Firme din Baia Mare
Maramureș
Baia Mare are 12.312 firme active, dintre care 3.889 au depus bilanț pentru 2017 — 34,7% din firmele județului Maramureș. Locul 1 din 76 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 113,2 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 78,5. Cifra de afaceri cumulată, 7,8 mld RON, e 50,7% din cea a județului; firma medie facturează cu 11,4% peste media județului. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 11,0%.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,5%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,2%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 4,0%). Localitatea are 3 localități componente, dar toate firmele sunt înregistrate chiar în Baia Mare.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| TOTAL ASIG S.R.L. SRL | 40847412 | 6622 | 4.451 (2025) |
| MAREDAN TRANS SRL SRL | 28902372 | 4941 | 4.430 (2025) |
| GENERAL PRO S.R.L. SRL | 40753776 | 8559 | 4.428 (2024) |
| HONEY TRANS SRL SRL | 18226737 | 4933 | 4.423 (2025) |
| LEADWISE S.R.L. SRL | 52877972 | 7311 | 4.419 (2025) |
| INUINATAXI SRL SRL | 37141785 | 4932 | 4.411 (2025) |
| DANA SMILE S.R.L. SRL | 47873028 | 8623 | 4.380 (2025) |
| EXTREM - NICOLA - SPORT SRL SRL | 27985868 | 9313 | 4.365 (2016) |
| COMSOL COMUNITATE ANTREPRENORIALĂ S.R.L. SRL | 45743323 | 7311 | 4.326 (2024) |
| LIGHTSZILLA S.R.L. SRL | 42209127 | 7420 | 4.307 (2022) |
| SCENT ARHITECT S.R.L. SRL | 45676461 | 4791 | 4.202 (2025) |
| ŞEMINEUL TĂU S.R.L. SRL | 39386706 | 4674 | 4.200 (2023) |
| DOUBLE-PASS SRL SRL | 19079480 | 4799 | 4.200 (2022) |
| SELFISH PLACE S.R.L. SRL | 37414370 | 9020 | 4.190 (2025) |
| EASY ENGINEERING AND AUTOMATION S.R.L. SRL | 40009300 | 7112 | 4.186 (2025) |
| BZN SONS GROUP SRL SRL | 25829960 | 4673 | 4.180 (2019) |
| D'ART CREATIONS S.R.L. SRL | 49203440 | 3299 | 4.100 (2025) |
| CADET MEDIA S.R.L. SRL | 39749216 | 5911 | 4.083 (2024) |
| TUPA-TEX SRL SRL | 37324790 | 4719 | 4.029 (2023) |
| CRINFLOR SRL SRL | 18137834 | 4752 | 4.011 (2025) |
| NODMAR IMMO S.R.L. SRL | 40921802 | 6820 | 4.006 (2025) |
| BAC TRANSPORT SRL SRL | 2207208 | 4941 | 4.000 (2020) |
| CONUCU'S MAG S.R.L. SRL | 43196211 | 4399 | 3.992 (2025) |
| DENISA TECH ACCESSORIES S.R.L. SRL | 52907356 | 4619 | 3.955 (2025) |
| HANDMADE TREASURES S.R.L. SRL | 52450415 | 3299 | 3.955 (2025) |
| LORD C&L STYLE SRL SRL | 35721085 | 9602 | 3.910 (2024) |
| PINTER PAPERGRAPHIC SRL SRL | 37875307 | 7311 | 3.881 (2021) |
| DECEBAL AMANETRAPID IFN S.R.L. SRL | 44442659 | 6492 | 3.850 (2025) |
| FELICAVET S.R.L. SRL | 52095070 | 7500 | 3.785 (2025) |
| PROCSELL SOLUTIONS S.R.L. SRL | 50621632 | 4619 | 3.780 (2025) |
| NEW KLIPS SRL SRL | 36706660 | 4711 | 3.780 (2025) |
| BZ ART STUDIO SRL SRL | 32914227 | 7420 | 3.743 (2025) |
| ÎNTREG S.R.L. SRL | 40247531 | 9003 | 3.726 (2025) |
| STING ELECTRO GRUP SRL SRL | 26679160 | 2511 | 3.689 (2025) |
| FLOPRODUCT S.R.L. SRL | 44971820 | 4791 | 3.682 (2025) |
| SALLY SRL SRL | 2203877 | 4719 | 3.600 (2025) |
| DANCIU VLAD ARHITECTURA CONSTRUCȚII S.R.L. SRL | 46222706 | 7111 | 3.600 (2025) |
| ALDAVI & DEDE TRANS S.R.L. SRL | 46940803 | 4100 | 3.585 (2025) |
| NOTIM-PATAKI SNC SNC | 3461467 | 4939 | 3.560 (2021) |
| COLOR SKY SRL SRL | 29349603 | 4789 | 3.520 (2025) |
| AUTO TECHLINE SRL-D SRL | 30713162 | 4520 | 3.500 (2023) |
| SMART SECRETARIAT & HR S.R.L. SRL | 52492909 | 8210 | 3.500 (2025) |
| AMTER SRL SRL | 11643435 | 7111 | 3.500 (2025) |
| GGDESIGN CREATIVE STUDIO S.R.L. SRL | 51882504 | 7412 | 3.500 (2025) |
| ADU MAG EXPRESS S.R.L. SRL | 49576171 | 4712 | 3.494 (2025) |
| INTI HEALTH S.R.L. SRL | 52527705 | 4636 | 3.434 (2025) |
| TRANS ALSA SRL SRL | 21374539 | 4939 | 3.400 (2024) |
| REFRESH MEDIA TRANSILVANIA SRL SRL | 31333617 | 6312 | 3.361 (2024) |
| GREEN POWER MANAGE SRL SRL | 38297066 | 4120 | 3.333 (2025) |
| GENEZA CREART S.R.L. SRL | 50118291 | 4791 | 3.308 (2025) |