Firme din Târgu Mureș
Mureș
Târgu Mureș are 13.888 de firme active, dintre care 8.178 au depus bilanț pentru 2025 — 36,5% din firmele județului Mureș. Locul 1 din 102 de localități din județ după numărul de firme. Densitatea e de 119,7 firme la 1.000 de locuitori, peste media județului de 73,4. Cifra de afaceri cumulată, 30,6 mld RON, e 55,2% din cea a județului; firma medie facturează cu 41,5% peste media județului. Față de 2024, cifra de afaceri a crescut cu 6,4%.
Cele mai multe firme sunt în transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer (CAEN 4933, 5,4%), activități de coafură și frizerie (CAEN 9621, 3,5%) și activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) (CAEN 6210, 3,2%). Localitatea are 2 localități componente, dar cele mai multe firme (13.886 din 13.888) sunt chiar în Târgu Mureș.
Profil municipiu
Localități componente
| Firma | CUI | CAEN | Cifra de afaceri |
|---|---|---|---|
| GENESIS TATTOOCARE S.R.L. SRL | 45447204 | 4791 | 1.000 (2024) |
| MINMED S.R.L. SRL | 50696171 | 4646 | 1.000 (2024) |
| VISUAL ARENA PRODUCTION S.R.L. SRL | 40761540 | 5612 | 1.000 (2025) |
| ELECTRIC LE&BO SRL SRL | 34249880 | 4321 | 1.000 (2019) |
| ABG CONSULTING SRL SRL | 18867251 | 7022 | 1.000 (2025) |
| DERZSI FAMILY S.R.L. SRL | 48509670 | 5520 | 1.000 (2025) |
| MAGIC CLUB STREAM S.R.L. SRL | 46899178 | 5630 | 1.000 (2025) |
| S&A COMPANY SRL SRL | 23193040 | 5229 | 988 (2023) |
| NEFTA CONDIMENTE S.R.L. SRL | 18586361 | 1084 | 983 (2019) |
| WEBCRANE S.R.L. SRL | 46402383 | 7111 | 974 (2025) |
| TRE-SER-MOB S.R.L. SRL | 40848922 | 3101 | 969 (2025) |
| PIP TRACK EXP S.R.L. SRL | 42908974 | 4941 | 950 (2024) |
| HOMECARE INGRIJIRI MEDICALE S.R.L. SRL | 45162894 | 8694 | 940 (2025) |
| TASTY TO GO S.R.L. SRL | 43022126 | 5610 | 930 (2023) |
| MIHALEX SRL SRL | 13357987 | 4719 | 927 (2016) |
| GLAMUR COSMETIC S.R.L. SRL | 50706232 | 9602 | 890 (2024) |
| VAM CARPET S.R.L. SRL | 39183990 | 9601 | 882 (2022) |
| CULOARE SI PROMPTITUDINE SRL SRL | 37876230 | 1812 | 880 (2021) |
| ALEXANDRA COMPROD SRL SRL | 2852963 | 2524 | 873 (2016) |
| LORIMAN BUSINESS MANAGEMENT S.R.L. SRL | 40984649 | 7022 | 870 (2025) |
| HALLYU CONNECT S.R.L. SRL | 50739876 | 4712 | 868 (2025) |
| OFTADOC SRL SRL | 24810560 | 8622 | 850 (2025) |
| DESHA EMPORIUM S.R.L. SRL | 49832288 | 6831 | 845 (2025) |
| FUTURE BUILDING TECHNOLOGIES INC S.R.L. SRL | 15615969 | 4100 | 826 (2025) |
| FRESH FAITH SRL SRL | 35256134 | 9602 | 825 (2024) |
| SOLORAND S.R.L. SRL | 49357392 | 9604 | 823 (2024) |
| NIMACONS SRL SRL | 24366727 | 4120 | 805 (2025) |
| ROYAL CLUB STREAM S.R.L. SRL | 45523450 | 5630 | 800 (2025) |
| FARM ALIMAG COM S.R.L. SRL | 42549250 | 0161 | 800 (2024) |
| NORDLAND S.R.L. SRL | 12046079 | 6820 | 800 (2025) |
| UNI CONTA SRL SRL | 28569139 | 8299 | 800 (2020) |
| PIHA LION IMOBILIARE S.R.L. SRL | 45177321 | 4110 | 800 (2025) |
| DIKON CAPITAL S.R.L. SRL | 45417386 | 8211 | 797 (2024) |
| VEROMIR TRICOTEX SRL SRL | 4727819 | 1772 | 788 (2025) |
| DM DEKO SRL SRL | 30702481 | 9329 | 783 (2023) |
| SPORTRAUMA S.R.L. SRL | 39104902 | 9313 | 780 (2023) |
| ARLEKINO DESIGN DKJ SRL SRL | 16612197 | 9003 | 780 (2025) |
| MUNTEANU 3D PRINTING S.R.L. SRL | 46252596 | 5320 | 777 (2023) |
| SELFBOOK SRL SRL | 30426807 | 4791 | 760 (2025) |
| LUCS SPORTS SYSTEMS SRL SRL | 21359121 | 4299 | 751 (2025) |
| MILE89 SRL SRL | 28039744 | 9002 | 750 (2025) |
| START FUTURE CHARM S.R.L. SRL | 49276603 | 9622 | 740 (2025) |
| GHIDAJ FAN ONLINE S.R.L. SRL | 44592150 | 7311 | 738 (2024) |
| TKA REBELLA OUTLET SRL SRL | 37654020 | 4642 | 723 (2021) |
| PPMK HOUSES S.R.L. SRL | 48021890 | 5520 | 720 (2025) |
| SESAMLEX TECHSOWA S.R.L. SRL | 44090994 | 4791 | 716 (2024) |
| BRT EXPRESS IMOBILIARE S.R.L. SRL | 41266981 | 6831 | 700 (2022) |
| CRYSSOFT SRL SRL | 12634184 | 6210 | 683 (2025) |
| Q INSTAL CONS S.R.L. SRL | 45655663 | 4322 | 679 (2025) |
| AYDA SKY INNOVATION S.R.L. SRL | 52927701 | 4712 | 661 (2025) |