Firme din Mureș
Date: set ONRC din · bilanțuri actualizate la .
Mureș are 38.001 firme active, dintre care 17.230 au depus bilanț pentru 2022 — locul 12 din 42 de județe după numărul de firme. Densitatea e de 73,3 firme la 1.000 de locuitori, sub media națională de 78,8. Cifra de afaceri cumulată, 54,2 mld RON, e 2,2% din totalul național (locul 10); firma medie facturează cu 12,2% sub media țării. Față de 2021, cifra de afaceri a crescut cu 32,8%.
Județul e specializat în comercializarea combustibililor gazoși (CAEN 3523): sectorul are 25,3% din cifra de afaceri locală, de 15 ori ponderea lui la nivel național. Vezi comercializarea combustibililor gazoși în Mureș →
Primele trei sectoare fac 33,4% din cifra de afaceri a județului. Târgu Mureș, Reghin și Sighișoara adună 49,0% din firmele județului. 23.654 de firme din județ au administrator înregistrat, conduse de 25.211 persoane; 85,5% dintre acestea conduc o singură firmă, iar 156 conduc cinci sau mai multe.
Profil județ
Top sectoare în Mureș
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| MAGIC CLUB STREAM S.R.L. SRL | 46899178 | 5630 | 1.000 (2025) |
| S&A COMPANY SRL SRL | 23193040 | 5229 | 988 (2023) |
| NEFTA CONDIMENTE S.R.L. SRL | 18586361 | 1084 | 983 (2019) |
| WEBCRANE S.R.L. SRL | 46402383 | 7111 | 974 (2025) |
| TRE-SER-MOB S.R.L. SRL | 40848922 | 3101 | 969 (2025) |
| ERVIN & CO TRADING S.R.L. SRL | 46674485 | 4791 | 952 (2023) |
| PIP TRACK EXP S.R.L. SRL | 42908974 | 4941 | 950 (2024) |
| CESIRO SA SA | 1224995 | 2341 | 948 (2025) |
| HOMECARE INGRIJIRI MEDICALE S.R.L. SRL | 45162894 | 8694 | 940 (2025) |
| INTER TOP SRL SRL | 16685865 | 7020 | 938 (2025) |
| GIN DONAMAR SRL SRL | 35464240 | 8622 | 935 (2017) |
| FEPO STEEL ENGINEERING S.R.L. SRL | 16107861 | 2563 | 935 (2025) |
| TASTY TO GO S.R.L. SRL | 43022126 | 5610 | 930 (2023) |
| MIHALEX SRL SRL | 13357987 | 4719 | 927 (2016) |
| REBORN PHOENIX S.R.L. SRL | 49734549 | 4619 | 921 (2025) |
| PETRYCRIS S.R.L. SRL | 28283047 | 0220 | 903 (2025) |
| MASTER CUALIT SRL SRL | 23516290 | 4120 | 894 (2024) |
| TABASCO IL SRL SRL | 25119962 | 4639 | 892 (2024) |
| GLAMUR COSMETIC S.R.L. SRL | 50706232 | 9602 | 890 (2024) |
| VAM CARPET S.R.L. SRL | 39183990 | 9601 | 882 (2022) |
| CULOARE SI PROMPTITUDINE SRL SRL | 37876230 | 1812 | 880 (2021) |
| SENNA ALEGRA S.R.L. SRL | 52673760 | 5611 | 880 (2025) |
| ADIFAR MAJUR S.R.L. SRL | 42524850 | 1610 | 874 (2025) |
| GELATO AL FALCO S.R.L. SRL | 46367626 | 1071 | 874 (2025) |
| ALEXANDRA COMPROD SRL SRL | 2852963 | 2524 | 873 (2016) |
| LORIMAN BUSINESS MANAGEMENT S.R.L. SRL | 40984649 | 7022 | 870 (2025) |
| HALLYU CONNECT S.R.L. SRL | 50739876 | 4712 | 868 (2025) |
| LAVICEZ LOTUS S.R.L. SRL | 44645033 | 5612 | 865 (2025) |
| TUBEROSA BULBS SRL SRL | 35515050 | 0130 | 865 (2021) |
| ADCOM SERVICE SRL SRL | 2525520 | 4752 | 852 (2023) |
| OFTADOC SRL SRL | 24810560 | 8622 | 850 (2025) |
| BERRY SILBA FRUITS SRL SRL | 37080394 | 1032 | 849 (2025) |
| BIZCORP SRL SRL | 37064810 | 4771 | 849 (2025) |
| DESHA EMPORIUM S.R.L. SRL | 49832288 | 6831 | 845 (2025) |
| SENIA STUDIO SRL SRL | 30874932 | 2041 | 831 (2025) |
| MATE DIADOR S.R.L. SRL | 43383619 | 4312 | 826 (2025) |
| FUTURE BUILDING TECHNOLOGIES INC S.R.L. SRL | 15615969 | 4100 | 826 (2025) |
| FRESH FAITH SRL SRL | 35256134 | 9602 | 825 (2024) |
| SOLORAND S.R.L. SRL | 49357392 | 9604 | 823 (2024) |
| VULCDAV MOBIL S.R.L. SRL | 52143399 | 9531 | 820 (2025) |
| APPLE JUICE ARDEAL SRL SRL | 17580395 | 0124 | 818 (2024) |
| PREVCONS SRL SRL | 23530073 | 5520 | 810 (2025) |
| NIMACONS SRL SRL | 24366727 | 4120 | 805 (2025) |
| ROYAL CLUB STREAM S.R.L. SRL | 45523450 | 5630 | 800 (2025) |
| DAJAROWOOD SRL SRL | 37791311 | 1623 | 800 (2025) |
| FARM ALIMAG COM S.R.L. SRL | 42549250 | 0161 | 800 (2024) |
| NORDLAND S.R.L. SRL | 12046079 | 6820 | 800 (2025) |
| UNI CONTA SRL SRL | 28569139 | 8299 | 800 (2020) |
| PIHA LION IMOBILIARE S.R.L. SRL | 45177321 | 4110 | 800 (2025) |
| THE GARDEN RO S.R.L. SRL | 36707186 | 9329 | 800 (2022) |