Firme din Târgu Mureș
Mureș
Târgu Mureș are 13.888 de firme active, dintre care 5.512 au depus bilanț pentru 2019 — 36,5% din firmele județului Mureș. Locul 1 din 102 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 119,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 73,4. Cifra de afaceri cumulată, 16,3 mld RON, e 54,1% din cea a județului; firma medie facturează cu 32,2% peste media județului. Față de 2018, cifra de afaceri a crescut cu 18,6%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 5,4%), activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 3,5%) și activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) (CAEN 6210, 3,2%). Localitatea are 2 localități componente, dar cele mai multe firme (13.886 din 13.888) sunt chiar în Târgu Mureș.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| ANTREPRIZA LSP S.R.L. SRL | 52952365 | 6820 | 42.894 (2025) |
| MONTESSORI CUBE S.R.L. SRL | 45515805 | 4791 | 42.870 (2025) |
| TERMOSANITINSTAL SRL SRL | 25136483 | 4322 | 42.800 (2025) |
| PRO TAS SRL SRL | 14939207 | 2562 | 42.743 (2025) |
| SERVICE HEAT CARE SRL SRL | 28675300 | 4322 | 42.733 (2025) |
| HEVERIN BRAUN S.R.L. SRL | 41764609 | 4932 | 42.703 (2025) |
| DPANTEA DESIGNS S.R.L. SRL | 39184049 | 3212 | 42.688 (2025) |
| MAGIC EXPERT SRL SRL | 24915540 | 6920 | 42.600 (2025) |
| MEDICINART SRL SRL | 11909210 | 8622 | 42.600 (2025) |
| DEVSOFTLABS S.R.L. SRL | 44107190 | 6210 | 42.585 (2025) |
| DAVID INTERNATIONAL SRL SRL | 15947917 | 4643 | 42.533 (2025) |
| KIMKEV AKTIV S.R.L. SRL | 45355534 | 4932 | 42.506 (2025) |
| DAROVCONS MURES S.R.L. SRL | 43114939 | 4221 | 42.500 (2025) |
| MEDIOFT SRL SRL | 15796300 | 8622 | 42.495 (2025) |
| SZASZMED S.R.L. SRL | 51453588 | 8559 | 42.444 (2025) |
| BIJOUTAX SRL SRL | 15730674 | 4932 | 42.415 (2025) |
| EXPRESS PROFESSIONAL SOLUTIONS S.R.L. SRL | 42621160 | 7020 | 42.350 (2025) |
| ELENDO COM SRL SRL | 3388870 | 4771 | 42.322 (2025) |
| AUTOVAM ACTE S.R.L. SRL | 33445447 | 8210 | 42.226 (2025) |
| SEBMAR CONSTRUCT SRL SRL | 18766206 | 4334 | 42.150 (2023) |
| POSITUM COACHING & CONSULTING S.R.L. SRL | 41226235 | 8559 | 42.131 (2024) |
| EURO OFFICE SRL SRL | 20211550 | 7020 | 42.024 (2025) |
| EMA EVENTS S.R.L. SRL | 48021946 | 8230 | 42.000 (2025) |
| CLIMA MURES SRL SRL | 8575250 | 4329 | 42.000 (2025) |
| MIRODENIA MIXED S.R.L. SRL | 50749470 | 1084 | 41.980 (2025) |
| FLORIMAR TAXI SRL SRL | 34265002 | 4933 | 41.957 (2025) |
| TOURIST ADVISOR S.R.L. SRL | 40618710 | 7912 | 41.837 (2024) |
| INTER DENTAR BB SRL SRL | 1204890 | 8623 | 41.806 (2025) |
| TARA COM SRL SRL | 4027424 | 8210 | 41.728 (2025) |
| RENOVA TOP S.R.L. SRL | 48888299 | 4334 | 41.597 (2024) |
| GILCOMI SPEED SRL SRL | 36301144 | 4933 | 41.595 (2025) |
| PRIVO GENERATION IMOB SRL SRL | 38245997 | 6831 | 41.500 (2025) |
| BEEHAPPY BIOHONEY S.R.L. SRL | 45492400 | 1089 | 41.454 (2025) |
| GARABONTZIA SRL SRL | 30563308 | 4789 | 41.449 (2025) |
| CONSTAR SRL SRL | 15742750 | 7112 | 41.400 (2025) |
| PKL POST PRODUCTION S.R.L. SRL | 45233081 | 5912 | 41.385 (2025) |
| PANTEAMONICA MEDICAL S.R.L. SRL | 44725000 | 8622 | 41.372 (2024) |
| MARDISOF BEST COMERCIO S.R.L. SRL | 42998870 | 5612 | 41.322 (2025) |
| MCT PIC SRL SRL | 25083486 | 4711 | 41.269 (2023) |
| MARIELEN STUDIO S.R.L. SRL | 40420011 | 9622 | 41.260 (2025) |
| AUTOTALROM S.R.L. SRL | 48389426 | 4618 | 41.200 (2025) |
| LUMON SOLUTII S.R.L. SRL | 51524441 | 6190 | 41.190 (2025) |
| WOLLOW DMS EUROPE S.R.L. SRL | 30361660 | 7311 | 41.135 (2025) |
| ZITA REBALANCING S.R.L. SRL | 46615608 | 7020 | 41.125 (2025) |
| VIMANSIA BEST MARKETING S.R.L. SRL | 45794548 | 7311 | 41.112 (2025) |
| OROSZ LEGUME & FRUCTE S.R.L. SRL | 40880109 | 4721 | 41.100 (2025) |
| MACORA SRL SRL | 11623950 | 7739 | 41.043 (2025) |
| TAXI WALKER TOURS S.R.L. SRL | 41241103 | 4932 | 41.005 (2025) |
| TOMI'S HORSE VALLEY S.R.L. SRL | 43438706 | 8551 | 40.990 (2021) |
| DENTALCLINIC DR SIKO S.R.L. SRL | 46582713 | 8623 | 40.981 (2025) |