Firme din Prahova
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Prahova are 45.411 firme active, dintre care 27.794 au depus bilanț pentru 2025 — locul 9 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 65,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 72,5 mld RON, e 2,6% din totalul național (locul 8); firma medie facturează cu 20,6% sub media țării. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 2,8%.
Primele trei sectoare fac 17,3% din cifra de afaceri a județului. Ploiești, Câmpina și Baicoi adună 45,7% din firmele județului. 31.424 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 31.843 de persoane; 86,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 123 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Prahova
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MOUNTAIN CUP S.R.L. SRL | 52618293 | 5630 | 26.030 (2025) |
| DELYN EMATAX S.R.L. SRL | 45049055 | 4932 | 26.028 (2025) |
| GHEORGHE BUJOR SNC SNC | 1358490 | 4771 | 26.018 (2025) |
| CORECO SRL SRL | 13741782 | 4120 | 26.000 (2025) |
| TDR AUTOMATIZĂRI SRL SRL | 19379640 | 2822 | 26.000 (2025) |
| ACTIVE DREAM DAV S.R.L. SRL | 40336736 | 7020 | 25.991 (2025) |
| ANTONIC PATICOM S.R.L. SRL | 41334920 | 4711 | 25.972 (2024) |
| VER SUPER COM SRL SRL | 6760161 | 4712 | 25.972 (2025) |
| RAINBOW SPEED TAX SRL SRL | 33195880 | 4933 | 25.966 (2025) |
| VALAHIA PRO SANA PHARMA S.R.L. SRL | 45719546 | 4690 | 25.916 (2025) |
| ZINOL TRANS SRL SRL | 7810403 | 8299 | 25.913 (2024) |
| PREMIUM SALE BOUTIQUE S.R.L. SRL | 47347465 | 4791 | 25.908 (2024) |
| VAL MONT EVENIMENTE S.R.L. SRL | 39710410 | 7722 | 25.900 (2025) |
| ERYSMART-NICOLAE S.R.L. SRL | 1317830 | 4399 | 25.875 (2025) |
| NICMONTSIN S.R.L. SRL | 40011840 | 5510 | 25.860 (2025) |
| BIORGANIC PLANT SRL SRL | 35973368 | 0125 | 25.852 (2025) |
| INFOIMOB STROY S.R.L. SRL | 41270117 | 5510 | 25.850 (2025) |
| SMA STAR COMPREST S.R.L. SRL | 43641580 | 7022 | 25.800 (2025) |
| STAR TOURING SRL SRL | 38393101 | 4939 | 25.790 (2025) |
| GEO PELE BITOS S.R.L. SRL | 43965439 | 4933 | 25.771 (2025) |
| BURSYM CAR MOTORS S.R.L. SRL | 46994757 | 4781 | 25.728 (2025) |
| VALESANDU - EVA S.R.L. SRL | 39756876 | 4779 | 25.700 (2025) |
| ATELIER METAL CONSTRUCT S.R.L. SRL | 45798647 | 2511 | 25.693 (2025) |
| ȘTEFKON BEST SELL SRL SRL | 36928420 | 4933 | 25.685 (2025) |
| LOREX IMPEX SRL SRL | 23846352 | 4771 | 25.666 (2025) |
| SAMIRA EDUCATION SRL SRL | 36567627 | 8891 | 25.656 (2025) |
| BAZZIGHAR S.R.L. SRL | 44381942 | 8559 | 25.630 (2025) |
| COQUET SISTERS S.R.L. SRL | 52345843 | 4712 | 25.611 (2025) |
| MARBETTY-VALCOR SRL SRL | 34342571 | 5630 | 25.610 (2025) |
| LAST MINUTE STUDIO S.R.L. SRL | 51241062 | 9012 | 25.586 (2025) |
| EV IT SUPPORT WORLD SRL SRL | 37610091 | 6203 | 25.580 (2025) |
| MED TOURIST ADVISOR S.R.L. SRL | 39231442 | 6210 | 25.572 (2025) |
| MONDI SRL SRL | 5136233 | 6210 | 25.569 (2025) |
| PRO DDM CONSTRUCT S.R.L. SRL | 52151111 | 7112 | 25.550 (2025) |
| ASTRA SOLUTIONS S.R.L. SRL | 43561260 | 7020 | 25.547 (2025) |
| AIS TRUCK AND TRAILER SERVICE S.R.L. SRL | 46619120 | 9531 | 25.540 (2025) |
| ANDRUŢAŞ & MAD SRL SRL | 17260854 | 4778 | 25.530 (2025) |
| LAVINIA GENERAL S.R.L. SRL | 42618954 | 4711 | 25.522 (2025) |
| DZD EXCAV S.R.L. SRL | 29851994 | 4312 | 25.507 (2023) |
| CITIES FINANCIAL S.R.L. SRL | 42856557 | 4619 | 25.504 (2023) |
| LUPEŞTI AUTOSTAR SRL SRL | 30929809 | 4933 | 25.501 (2025) |
| RVTRUST TOTAL S.R.L. SRL | 43601055 | 4754 | 25.500 (2025) |
| WLTYAM GRUP S.R.L. SRL | 45188126 | 4120 | 25.500 (2025) |
| CENTRUL MEDICAL DOMNIŢA RALU SRL SRL | 36601028 | 8622 | 25.500 (2023) |
| EXCLUSIVE DIGITAL ADVERTISING S.R.L. SRL | 43918011 | 7311 | 25.500 (2025) |
| YEV SERVICE4U S.R.L. SRL | 40811249 | 3313 | 25.491 (2025) |
| DIALTIM SOLUTIONS SRL SRL | 32764952 | 9521 | 25.462 (2025) |
| BRIANNA & PATRICK S.R.L. SRL | 42225637 | 9001 | 25.450 (2025) |
| LORTIN CRIS CONSTRUCT SRL SRL | 29922327 | 4120 | 25.448 (2019) |
| C.R.C. IMPEX CHEMICALS S.R.L. SRL | 14687290 | 4664 | 25.441 (2025) |