Firme din Baia Mare
Maramureș
Baia Mare are 12.312 firme active, dintre care 3.583 au depus bilanț pentru 2016 — 34,7% din firmele județului Maramureș. Locul 1 din 76 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 113,2 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 78,5. Cifra de afaceri cumulată, 7,0 mld RON, e 50,9% din cea a județului; firma medie facturează cu 9,9% peste media județului.
Cele mai multe firme sunt în lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100, 4,5%), transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 4,2%) și activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 4,0%). Localitatea are 3 localități componente, dar toate firmele sunt înregistrate chiar în Baia Mare.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| BESTMANGAL S.R.L. SRL | 43885488 | 5611 | 9.596 (2023) |
| ONLINE INLUSTRIS S.R.L. SRL | 41722727 | 7311 | 9.533 (2025) |
| WORKLY S.R.L. SRL | 52962865 | 6820 | 9.497 (2025) |
| ALE 2000 SRL SRL | 14151305 | 4771 | 9.455 (2019) |
| KAMKRIS PASIFLOR S.R.L. SRL | 34097480 | 7430 | 9.422 (2025) |
| WAXWING SRL SRL | 12329938 | 4642 | 9.409 (2025) |
| SD EXCLUSIV LOGISTICS SRL SRL | 35240766 | 5229 | 9.399 (2022) |
| DEPOELECTRIC SRL SRL | 15917010 | 9329 | 9.384 (2023) |
| MARCUS LOGISTIK S.R.L. SRL | 47126456 | 4941 | 9.311 (2025) |
| FOLWAR IMPEX SRL SRL | 7572298 | 9531 | 9.294 (2025) |
| DESONO RIDE S.R.L. SRL | 52877999 | 4933 | 9.259 (2025) |
| ENSO GALLERY S.R.L. SRL | 41299199 | 7410 | 9.257 (2025) |
| MARAPRINT & DECO S.R.L. SRL | 43097188 | 7410 | 9.173 (2022) |
| MINAMIS ONE S.R.L. SRL | 44924283 | 4775 | 9.135 (2025) |
| BUD NICOLAE CĂLIN EDIFICII S.R.L. SRL | 40203144 | 4120 | 9.100 (2023) |
| ARDORIA IMPACT S.R.L. SRL | 51139403 | 8559 | 9.100 (2025) |
| VOLTERO SYSTEM GROUP S.R.L. SRL | 53126825 | 4321 | 9.055 (2025) |
| INTEREVE S.R.L. SRL | 51650024 | 4312 | 9.001 (2025) |
| NEO URBAN SRL SRL | 24806321 | 7111 | 9.000 (2025) |
| LUCETA COM SRL SRL | 6859654 | 6820 | 9.000 (2025) |
| CHROMATIC ALPIN OBLAZ S.R.L. SRL | 44398715 | 5610 | 8.973 (2023) |
| EUROCATPIN SRL SRL | 36013176 | 6622 | 8.869 (2019) |
| BIORA PROD SRL SRL | 6791915 | 9621 | 8.860 (2025) |
| ACTIV ECOVOR WASH S.R.L. SRL | 41150250 | 9601 | 8.844 (2025) |
| EDIL CAMPOLI S.R.L. SRL | 45098368 | 4120 | 8.820 (2025) |
| MIDIS PROD SRL SRL | 15743720 | 4619 | 8.817 (2025) |
| MOBFAM S.R.L. SRL | 49967250 | 3109 | 8.786 (2024) |
| DAVID ELIOT S.R.L. SRL | 50841050 | 9699 | 8.715 (2025) |
| WINNER SECURITY SRL SRL | 33761490 | 8001 | 8.705 (2024) |
| ANGELO LUCA TEAM SRL SRL | 33982335 | 4932 | 8.686 (2025) |
| ADEX PRODUCT SRL SRL | 31423370 | 1041 | 8.641 (2025) |
| GAMARO SYSTEMS INSTAL S.R.L. SRL | 51265908 | 4322 | 8.550 (2025) |
| TUDOR INTEGRALIS GRUP S.R.L. SRL | 47026805 | 4120 | 8.523 (2025) |
| OSI PREMIUM CARE S.R.L. SRL | 43189141 | 7420 | 8.519 (2025) |
| MOROCHAN INNOVATIVE SRL SRL | 37681262 | 7022 | 8.500 (2023) |
| NICOLINA BEAUTY S.R.L. SRL | 50263348 | 9622 | 8.461 (2025) |
| NYSAND GROUP S.R.L. SRL | 28331829 | 5530 | 8.450 (2019) |
| MD & A PARTNERSHIP SRL SRL | 28519955 | 5611 | 8.349 (2025) |
| NOI DOI TAXI SRL SRL | 37616000 | 4933 | 8.340 (2025) |
| DORALCONS S.R.L. SRL | 49795171 | 4100 | 8.330 (2025) |
| CASPER SRL SRL | 16171295 | 4619 | 8.315 (2023) |
| NIS CRILUC SRL SRL | 24545951 | 4941 | 8.134 (2025) |
| SUCIU SOLUTION S.R.L. SRL | 39707539 | 5320 | 8.127 (2025) |
| PREMFELL GROUP S.R.L. SRL | 48811473 | 4791 | 8.014 (2024) |
| HENDA IMPEX SRL SRL | 8822333 | 6820 | 8.012 (2025) |
| TRANSLEA ELECTRO S.R.L. SRL | 39788371 | 4222 | 8.002 (2025) |
| EMDILA CONSULTING S.R.L. SRL | 47126413 | 7320 | 8.000 (2025) |
| MARAMU CAMPER S.R.L. SRL | 46672085 | 7739 | 8.000 (2025) |
| RUN EMRYS RUN S.R.L. SRL | 44466046 | 4642 | 7.890 (2025) |
| CLIMTERM T.K.S. INSTAL S.R.L. SRL | 33418990 | 4674 | 7.882 (2025) |