA S. NAILS S.R.L. SRL | 45909036 | 9622 | 21.740 (2025) |
| STI MAINTENANCE & SERVICES S.R.L. SRL | 45878460 | 3312 | 21.729 (2025) |
| TRUST BGE CONF SRL SRL | 25752041 | 4100 | 21.710 (2025) |
| ED-INSTAL S.R.L. SRL | 47610536 | 4321 | 21.705 (2025) |
| ZAGADA CONSTRUCT S.R.L. SRL | 46002662 | 4100 | 21.700 (2025) |
| R-EVOLUTION S.R.L. SRL | 48035810 | 6201 | 21.700 (2025) |
| PNSPROJECT S.R.L. SRL | 51411345 | 7111 | 21.681 (2025) |
| TEXTIL FASHION ELEGANCE SRL SRL | 37138607 | 4771 | 21.677 (2025) |