Firme din Maramureș
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Maramureș are 35.507 firme active, dintre care 8.549 au depus bilanț pentru 2017 — locul 13 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 78,5 firme la 1.000 de locuitori, aproape de media națională (78,8). Cifra de afaceri cumulată, 15,4 mld RON, e 1,3% din totalul național (locul 19); firma medie facturează cu 36,3% sub media țării. Față de 2016, cifra de afaceri a crescut cu 11,4%.
Județul e specializat în fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității (CAEN 2712): sectorul are 7,5% din cifra de afaceri locală, de 42 ori ponderea lui la nivel național. Vezi fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității în Maramureș →
Primele trei sectoare fac 30,3% din cifra de afaceri a județului. Baia Mare, Sighetu Marmației și Borșa adună 47,4% din firmele județului. 21.723 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 22.409 persoane; 88,1% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 67 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Maramureș
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MIHALCA STING SERV SRL SRL | 24677910 | 3311 | 1.500 (2025) |
| CUVIN CARN SRL-D SRL | 33701499 | 1013 | 1.500 (2019) |
| VILPACK SRL SRL | 11763610 | 1721 | 1.482 (2023) |
| CHOCO FRUIT IANIS S.R.L. SRL | 46994820 | 4781 | 1.475 (2025) |
| EUROSTRUCTURE SOLUTION S.R.L.-D. SRL | 45197744 | 4120 | 1.440 (2022) |
| BIKE LUBE SRL SRL | 25817760 | 4685 | 1.430 (2021) |
| ALKAMI CONS S.R.L. SRL | 43154321 | 4752 | 1.429 (2023) |
| GS POPAN S.R.L. SRL | 46875209 | 4791 | 1.428 (2024) |
| AMO VAS CONSTRUCT SRL SRL | 32483345 | 4120 | 1.410 (2025) |
| LADY DENIRE TEAM SRL-D SRL | 35787306 | 9329 | 1.400 (2025) |
| MMGROUND-INVEST S.R.L. SRL | 42932999 | 6810 | 1.400 (2025) |
| DEZSI REBEL S.R.L. SRL | 41156946 | 7729 | 1.389 (2021) |
| EUROCONT SRL SRL | 14200424 | 6622 | 1.388 (2025) |
| PRO MIRDOR SRL SRL | 35956952 | 7020 | 1.370 (2025) |
| EDI DANI TAXI SRL SRL | 33377466 | 4933 | 1.363 (2025) |
| PE HOTARE SRL SRL | 3624874 | 1611 | 1.354 (2023) |
| MB&MK TRADERS INTERNATIONAL S.R.L. SRL | 48131914 | 4520 | 1.350 (2024) |
| SOPRONEG BM S.R.L. SRL | 48259159 | 4399 | 1.350 (2025) |
| CENTRUL DE RESURSE PENTRU TINERET SOCIETATE COOPERATIVĂ SC | 36109026 | 7022 | 1.350 (2017) |
| POP-UP FOODS SRL SRL | 35697939 | 1084 | 1.344 (2025) |
| PORTEPRIMA SRL SRL | 18718748 | 1623 | 1.343 (2022) |
| HUMAC AGRO SRL SRL | 36384417 | 4621 | 1.342 (2020) |
| BODORLAB S.R.L. SRL | 40328180 | 8622 | 1.325 (2025) |
| M.A.O ATELIERUL TĂU SRL SRL | 36756219 | 1413 | 1.320 (2018) |
| EVO MINDSET S.R.L. SRL | 46175302 | 8559 | 1.310 (2025) |
| CHIRA DETAILING S.R.L. SRL | 45044953 | 4520 | 1.300 (2024) |
| SMM PURE CLEAN S.R.L. SRL | 52466837 | 8121 | 1.300 (2025) |
| RĂZVAN CONSTRUCŢII S.R.L. SRL | 49742991 | 4120 | 1.300 (2024) |
| METIS MANAGEMENT CONSULTING S.R.L. SRL | 45472380 | 7112 | 1.300 (2025) |
| FRONTAL SRL SRL | 6360106 | 6820 | 1.300 (2025) |
| S&N RECUPERARE SOCIETATE CU RASPUNDERE LIMITATĂ SRL | 51739831 | 9623 | 1.290 (2025) |
| PUFULEŢI ALBINUŢA SRL SRL | 37141769 | 1089 | 1.281 (2023) |
| AQUAZAH S.R.L. SRL | 51064416 | 4619 | 1.278 (2025) |
| IVI HER CONSTRUCȚII S.R.L. SRL | 45490751 | 4312 | 1.261 (2024) |
| MADEXIMP SRL SRL | 3696781 | 1102 | 1.261 (2024) |
| MUNTEAN IMEX S.R.L. SRL | 52063028 | 4712 | 1.260 (2025) |
| CUBE GRAFIC DESIGN S.R.L. SRL | 46654720 | 7410 | 1.250 (2024) |
| DHICE POWER ELECTRONICS SRL SRL | 28359838 | 4618 | 1.244 (2025) |
| IT 4 ALL SRL SRL | 22738077 | 9511 | 1.230 (2016) |
| SMART DANIVAS S.R.L. SRL | 49029360 | 4939 | 1.226 (2025) |
| IMPACT NORDRO SRL SRL | 27166359 | 7112 | 1.218 (2025) |
| ROPAN CONSULTING S.R.L. SRL | 50290849 | 9329 | 1.200 (2025) |
| ECO UCROM S.R.L. SRL | 36756260 | 4100 | 1.200 (2025) |
| STEEL RENT S.R.L. SRL | 51999220 | 7732 | 1.200 (2025) |
| FELYSSIAART S.R.L. SRL | 38365608 | 7499 | 1.200 (2025) |
| CASA LUX SRL SRL | 12704700 | 1071 | 1.193 (2021) |
| GENTLEMAN RETAIL GRUP SRL SRL | 24408962 | 1071 | 1.182 (2022) |
| ROXI DRAIV SRL SRL | 34918020 | 4932 | 1.181 (2025) |
| ANMAR ADVENTURE STYLE S.R.L. SRL | 44821997 | 9329 | 1.176 (2025) |
| ANDA IANIS BEST S.R.L. SRL | 45983881 | 4791 | 1.170 (2025) |